MANİSA'DAN DÜNYAYA AÇILANLAR!

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, uluslar arası alanda önemli akademik başarılara imza attı. manisahaberleri.com, Manisa’yı dünyada önemli başarılarla temsil eden öğretim görevlilerin çalışmalarını derledi.

MANİSA'DAN DÜNYAYA AÇILANLAR!

ÖZEL HABER:BERFİN ADICAN

Son yıllarda tıp ve mühendislik alanlarında önemli çalışmalar yapan Celal Bayar Üniversitesi, tecrübeli kadrosuyla Manisa’nın ismini dünyaya duyurdu. 

Yurtdışında yapılan sempozyum ve yarışmalara katılım sağlayan ve kazandığı başarılarla Manisa’nın gururu olan Öğretim ve Araştırma Görevlileri ile akedemisyenlerin yaptığı çalışmaları, manisahaberleri.com derledi.

BİLİMDE KADIN BAŞARISI

Mühendislik alanında yaptığı bilimsel çalışmalarla ulusal çapta birçok sempozyuma katılan CBÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla Özgener, 2015 yılında FABED Eser Tümen Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü. ‘Çevre-Enerji, Termodinamik, Enerji Teknolojileri, Enerji Ekonomisi, Yenilenebilir Enerjiler’ konularında yaptığı çalışmalar dolayısıyla üstün başarı ödülü alan Doç. Dr. Özgener, Elsevıer yayınevi tarafından sınırlı sayıda bilim insanına verilen "Certificate of Excellence in Reviewing" ödülünü de kazandı. 

TIP FAKÜLTESİ BİRİNCİLİĞİ BIRAKMADI

Türkiye'de isim yapmış olan CBÜ Tıp Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Tülün Öztürk 30. Avrupa Kardiyo-Torasik Anesteziyologlar Kongresi’nde, ‘Hiperkolosterolemik Ratlarda Akut ve Kronik Atenololun Barsak İskemi ve Reperfüzyon Hasarı Üzerine Etkileri; Öztürk T, Vural K, Tuğlular İ, Var A, Kurdal T, Aydemir I, Şengel A’ adlı sunumuyla, ‘En İyi Poster Sunumu’ dalında birincilik ödülünü kazandı.

CBÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Temiz ise, bu yıl üçüncüsü düzenlenen İzmir İnovasyon Ödülleri 'Yenilikçi ürün' kategorisinde geliştirdiği 'elastik-rijid transpediküler vida sistemi' ile birincilik ödülüne layık görüldü.

CBÜ’NÜN ÇALIŞMALARI BİLİM DERGİLERİNDE TANITILDI

Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Araştırma Görevlisi Hasan Demiroğlu, İzmir'de gerçekleşen Uluslararası 17th Isorbe Congress Toplantısı'nda yaptığı "Effectiveness of Linezolid, 127I-Linezolid and 131I-Linezolid Against Methicillin-Susceptible Staphylococcus Aureus by Time Kill Curve Methods" başlıklı poster sunumuyla "En İyi Poster Sunum" Ödülü’nü kazandı. 

İLK TÜRK KADIN!

Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Ali Konuralp, SCI Expanded tarafından taranan "Mechanical Sciences" dergisinin editör kuruluna seçilirken, BESYO öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Güzel 2009 yılında almış olduğu Avrupa hakemliğinde ilk Türk kadın olma unvanını dünya hakemliği klasmanına taşıma başarısını gösterdi.

SPORDA ÜSTÜN BAŞARI

Türkiye Okçuluk Federasyonu'nun Masterlar Okçuluk Türkiye Şampiyonasında ilimizi temsilen katılan, BESYO Araştırma Görevlisi Nihal Dal, Türkiye 2.si olarak büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca yarışmada oluşturulan mix takımda yer alan Nihal Dal, takım olarak Türkiye 3.lüğünü de kazandı. Tayvan'ın Samasana adasında düzenlenen ve sokak basketbolunun en iyilerini buluşturan "Red Bull King of the Rock" turnuvasında Türkiye'yi temsil eden CBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kıvanç Dinler; Bull King of the Rock" unvanını kazandı. 

TAKSON, SPİL DAĞI ADIYLA TANITILDI

Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Feyza Candan, Türkiye'de bulduğu yeni 7 safran taksonunu "Crocus chrysanthus sensu lato (Iridaceae) in Turkey" başlığıyla uluslararası SCI indeksli B sınıfı bir dergide yayınlandı. Candan, bu taksonlardan bir tanesi olan ve Manisa Spil Dağı'nda belirlemiş olduğu yeni alttürü 'Crocus chrysanthus subsp. sipyleus' şeklinde isimlendirerek, taksonun dünyada Spil Dağı'nın adı kullanılarak anılmasını da sağladı.

CBÜ, İLK 50’DE!

Öte yandan Manisa Celal Bayar Üniversitesi akademisyenlerinin üstün başarılarıyla üniversitenin adı da duyuldu. CBÜ, TUBİTAK ULAKBİM tarafından hazırlanan ‘Türkiye’de En Çok Bilimsel Yayın Yapan Üniversiteler Arasında İlk 50 Üniversite’ listesine girmeyi başardı. 

BÜYÜYEREK DEVAM EDECEĞİZ 

Manisa Celal Bayar üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, üniversitenin her geçen gün büyüdüğünü ve Manisa’yı uluslar arası camiada temsil ettiğini belirterek, “Bilim dünyasına Manisa celal Bayar Üniversitesi olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz. Üniversitemiz deneyimli kadrosu ve üstün başarılarıyla tercih sıralamasında gün geçtikçe yukarılara tırmanıyor. Bu başarımızı taçlandıracak işler yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.