Manisa’nın Ulaşımda Geleceği Planlanıyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz, kentin bütününü planlayacak ulaşım master planı ihalesinin yapıldığını müjdeledi.

Manisa’nın Ulaşımda Geleceği Planlanıyor

Ulaşımda Büyük Hamle 

18 ayda hazırlanacak Büyükşehir Ulaşım Ana Planı doğrultusunda belirlenecek ulaşım modları (Raylı sistem, Trambüs vb.) ile toplu taşım sistemleri hayata geçecek. Ulaşım master planı ile Manisa’da sorunsuz taşımacılık devri başlayacak.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşım sorunlarını çözmek için büyük bir hamle başlattı. Büyükşehre yakışır, tüm kenti kapsayan bir ulaşım ağı için çalışan Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçesiyle ulaşım master planı hazırlıklarına start verdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz, ulaşım master planı ihalesinin yapıldığını duyurdu. İhaleyi kazanan Mescioğlu Mühendislik ve Müşavirlik Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Gülmez ile birlikte açıklama yapan Daire Başkanı Deniz, Manisalılara müjde verdi.

 

Kamu Kurumlarına ve STK’lara İşbirliği Çağrısı

 Daire Başkanı Deniz, Manisalıları rahatlatacak ulaşım master planına kentteki kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sahip çıkması gerektiğini belirterek, hep birlikte Manisanın Ulaşımını planlayalım çağrısında bulundu. Deniz, “Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı olarak, Manisa’nın merkezini ve tüm ilçelerini kapsayan ulaşım mastır planı ihalesini tamamlamış bulunmaktayız. Dün itibariyle ihale yüklenicisi Mescioğlu firması ile Sözleşmeleri imzaladık. Bugün Manisa ve ilçelerinde bu çalışmayı başlatıyoruz. 5216 yasanın 7. Maddesinde ulaşım master planları yapmak bizim yasal yetkimizde olduğu için bizde tüm prosedürleri tamamlayarak bugün itibariyle bu planı hazırlatmaya başlayacağız. Manisa Valiliği, ilçe belediyeleri, üniversitenin, sivil toplum kuruluşlarının bu planın bir paydaşı olmasını umut ediyoruz. Hep birlikte Manisa’nın ulaşımını yeniden planlarız” diye konuştu.

 

Hayal edilen raylı sistemlere bir adım daha yaklaşıldı

Yapılacak planın Manisa’ya kazandıracaklarından bahseden Deniz, kentte hayal edilen raylı sistemin öngörülüp/görülemeyeceği bu planlarla oluşturulacağını söyledi. Deniz, “Tüm ulaşım entegrasyon ağlarını, yol bağlantıları, ilçeden merkeze, merkezden mahallere gidiş-geliş noktasında tüm yol ağlarının ulaşım planlamasını en sağlık şekilde yapmayı amaçlıyoruz. Şehir merkezinde düşündüğümüz raylı sistemler bu kapsam içerisinde yolcu talepleri bu plan dahilinde hesaplanacaktır. Hazırlanacak bu plan şehir merkezinde bize raylı sistemleri öngörmesi durumunda yapım ihalesi başlatılacak ancak öngörülmemesi durumunda ise diğer alternatif taşıma modları uygulanacaktır. Ayrca TCDD.nin konvansiyonel hatlarında İlçelerden merkeze Manisa Banliyö sisteminin bu plan dahilinde etkin hale getirmek, vatandaşımızı Manisa’ya en ekonomik bir şekilde taşımak ve ulaşım yönünden sorunsuz taşımacılığı gerçekleştirmek adına planlama yapmak istiyoruz” dedi.

 

Ulaşımda sağlıklı veriler ortaya çıkacak

Ulaşım master planının ulaşımda sağlıklı verileri ortaya çıkaracağını dile getiren Deniz, taşınacak tüm yolcu sayısının bu planda belirleneceğini ifade etti. Deniz, “İlçeden merkeze, merkezden ilçelere yolculuk taleplerinin tespiti yapılacaktır. Buna göre ulaşım modları belirlenecektir. Yani lastik tekerlekli mi, raylı sistem mi olacak? Hangi anlamda taşımacılık yapılacağı bize sunulacaktır. Bizde plan dahilinde araç alımlarını yapacağız. Raylı sistem veya diğer tramvay sistemleri olabilir. Onların ihalesine çıkılacaktır. Bize vereceği sonuçlar doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi.

 Master planı 18 ayda tamam

Manisa’nın ulaşım master planını yapacak olan Mescioğlu Mühendislik ve Müşavirlik Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Gülmez’de ulaşım mastır planı ihale sözleşmesini imzaladıklarını belirterek, kente hayırlı olmasını diledi. Gülmez, “ Dün itibariyle firmamızda kalmış olan Manisa Ulaşım Ana Planı ihalesinin sözleşmesini imzaladık. Hem firmamız adına hem de Manisa adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. İhale şartnamesinde belirtildiği gibi bu işin 18 aylık bir süresi var. Bu süre içinde biz bu işi teknik şartnamede belirtilen şekilde yapıp, Manisa halkıyla ve Manisa Büyükşehir Belediyesi ile istişare ederek kente yakışır bir ana planı hazırlayıp, Manisa Büyükşehir Belediyesine sunacağız” diye konuştu. 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.