MANİSA TARIMI ÇİFTÇİYE SORULACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, hedeflerinin uzun vadede Manisa’yı organik kent yapmak olduğunu vurguladı. Çebi 3 aylık bir süreç başlatıldığını belirterek bu süreç içerisinde yaklaşık 4 bin çiftçiyle anket yapılacağını söyledi.

MANİSA TARIMI ÇİFTÇİYE SORULACAK

Manisa’yı organik tarımda daha da ileriye taşımak ve Manisa’yı organik kent yapmak amacıyla çalışmalar sürerken, bu hedef doğrultusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından kabul edilen ‘Manisa İli Organik Tarım ve Organik Hayvancılık Stratejisi ve Eylem Planı Projesi’nin toplantısı geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Uygun Aksoy ve Prof. Dr. Murat Yercan, "Organik tarım nedir? Türkiye’deki durumu nedir? Bundan sonra neler yapılabilir?" konularında katılımcıları bilgilendirdi. Organik tarımın Manisa’da daha yaygın bir hale getirilmesi amacıyla strateji ve eylem planının amacından söz eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, “Bu eylem planı Manisa’da yaptığımız organik tarım ve hayvancılık faaliyetlerini belli bir plan ve program dahilinde organize etmeyi amaçlıyor. Önümüzdeki yıllarda üreteceğimiz ürünlerin artması için yol haritası çıkaracağız. Bunun için bir strateji belirleyeceğiz ve eylem planı hazırlayacağız. Hangi bölgelerde, hangi ürünlerin üretileceğini gösteren ürün haritasının ortaya konmasını sağlayacağız” dedi.

“TARIM YAKLAŞIK 4 BİN ÇİFTÇİ'YE SORULACAK”

Başlatılan ve 3 ay boyunca sürecek süreç içerisinde yaklaşık 4 bin çiftçiyle de anket yapılacağını belirten Çebi, “Süreci başlatmış durumdayız. Bu süreci 3 ay içerisinde bitireceğiz. Bu 3 ayın sonunda elimizde raporlarımız olacak. Bu raporlar doğrultusunda stratejimizi belirlemiş, eylem palanlarımızı ve ürün desenlerimizi belirlemiş olacağız. İlçelerle birlikte 6 toplantı gerçekleştireceğiz. Bu süreçte yaklaşık 4 bin çiftçiyle anket yapacağız. Bu anketlerin sonuçlarını değerlendireceğiz. Rapor bu şekilde hazırlanmış olacak. Tabiki hedefimiz bizim ileriye yönelik, kısa, orta ve uzun vadede yapacaklarımız ortaya çıkmak. Uzun vadede bizim hedefimiz Manisa’yı organik kent yapmak” şeklinde konuştu.

2 BİNİN ÜZERİNDE FİRMA BULUNUYOR

İhracatçı firmalarında sürece dahil edileceğini söyleyen Çebi, “Bunun diğer bir ayağı ürettiğimiz ürünlerin pazarlanması olacak. Firmalarımızla görüşeceğiz. Bugün valilikte bir toplantı gerçekleştireceğiz. 40 firmamızla valimizin başkanlığında gerçekleştirilecek olan bu toplantıda firmaların görüş ve düşüncelerini alacağız. Neler yapılabiliri ortaya koyacağız. Bu firmalar ilimizde tarımsal potansiyele yön veren firmalar olacak. Genelde ihracat yapan firmalarımız olacak. İlimizde bu yönde faaliyet gösteren 2 binin üzerinde firma bulunuyor. İleride hepsiyle teker teker görüşeceğiz” dedi.

“ÜRETİM İKİ KAT ARTTIRILACAK”

Üzüm, zeytin ve kirazın yanında en büyük hedeflerinin yılın 12 ayı sebze üretimi gerçekleştirmek olduğunun altını çizen Çebi, Manisa genelinde şuanda 140 bin dekar alanda organik tarım yapılıyor. 68 bin 750 ton yıllık ürün elde ediliyor. Konvansiyonel üretime göre yüzde 15 ila 20 arasında daha fazla ürün elde ediliyor. İlimiz hem toprak olarak hem de ilerde yapacağımız sera ve yeraltı sulama sistemleri ile yani basınçlı ve tamamen kapalı sistemle sulama çalışmalarımız var. Bu konuda valimiz başkanlığında hem DSİ ile hem de ilgili bakanlıklarla görüşmelerimiz sürüyor. Çiftçimiz ve STK’larda buna destek sağlarsa yani bu işi benimserlerse kısa bir zaman sonra bu işi gerçekleştirmiş olacağız. İlimizdeki yaklaşık 1,5 milyon dekarlık alanda kapalı sistemle basınçlı sulama yapıldığı zaman yılın 12 ayı ürün almış olacağız. Üretim bir kat hatta iki kat daha artmış olacak. 33 bin dekarlık alanda şu anda organik bağcılık yapılıyor. Bunu takip eden zeytinimiz, kirazımız gibi yüze yakın çeşitte ürün üretiyoruz. Bunların içinde sebzelerimizde var. Sebzeciliği tam anlamıyla oturtabilirsek yılın 12 ayı üretim ve satış gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.