Jeotermal Sahaları Denetlendi

Resmi Gazete’nin 11.12.2007 tarih ve 26727 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin faaliyetlerin denetlenmesi başlıklı 12.maddesi gereğince, Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı Yakup Tat ve beraberindeki teknik heyet jeotermal sahalarda denetleme yaptı.

Jeotermal Sahaları Denetlendi

Jeotermal Sahalar Denetlendi
İlgili Galeriye Git
Denetimlerde, jeotermal akışkanı yeraltına re-enjekte etmek yerine dere yataklarına deşarj eden işletmelere rastlanılmış olup, yapılan işlemler derhal durdurularak sorumlular hakkında Çevre Kanunu gereğince işlem yapılması için durum Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirildi. 
Ayrıca tüm denetimlerde işletmeler, ilgili kurum ve kuruluşlardan mer’i mevzuata göre alınması gereken izinlerin süresi içinde alınıp alınmadığı ve faaliyetlerin işletme projesi ekinde idareye verilen termin planlarına uygun bir şekilde, taahhüt edilen sürelerde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği yönlerinden incelenerek, denetlemede tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için firma yetkililerine gerekli uyarılar yapıldı.  
05 Nisan 2016 tarihinde Alaşehir İlçesinde faaliyet gösteren Süper Jeotermal A.Ş. firmasına ait Gümüşçay Kemaliye Mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyuyu, 07 Nisan 2016 tarihinde Alaşehir İlçesinde faaliyet gösteren Ecolog Enternasyonal A.Ş. firmasına ait Akkeçili mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal sondaj faaliyetleri ve aynı firmaya ait Sobran mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyuyu denetleyen heyet yine aynı tarihte Salihli ilçesinde faaliyet gösteren Dolmabahçe Enerji Üretim ve Tic. A.Ş. firmasına ait Yılmaz Mahallesi Mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyuda denetleme yaptı.
12 Nisan 2016 tarihinde Salihli ilçesinde faaliyet gösteren Bergama Prestij A.Ş. firmasına ait Gökköy mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyu ve aynı firmaya ait Acıdere mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyular ile Aytemiz A.Ş. firmasına ait Kabazlı mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyuları yerinde denetleyen heyet, 21 Nisan 2016 tarihinde Alaşehir ilçesinde faaliyet gösteren SİS Enerji Üretim A.Ş.’ne ait Soğukyurt Mahallesi mevkiinde ve 2016 yılı Ağustos ayı sonuna kadar devreye alınması planlanan jeotermal enerji santrali şantiyesinde incelemelerde bulundu. Ardından aynı firmanın Alaşehir Ovasında, Alaşehir-Kula Karayolu üzerinde bulunan sondaj faaliyetlerini denetleyen Vali Yardımcısı Yakup Tat başkanlığındaki teknik heyet, firma yetkililerinden bu sahada kurulacak santralin siparişinin 2016 yılı Temmuz ayında verileceği bilgisini aldı. Ayrıca aynı tarihte Alaşehir ilçesi, Baklacı Mahallesi mevkiinde faaliyet gösteren Akça Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu A.Ş.’ne ait kuyu da denetlendi. 
26 Nisan 2016 tarihinde Alaşehir İlçesinde faaliyet gösteren Akça Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu A.Ş. firmasına ait Baklacı mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyu denetlenirken, yine bu tarihte Salihli ilçesinde faaliyet gösteren Deltom Jeotermal A.Ş. firmasına ait Durasıllı mevkiinde bulunan işletme ruhsat sahasındaki jeotermal kuyu ve saha ile Kapancı mevkiinde bulunan Mtn Enerji Ltd. Şti. ne ait işletme ruhsat sahasında bulunan jeotermal kuyuda denetimde bulunuldu.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.