Kayıt Dışı İşçi Bakın En Çok Hangi Sektörde

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdamla mücadele teşvik projesi basına tanıtıldı.

Kayıt Dışı İşçi Bakın En Çok Hangi Sektörde

SGK Stratejik Yönetim ve Daire Başkanı Tahsin Şimşek, basın mensuplarına projelerini anlattı. Kayıt dışı istihdamla mücadelede basının desteğini isteyen Şimşek, projelerinin muhtarlar ve üniversite öğrencileriyle devam edeceğini söyledi. Şimşek, ayrıca kayıt dışı işçilerin çalıştığı sektörlerin istatistiklerini de verdi ve bu istatistiklere göre en çok kayıt dışı tarım sektöründe bulunuyor. Türkiye’de devlet için gelir kaybına, kayıt dışı çalışan işçilerin de haklarından mahrum kalmasına neden olan kayıt dışı istihdamla mücadele etmek amacıyla yenilikçi bir tutum sergileyen SGK, Eylül 2014’te hayata geçirdiği ‘Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki’ projesinin ilk toplantısını 24-26 Mart tarihleri arasında Muğla’da gerçekleştirildi. Projenin ikinci şehri olan Manisa’da çalışmalarına devam eden SGK kayıtlı istihdamın önemi, kayıt dışı istihdamın çalışana ve ülkeye getirdiği yükler konusunda toplumu bilgilendirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla dün Anemon Otel’de SGK yetkilileri basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Projeleri hakkında bilgi veren SGK Yönetim ve Daire Başkanı Tahsin Şimşek, son on yılda uygulanan etkin yöntemlerle kayıt dışı istihdamın yüzde 50’lerden yüzde 34’lere düşmesini sağladıklarını, bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla uygulamaya konulan ‘Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki’ projeleriyle de farkındalığın artırılmasını ve tutum değişikliğini amaçladıklarını sözlerine ekledi. Kayıt dışı istihdam oranlarına da değinen Şimşek, Kayıt dışı istihdamda kadınların oranı erkeklere göre daha fazla olduğunu söyledi. Kırdan kente göçün, kadınların evde çalışması bu kayıt dışılığı tetikleyen nedenlerden biri olduğuna değinen Şimşek, 2008 yılında kayıt dışı çalışan kadınların oranı yüzde 58,45 iken, 2014’te bu oran yüzde 48,44’e düştüğünü söyledi. Erkeklerde kayıt dışı istihdam oranınınsa 2008’de yüzde 38,15 iken yüzde 29,59’ düşürüldüğünü sözlerine ekledi. 2008 yılında her yüz çalışan kadından 58’inin kayıt dışı çalıştığı sonucu ortaya çıktı. 2014 yılında ise bu oranın biraz daha düşerek her yüz kadından 48’inin kayıt dışı istihdam edildiği belirlendi. Kayıt dışılığın ise en yoğun olduğu alanın tarım sektörü olduğu da verilen istatistikler arasında yer aldı. Genel olarak tarımda 2009 yılı itibariyle yüzde 85, 84 kayıt dışı çalışan sayısı 2014’te yüzde 81,27’ye düşse de Tarım sektörü bu konuda büyük bir orana sahip olarak diğer sektörler arasında 1. sırada yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.