banner271

MANİSA BAROSU NE DEDİ?

Mersin'de yaşanan Toplumun kanını donduran Özgecan Aslan cinayetine tepkiler çığ gibi büyüyor. Vahşice öldürülen genç kızın katilleri için soruşturma süreci başladı. Konu hakkında Manisa Barosu yönetim kurulu adına bir açıklamada bulunan Manisa BARO Başkan Vekili Serhan Çelik, Özcecan cinayetinin ülkemizdeki kadına yönelik şiddetin geldiği korkunç boyutu gösterdiğini ifade ederek, kanunlardan kaynaklı bir takım eksikliklerin bu örneklere neden olduğunu söyledi.

MANİSA BAROSU NE DEDİ?

Manisa BARO Başkan Vekili Serhan Çelik yaptığı açıklamayla Özgecan Aslan cinayetinin tüm toplumun kanını dondurduğunu söyledi. Çelik, Bu korkunç örneğin ülkemizdeki kadına yönelik şiddetin gelmiş olduğu boyutu gözler önüne serdiğini söyledi. Çelik; "Son günlerde Kamuoyunun gündeminde bulunan, tüm toplumun kanının donduran ve de toplumda haklı olarak infial uyandıran Özgecan Aslan cinayeti. Mersin Çağ Üniversitesinde okuyan, daha hayatının baharında bu genç yaşında tecavüz edilip öldürülen Özgecan Aslan şuan itibari ile ülkemizdeki kadına yönelik şiddetin geldiği boyutu göstermesi açısından maalesef korkunç bir örnek teşkil etmektedir" dedi. 

"KANUNLARDAN KAYNAKLI BİR TAKIM EKSİKLİKLER BU ÖRNEKLERE NEDEN OLUYOR"

Kadına yönelik şiddet hususunda kanunların eksik ve yetersiz olduğunu söyleyen Çelik; "Kanun koyucu daha önceki kadına yönelik şiddet olayları nedeni ile kanunlarımızda bir takım değişiklikler yaparak kadına yönelik şiddetin önüne geçmek istemiştir. Bu kapsamda son zamanlarda Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin ülkemiz tarafından imzalanması, 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun yasalaşması, şiddet mağduru kadınlara yönelik verilecek hizmetlerin kalitesini artıracak olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin kurulması bu çabaya yönelik atılmış önemli adımlardır. Ve fakat bu son olayda göstermektedir ki gerek uygulayıcılardan gerekse kanunlardan kaynaklanan bir takım eksikler nedeni ile bunu başarabilmiş değildir"dedi. 

"KANUNLAR EKSİK VE YETERSİZ"

Kanunlardaki eksiklikler nedeniyle aynı eylemlerin tekrarlanma olasılığının yüksek olduğunu dile getiren Çelik; "Özellikle de uygulayıcılar tarafından bir takım gerekçelerle bu işi yapan şahıslar hakkında kanundaki bir takım indirim maddelerini uygulaması ve de daha sonrasında bir şekilde çıkan af kanunları ya da infaz kanunları nedeni ile bu şahısların kısa süre sonra tekrardan toplum içinde rahatça gezerek aynı eylemleri tekrar etmesi bu husustaki kanunların ne kadar eksik ve yetersiz olduğunun bir kanıtıdır" şeklinde konuştu. 

"ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ"

Bu hususun kanun yapmak ile kanun koymak ile de düzelecek bir husus olmadığı sonucuna varan Çelik sözlerini şöyle noktaladı. 
"Bu husus insanın eğitilmesi ile bağlantılıdır. Kadın ve erkeğin cinsiyet farkından dolayı ayrımcılığa tabi tutulmaması gerektiği düşüncesindeyiz.
Bu ve benzeri olayların tekrarlanmaması için Manisa Barosu ve Kadın ve Çocukları Komisyonu olarak kadına yönelik her türlü şiddetin karşısında olacağımızı komisyonlarımız olarak şiddet mağduru kadınlarımızın sonuna kadar yanında olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiririz"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.