MANİSA’DA 103 TOPLU TAŞIMA ARACINA CEZAİ İŞLEM

Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri ve Koordinasyon Müdürlüğü’nün verilerine göre vatandaştan toplu ulaşım araçlarına yönelik gelen şikayetler üzerine 103 araca 182 TL üzerinden cezai işlem uygulandı.

MANİSA’DA 103 TOPLU TAŞIMA ARACINA CEZAİ İŞLEM

Haber: Cemil Seval

Kontrol merkezine en çok gelen şikayetlerden birisinin toplu taşıma aracının zamanında gelmemesi olduğunu belirten Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri ve Koordinasyon Müdürü Mümin Deniz, bunu etkileyen faktörlerden birisinin sabah saatlerinde servislerin şehir içinden geçmesi ile oluşan trafik olduğunu söyledi.

Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün 2012 yılı itibariyle toplu ulaşımda hizmet çalışmasına başladığının altını çizen Mümin Deniz, “Geçmişte 270 adet olan minibüs aracı ve hal otobüsü tarzı araçları birleştirerek tek çatı altına kooperatif çatısı altına kurduk. Bu kapsamda minibüsçülerin 2+1 yapılmak suretiyle yerlerine gelen 2012 model otobüslerle tamamını aynı tek tipe çevirdik. Araçların özellikleri bakımından baktığımızda 7,5 metrelik bu araçlar bugün itibariyle belki taşımada yetersiz kalıyor olabilir. Ancak şehrin cadde ve sokaklarında manevra kabiliyetinin zayıf olmasından dolayı bu araçlar tercih edilmiştir. Tabi ki bu taşıma araçlarımız özel sektör kooperatif araçları olduğundan bizim Manisa Belediyesi sadece denetimle ilgili olarak düzenleme getiriyoruz. Bu araçlarda kurmuş olduğumuz kamera ve GPS sistemleri sayesinde merkezimizde bunları izlemek suretiyle denetimlerini yoğunlaştırıyoruz. Yani vatandaşlarımızdan gelen tüm şikayetleri bu kapsamda değerlendirerek gerek görüntülerini, gerek güzergah çalışmalarında sapma durumlarını değerlendiriyoruz. Aynı zamanda şoförlerle ilgili gelen vatandaş şikayetlerinde gerek mail, gerek dilekçe, gerek telefonla bizlere ulaşan şikayetler karşısında şoförlerin savunmalarını alıyoruz. Suçlu ise encümene göndermek suretiyle ya da kendi içimizde kabahatler kanununa göre işlem yapıyoruz. Tabi ki bu yaptırımlarımız cezai işlemlerimiz özel taşımacı olması nedeniyle belki de yeterli düzeyde olmuyor. Sebebi de kamu aracı olmadığı için bunlar kendi araçlarını benim aracıma kimse karışamaz edasıyla sürdüklerinden vatandaşa da böyle bir yaklaşımda bulunuyorlar. Bu şoförlere kamusal hizmet verdiklerinden dolayı eğitimler verdiriyoruz, gerekli denetimleri yaptırıyoruz fakat özel taşımacıların verdikleri sıkıntıları bir türlü çözemiyoruz. Diğer türlü şikayetlerimizden birisi ise süre konusu olarak ön planda yer alıyor.  Vatandaşlarımız yeterli sürede, bekledikleri dakikada gelmedikleri konusunda şikayetlerde bulunuyorlar.  Bu kapsamda da bunları tetikleyen sebepler var yani geç kalmasına neden olan birinci sebep özellikler pik saatlerde yolcunun yoğun olduğu saatlerde araç trafiğinin yoğunlaşması, servis araçlarının yoğun olduğu saatlerde bu konvoy içinde zaman kaybediyorlar yani geride kalıyorlar. Dolayısıyla mesafeler açılıyor vatandaşlarımızda şikayette bulunuyorlar. Zaman zaman keyfi gecikmelere bizler müdahale yapıyoruz fakat tren istasyonunda tren geçişinin bekletmeleri de oluyor bunlarda bir şey yapamıyoruz” dedi.

  “SERVİS ARAÇLARI ŞEHRİN İÇERİSİNDEN ALINIP ANA ARTERLERE YÖNLENDİRİLECEK”

  1 Nisan’dan sonrasında kurulacak Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından yapılacak çalışmalarla trafiği rahatlamak istediklerini dile getiren Mümin Deniz şöyle konuştu: “Planlı uygulamalar yapılacaktır. Servis araçları şehrin içerisinden alınıp ana arterlere yönlendirilecektir. O sokak ve caddelerde yoğunluk azaltılarak bu toplu taşıma işlemi daha da rahatlatılacaktır. Hatta şunlarda planlanmaktadır. Şuan da kullandığımız toplu kullanım araçları da gündemdedir. Çünkü bunlar ara sokaklardan kaynaklanan güzergahlarda uzun süreli bir yolculuk yaptırıyor. Vatandaşlara biz bunu kısa süreli ana arter üzerinden büyük otobüslere de çevirebileceğiz yani 15 metrelik belki de körüklü diye tabir edilen otobüslerle sadece ana caddelerde vatandaşlarımıza hizmet edecek belediyenin araçları gündeme gelecektir. Bunlarla özellikle şehir trafiği daha da rahatlayacaktır. Ulaşım daha da kolaylaşacak, daha ekonomik bir yönteme geçilecektir. Tabi ki bunlar büyükşehir imkanlarıyla olacaktır. Mevcut halimizi ancak denetimlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Şehir içerisindeki trafik yoğunluğu çok çeşitli nedenleri var birincisi geçmişten günümüze kadar biriken sorunlardır. Şehir içerisinde imar planlanması cadde ve sokaklarda bulunan tek katlı binaların yıkılarak yerine sekiz katlı binaların yapılması ve buradaki araç yoğunluğunun o mevcut sokakların genişlemediği için orada toparlanmasıdır. Netice de o trafik yoğunluğunu arttıran sebepler bunlardır. Belediye bunlara tabi ki de çare arıyor ve bulacaktır. Şu an da yürüttüğümüz projelerden emekliler parkı ve asgari lojmanların olduğu yerde ihalesi yapılan otopark uygulamaları bu sorunlara çözüm olacaktır.  Projelerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.