İYİ HABER MANİSA'DAN!

Manisa’da Aile içi şiddet, ailenin ekonomik durumunun yetersizliği, istismar gibi nedenlerle devlet tarafından koruma altına alınan çocuklarının bakımlarını üstlenen “Koruyucu Aileler”in sayısı giderek artıyor. 2013 yılında Manisa’da 15 aile evlat edinirken, 30 ailenin yanına ise evlat edindirilmek üzere çocuk yerleştirildi. Ayrıca 54 ailenin de yanına evlat edindirilmek üzere yerleştirilen çocukların işlemleri devam ediyor.

İYİ HABER MANİSA'DAN!

Haber:Cemil Seval

Manisa’da aile içi şiddet, ailenin ekonomik durumunun yetersizliği, istismar gibi nedenlerle devlet tarafından koruma altına alınan çocuklarının bakımlarını üstlenen koruyucu ailelerin sayısında artış dikkat çekiyor. Çalışma başarısı ile Türkiye’de ilk 10 il arasında kendine yer bulan Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne koruyucu aile olmak için 2013 yılında 125 aile başvurdu.

40 AİLE YANINDA 50 ÇOCUK BULUNMAKTA

Konuya ilişkin bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Yılmaz, devlet tarafından koruma altına alınan çocukların yuva, yurt, çocuk evinde kaldığını ya da koruyucu ailelerce bakıldığını, çocuk için en uygun ortamın aile olması nedeniyle koruyucu aileliği özendirdiklerini söyledi. Ruhsal gelişim açısından aile ortamının önemine dikkat çeken Yılmaz, Manisa’da koruyucu aile uygulamasının yaygınlaşması için çeşitli faaliyetler sürdüklerini söyleyerek, 2013 yılı itibari ile 40 aile yanında 50 çocuğun bulunduğunu ifade etti.

30 AİLE EVLAT EDİNMEK ÜZERE

2013 yılı içerisinde Manisa’da koruyucu aile olmak 76 ailenin sırada beklediğini, 49 ailenin başvurusunun sıraya alındığını söyleyen İl Müdürü Aydın Yılmaz, “2013 yılında toplam olarak 15 aile evlat edindi. 30 ailenin yanına ise evlat edindirilmek üzere çocuk yerleştirildi. Ayrıca 54 ailenin de yanına evlat edindirilmek üzere yerleştirilen çocukların işlemleri devam ediyor. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Böyle durumlarda çocuklara yardımcı olmanın en iyi yolu öz ailenin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının yapılabilmesi amacıyla koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmalarının sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.  

AİLEYE EKONOMİK YÜK OLMUYORLAR

Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların aile için ekonomik yük olmadığını kaydeden Yılmaz, 2013 yılı içerisinde ailelere 383 bin 287.72 TL ödeme yapıldığına dikkat çekerek, sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olunan en değerli varlıkların çocuklar olduğunu söyledi. Koruyucu aile olmanın şartları hakkında da bilgiler veren Yılmaz, “Öncelikli olarak ailelerin hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisiyle bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.