KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) almış olduğu 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendiren karar tasarısını sert bir dille eleştiren AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ alınan kararın yok hükmünde bir karar olduğunu belirtti.

KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR

“1915 yılındaki savaş esnasında Taşnak ve Hınçaklar Rusların ve Fransızların tahrikleriyle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da özellikle Van’da, Sivas’ta, Kahramanmaraş’ta Türk köylerine yönelik baskın, katliam ve tecavüzler yapmışlar, ‘Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da bir vatan, Büyük Ermenistan’ı kuracağız’ demişler bunun neticesinde o bölgedeki Türk vatandaşlarda buna aynı şekilde karşı koymuşlar ve kendilerini savunmuşlardır” diyen Özdağ, “8 yüzyıl boyunca sessizce, eşit şartlarda yaşayan Ermeni halkı, Ermeni Tebaası’nın ayaklanması ve o dönemde Osmanlı’nın dokuz cephede savaşması nedeniyle orada bazı Ermeniler başka bölgelere tehcir etti. Bu tehcirler sırasındabazı çetelerin ve eşkiyaların saldırısı sonucunda hem Osmanlı askerleri hem de tehcire tabi tutulan Ermeniler bundan muzdarip oldu.  Bu süreçte bazı trajediler yaşandı ama bu yaşananlar kesinlikle soykırım değildi. Taşnak ve Hınçak’lar Türk köylerine saldırı yapıp Türklere zulüm yapıp, Türk kadınlarının maalesef ırzına geçtikten sonra elbette ki oradaki Türklerde ‘Devlet yok’ diyerek bazı Ermeni köylerine gitmiş kendilerine yapılanlara karşılık verdiler. Bu karşılıklı bir halk savaşıydı, trajediydi. Ama kesinlikle soykırım değildi. Kastamonu’da, İstanbul’da, Ege’de, İç Anadolu’da yaşayan Ermenilere hiç dokunulmadı ve tehcire tabi tutulmadılar. Demek ki trejedinin yaşandığı bölgenin ve o bölgedeki savaşın selameti açısından bir tehcir yapıldı” ifadesinde bulundu.

KESİNLİKLE SOYKIRIM YAPILMAMIŞTIR

“Konuyla ilgili Papa’nın konuşmasının ve bunu bir soykırım olarak nitelendirmesi, Ermeni diasporasının ve de Ermeni ırkçı kesiminin bazı ülkelerde yapmış olduğu gibi parlamentolarından ‘Türkler 1915’te soykırım yaptılar’ şeklinde karar çıkartmaları sadece bir yok hükmü taşımaktadır. Soykırım kesinlikle yapılmamış ve böyle bir şey yoktur. Şayet böyle bir şey yaşanmış olsaydı Türkiye çoktan yargılanırdı ve gereği neyse yapılırdı” diyerek açıklamalarına devam eden Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Batı Dünyası Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini istemez. Yumuşak karnından istifade etmeye çalışır. Tıpkı sağ-sol olayları- Kürtçülüğü inşa etmeye çalıştıkları gibi, bazı illegal örgütleri kışkırtarak Türkiye’de sabotaj yaptıkları gibi. Bu şer odakları ve egemen güçler zaman zamanda Türkiye’de ekonomik krizler çıkarttılar. AB Parlamentosunun aldığı karar Türkiye’yi bağlamaz. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Volkan Bozkır’ın söylediği gibi bu karar yok hükmündedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi bir kulağımızdan girer diğer kulağımızdan çıkar. Çünkü tarihimiz boyunca böyle bir ayıbımız yoktur.”

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR DEVLETTİR

Tarihte istenmeyen bazı nahoş olayların yaşandığını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Tıpkı 6-7 Eylül olaylarında yaşandığı gibi kendilerini devlet yerine koyup devlet adına yanlış işler yapan kişiler olmuştur. O dönem içerisinde de Osmanlı yanlış yapanların idamına karar vermiş 9-10 kişide asılmıştır. Hatta bunlardan bir tanesi de Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’dir ki en son sözü ‘Beni Türk bayrağına sararak asın’ olmuştur. Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey suçlu görülmüştür ki aslında suçsuzdur. O dönemde Osmanlı maalesef egemen güçlerin baskısına dayanamayarak Kaymakamını idam etmiştir. Güçsüz olursanız egemen güçler tepenize biner ve baskı yapar. Şu an Türkiye güçlüdür. Kesinlikle geçmişimizde bir ayıbımız yoktur. Levent Tüzel gibi HDP Milletvekillerinin soykırım ifadelerini kullanmaları Ermeni diasporasının Türkiye’de ki uzantılarını göstermektedir. Geçmişte kimin nasırına basmışsak, Anadolu topraklarını kime dar etmişsek hepsinin torunları ve egemen güçler diasporayı taşeron olarak kullanarak intikam almak istiyor. Ama ekonomisiyle, tarihiyle, demokrasiyle, milletiyle büyük Türkiye birlik ve beraberliğiyle de örnek olmaktadır. Hep birlikte Türkiye’yiz diyerek içimizdeki İrlandalılara, Diaspora uzantılarına ve taşeronlara müsaade etmeyeceğiz” dedi.

ALINAN KARAR AB SÜRECİNİ ETKİLEMEZ

AB Parlamentosunun Ermeni Soykırım Yasa Tasarısını kabul etmesinin Türkiye’nin AB’ne girme sürecini etkilemeyeceğini kaydeden Özdağ, “AB Türkiye’ye muhtaçtır. Eskiden belki Türkiye AB’ye muhtaçtı ama büyüyen, gelişen ve göç veren değil göç alan Türkiye AB’ye dahi artık işçi gönermeyen Türkiye gerçeği vardır. Böyle bir Türkiye AB’ye değil AB güçlü ülke Türkiye’ye muhtaçtır. Türkiye doğu ile batı arasında bir sentez olduğu gibi doğu ile batı arasında bir köprü vazifesi görüyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi AB Türkiye ile ilgili fasılları açmak zorunda. Bizde o fasılların açılması için üzerimize düşen vazifeyi yapmakla sorumluyuz. AB bunu bilmesine rağmen fasılları açmakta yavaş ve gevşek davranıyor” şeklinde konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.