Manisa'da 10 Derneğe Kayyum Olarak Recep Özgüvenç Atandı 

Manisa'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkili olduğu iddiasıyla 10 derneğe kayyum olarak atandı. Mahkeme tarafından atanan kayyum resmen görevine başladı.

Manisa'da 10 Derneğe Kayyum Olarak Recep Özgüvenç Atandı 

Manisa'da paralel yapıya yönelik yapılan operasyonlar devam ederken, FETÖ ile ilişkili olduğu iddiasıyla 10 derneğe  mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kentte paralel yapıyla mücadelede en etkin isimler arasında gösterilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sekreteri Recep Özgüvenç savcılığın talebi ve mahkemenin oluruyla derneklerin başına kayyum olarak atandı. Yapılan resmi tebligatın ardından görevine başlayan Özgüvenç, şirketlerde çalışacağı isimleri kendisi belirleyecek. Buna göre Recep Özgüvenç Paralel Yapıya yakın olarak bilinen 8'i dernek 2'si Vakıf toplam 10 oluşumu yönetecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Özgüvenç; "Manisa'da bir süreç yaşanıyor. Bu süreç kapsamında paralel yapıyla mücadele için Paralel yapıya ait olduğu iddia edilen şirketlere derneklere ve vakıflara devlet kayyum atamak suretiyle el koyuyor. Bunların bütün idaresini, işleyişini devlet kendi yönetimi altına alıyor. Bu doğrultuda da biz böyle bir teklifte bulundular. Biz de arkadaşlarımızla değerlendirdik. Zaten paralel yaıyla bizim gönüllü olarak da bir mücadelemiz vardı. Bunu da devlet kanalıyla resmileştirmiş olduk" dedi. 

"GÖREVİMİZİ HASSASİYETLE YERİNE GETİRECEĞİZ"

Bu görevi hassasiyetle yerine getireceklerinin altını çizen Özgüvenç;"Biz bu konuda mümkün olduğu kadar hassa davranmaya çalışıyoruz. İşimizi kelle koparan cellat husumetiyle değilde cerahati temizleyen Cerrah hassasiyetiyle yapacağımızı ve bu kurumlarda sadece rızkını temin için bulunanlara hiçbir şekilde zarara uğratmayacağımızı bildirmek isterim. Hukuk çerçevesinde hassasiyetle hareket edeceğimizi ifade etmek isterim.  insnların vicdanlarını yaralamadan, o kurumlarda çalışan ve bu yapıyla alakası olmayan kişilere mümkün olduğu kadar zarar vermeden işimizi icra etmeye çalışacağız" dedi. 

İşte Kayyum Atanan 8'i Dernek 2'si Vakıf Toplam 10 oluşumun  listesi;

1- Manisa Havacılık topluluğu Spor Klübü Derneği
2- Manisa Eğitim Gönüllüleri Derneği (MEGDER)
3- Manisa Çalışanlar Derneği (MAÇAD) 
4- Manisa Sanayici Ve İş Adamları Derneği (MASİAD) 
5- Manisa Moris Şinasi Milletler Arası Çocuk Sağlığı Derneği
6- Sağlık ve Eğitim Derneği
7- Manisa Halk Eğitim ve Öğretim Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Derneği
8- Feza Eğitim Kültür Vakfı
9- Mehmet Hulusi Haraççıoğlu Sağlık ve Eğitim Vakfı
10- Ufuk Okumayı Teşvik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği 

KAYYUM NEDİR? 
‘Kayyum’ kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir. 

KAYYUM NASIL ATANIR? 

Kayyum, usulsüzlük yapıldığı belirlenen özel kurumlara ve şirketlere devlet el koyduktan sonra atanan yöneticidir. Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamlarının kendilerine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapar. 

KAYYUMUN GÖREV VE YETKİLERİ NELERDİR? 

Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir. Kayyum ataması 3 çeşit yapılır Kayyum atamaları üç çeşit yapılır. Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna ‘İstek Üzerine Kayyımlık’ denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da ‘Temsil Kayyımlığı’ denir. Son olarak da vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da ‘Yönetim Kayyımlığı’ adı verilir.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdullah - 2 yıl önce
hem fakülte sekreteri hem ilim yayma şube başkanı hem 10 derneğin kayyumu iyi para.. başka ne meziyetleri var acaba
Avatar
memet - 2 yıl önce
"Çalışan kazanır elması kızarır."