MANİSALI AVUKATLARDAN TEPKİLİ KUTLAMA

Manisa Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Manisa Adliyesi önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Çelenk sunumu töreninde avukatların cübbelerinin arkalarına yapıştırdıkları “Cübbemden elini çek” yazılı stickerlar dikkat çekti.

MANİSALI AVUKATLARDAN TEPKİLİ KUTLAMA

Manisa Barosu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Manisa Adliyesi önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Törene Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Alim Çalışkan, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende avukatlar, cübbelerinin arkalarına yapıştırdıkları “Cübbemden elini çek” yazılı stickerlarla yer aldı.

Törende konuşan Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan, “Çağlayan adliyesinde rehin alınıp öldürülen savcımız Mehmet Selim Kiraz için üzgünüz ve öfkeliyiz. Savcımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve yargı camiamıza başsağlığı ve sabır diliyorum. Manisa Barosu terör saldırılarının her şekline karşıdır. Terörist saldırı kimden ve hangi gerekçe ile yapılırsa yapılsın haklılığı tartışılamaz. Yargıya yapılan sözlü saldırılar, hakimlerin, savcıların, avukatların isimleri verilerek yapılan tacizler bu tür kendini bilmezleri cesaretlendirmektedir. İktidar erklerine sesleniyoruz. Yargının üzerinden elinizi çekin. Yargı ile oynamayın." dedi.

"KENDİNİ BİLMEZLERİN YAPTIĞI KONUŞMALARI KINIYORUZ"
Bir televizyon kanalında program yapan Erkan Tan’ın açıklamalarına tepki gösteren Arslan, “Kendini bilmezin yaptığı konuşmaları şiddetle kınıyoruz. Yalakalığın sonunun olmadığını görüyoruz. Bu gün 5 Nisan Avukatlar gününü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. 5 Nisan, ilk kez 1958 yılında İzmir'de Türkiye Barolarından gelen temsilcilerin yaptığı ve “Türkiye Avukatlar Birliği” statüsünün hazırlanması toplantısında önerilen 5 Nisan'ın Avukatlar günü olarak kutlaması kabul görmüş ve bir çok Baro ve Baromuz, 5 Nisanı avukatlar günü olarak kutlamaya başlanması üzerine 1987 yılında Tekirdağ'da yapılan Türkiye Barolar Birliği genel kurul toplantısında 5 Nisanın avukatlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir ‘avukatlar gününü/günümüzü kutluyorum” 

AVUKATLIK MESLEĞİNİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Avukatlık mesleğinin tarihsel gelişimi hakkında kısa bir bilgi de sunan Arslan, “19 Mart 1969 gün ve 1136 sayılı “Avukatlık Yasası” çıkarılmıştır. Yeni bir yasa hazırlanarak avukatlık mesleğinin yeniden şekillendirilmesinin önemli bir nedeni de, 1924 Anayasasının yerine, çağın en modern anayasaları arasında yer alan kuvvetler ayrılığı ilkesini en geniş boyutta yaşama geçiren 1961 Anayasasının yürürlüğe girmesi ve bunun sonucun da ülkemizde Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, yeni Anayasal kurumların oluşmasıdır. Bu bağlamda kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin en önemlilerinden olan barolar, bir meslek örgütü olarak avukatların yönetim ve denetiminde etkili rol oynamalarına karşın, Anayasa'da yer alan anlamda meslek örgütü olabilmeleri için bütün baroları ve avukatları görev ve yetki sahası içine alan bir birliğin kurulması gereksinimi doğmuştur. Bu amaçla Türkiye Barolar Birliği adıyla bir birlik kurulmuş ve daha önceleri Adalet Bakanlığı'nın yaptığı pek çok görev birliğe devredilmiştir. 1136 sayılı avukatlık yasası getirdiği yeni kurum ve kavramlarla ülkemizde savunma mesleğinin örgütleri baroları ve onun üyeleri olan avukatların statülerini çağdaş standartlara kavuşturmuştur. Bu yasada tüm yasalar gibi uygulama sırasında, çeşitli değişikliklere uğramış, ama en köklü değişiklik 10 Mayıs 2001 gün ve 4667 sayılı yasayla yapılmıştır. 4667 sayılı yasa getirdiği yeni kurum ve kavramlarla, daha önce çıkarılan 460, 3499 ve 1136 sayılı yasalarla ülkemizde avukatlık mesleğinin ulaştığı noktayı çok ileriye götürmüştür. Avukatlar Günü'nde, ömürlerinin en değerli zaman dilimlerini hukuka adayan değerli meslektaşlarımın önünde saygı ile eğiliyorum. Bu vesile ile bugünlere erişemeden yitirdiğimiz sevgili meslektaşlarımızı da rahmet ve şükranla anıyor ruhları şad olsun diyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
        


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.