Manisalı vekilden ehliyet çıkışı!

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu hükümete "Ehliyet yenileyeceklerden rapor ücreti alınmasın" önerisinde bulundu.

Manisalı vekilden ehliyet çıkışı!

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu çipli ehliyetler konusunda hükümete bir öneri sundu.

Sağlık raporu yüzünden doktorlarla vatandaşın karşı karşıya geldiğini belirten CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu ehliyet yenileyeceklerden sağlık raporu parası alınmamasını istedi.
Mazlum Nurlu ehliyet yenilemede istenen sağlık kurulu raporlarıyla ilgili yaşanan sorunları Meclis gündemine taşımak amacıyla Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması için önerge verdi. 

23 MİLYON EHLİYET
Önergesinde, Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında sürücü ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlarımızdan sağlık raporu ücreti alınmaması konusunda bir karar alıp, almayacaklarını soran Mazlum Nurlu yaptığı açıklamada; Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ülkemizdeki sürücü ehliyetlerinin tamamının yenilenmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda 23 milyon ehliyetin yenilenmesi hedeflenmektedir. Her yıl binlerce yurttaşımızın trafik kazalarında öldüğü, sakat kaldığı ve yüzbinlercesinin yaralandığı düşünüldüğünde başlatılan bu uygulama doğrudur. Sürücülerin kapsamlı bir şekilde, güncel tıp ilminin ve teknolojisinin sağladığı imkanlardan azami istifade edilerek sağlık kontrolünden geçirilmeleri trafik güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Buradaki en önemli sorun sağlık raporlarından alınan ücretlerdir. Yenileme için istenen sağlık raporları sadece aile hekimlerinden alındığında ücretsiz olup, hastanelere sevk yapıldığında fiyat 300 liraya kadar çıkmaktadır. Ehliyet yenilemek sadece bürokratik bir işlem olarak görüldüğü için, büyük bir beklentiye sokulan vatandaş bu uygulamaya sadece doktorun atacağı bir imza olarak bakmaktadır. Aile hekimi sürücüyü hastaneye sevk ettiğinde ise tepkiyle karşılaşmaktadır. Uygulamanın bütün sorumluluğu ile beraber angaryasının da aile hekimlerine yüklendiği görülmektedir. Aile hekimleri, ehliyet almak için en önemli muayeneler olan görme, işitme, akıl sağlığı ve uyuşturucu madde kullanımı gibi konularda teşhis yapma ve karar verme yetkilerinin bulunmadığı için ehliyetini yenileyecek olan sürücüleri hastanelere sevk ettiklerini ancak alınacak sağlık raporlarının ücretli olmasından ve rapor almanın günler süren güçlüğünden dolayı vatandaşla karşı karşıya geldiklerini belirtmektedirler. Ayrıca Sorumluluk almak istemeyen bazı aile hekimlerinin başvuran herkesi hastanelere sevk ettikleri de tarafımıza iletilen şikayetler arasındadır. Sağlık Bakanlığı yaşanan bu sorunları dikkate alarak ehliyet yenilemede istenen sağlık raporlarının her kademedeki sağlık kuruluşlarından ücretsiz alınmasını sağlamalıdır. Ayrıca hastanelerde günlerce süren sağlık raporu işlemlerin daha kısa sürede bitirilmesi için devlet hastaneleri ile eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde sadece bu konuda hizmet veren ayrı birer sağlık kurulu oluşturulmalıdır. 
CHP olarak ülkemizde her yıl meydana gelen 1 milyon 200 bin kazanın en aza indirilmesi için yapılacak çalışmalara destek vereceğimizi belirtiyor, yollarda herkesin güvenli şekilde seyahat etmeleri için el birliği ile mücadeleye davet ediyorum" ifadelerine yer verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.