banner278

İRAN ÜZÜMÜ İHRACATI DURDURULDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığım konuşmanın ardından Mersin Serbest Bölgesindeki depo ve antrepolarda incelemeler yapıldığını belirterek, “Bu baskınlardan bir gün sonra kuru üzümün ton fiyatı 200 TL artmıştır. Dolayısıyla bu artış üreticiye de anında yansımıştır. Ülkeye, İran üzümü girmediği sürece bu artış çiftçi lehine artmaya devam edecektir.” dedi.

İRAN ÜZÜMÜ İHRACATI DURDURULDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:  “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2014 bütçesi görüşmelerine katılarak “İran üzümü” ihracatı hakkında bir konuşma yaptım. Manisa için büyük önem arz eden bu konuyla ilgili daha önce de TBMM Başkanlığına soru önergesi vermiş ve basın açıklaması ile kamuoyunu bilgilendirmiştim. İlçelerimizde yaşanan don ve dolu afeti nedeniyle bu yıl çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinde büyük düşüş olmuştur. Bu düşüş Manisalı üzüm üreticisinin toplam gelirinde  % 50’den fazla gelir kaybı yaratmıştır. İRAN ÜZÜMÜ İHRAÇ EDİYORUZ TARİŞ, bazı ihracatçıların serbest bölgelerde İran’dan gelen kuru üzümün “Türk Üzümü” olarak Avrupa ülkelerine satıldığı iddiaları olduğunu ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini biz Milletvekillerine iletmişti. Yaptığımız araştırmalarda bilginin doğru olduğu görülmüş ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığından gereken önlemlerin alınmasını istemiştik. Bu gün AKP’de önemli görevlerde bulunan bazı ihracatçıların bu işin içinde olduğu da iddia edilmişti.  Açıklamalarım basında yer aldıktan sonra, birçok üzüm ihracatçısı yerli üzüme sahip çıktığım için teşekkür ederek, bu işi yapan bir-iki firma yüzünden tüm ihracatçıların zan altında kaldığını ve bu ihracatın acilen durdurulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bilindiği üzere en fazla kuru üzüm üretimi yapan ülke Türkiye’dir. Üretilen üzümün % 80-90’ı ihraç edilmektedir. İran üzümü bizim yerli çekirdeksiz kuru üzüme göre daha ucuzdur. Yerli üzüm üreticisini korumak için ithalatta % 56 gümrük vergisi uygulanmaktadır. Bazı uyanık ihracatçıların, vergi vermemek ve daha çok kar etmek için özellikle Mersin Serbest Bölgesine getirdikleri İran üzümünü yeniden işleyip kutularını değiştirerek, “Türk Sultaniye Üzümü” etiketleri ile Avrupa ülkelerine ihraç ettikleri anlaşılmıştır. Ticari ahlak kurallarına aykırı bu ihracat şekli, yerli üzümün imajına zarar vermekte, dış piyasada rekabetimizi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca iç piyasada üzüm fiyatını da düşürmektedir. DEPOLAR ARANDI ÜZÜM FİYATI ARTTI TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığım konuşmanın ardından Mersin Serbest Bölgesindeki depo ve antrepolarda incelemeler yapılmıştır. Bu baskınlardan bir gün sonra kuru üzümün ton fiyatı 200 TL artmıştır. Dolayısıyla bu artış üreticiye de anında yansımıştır. Ülkeye, İran üzümü girmediği sürece bu artış çiftçi lehine artmaya devam edecektir. Gösterdiği ilgiden dolayı Sayın Bakan Hayati Yazıcıoğlu’na, Manisa üzümüne sahip çıkmak için verdiğimiz mücadelede yanımızda olan başta “dürüst ihracatçılar” olmak üzere, TARİŞ Kooperatiflerine, Ziraat Odalarına, Milletvekillerimize ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum.”    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.