İl Müdürü Çebi’den Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin Bağcılara Uyarı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, asma yaprağı ticareti yapan üreticiler ile alım satımını yapan tüccarları asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat etmeleri ve kalıntısız asma yaprağı elde edebilmeleri için kurallara uymaları yönünde uyardı.

İl Müdürü Çebi’den Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin Bağcılara Uyarı

İl Müdürü Çebi, ilaçlama yapılmamış bağlardan yaprak toplanması ve zirai ilaç kalıntısı olmayan yaprakların ticaretinin yapılması gerektiğine vurgu yaparak; “Kalitesinden dolayı Sultaniye Üzümünün yaprağı, taze ve salamuralık olarak iç ve dış piyasada tercih edilmektedir. Avrupa Birliği’ne ihraç edilen salamuralık asma yaprağı % 100 zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmaktadır. İç piyasada da güvenli gıda temini tüm tüketicilerin en doğal hakkıdır” dedi.

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak, üreticiden tüketiciye zirai ilaç kalıntısı olmayan güvenilir ürünlerin ulaştırılması yönünde denetim ekipleriyle her türlü çalışmanın yapıldığını belirten Hasan Çebi; “Taze ve salamuralık asma yaprağı ticaretinin yoğun olduğu yerlerden denetim ekiplerimizce kalıntı analizi yapılmak üzere numune alınmaktadır. Analiz sonucu uygun olmayan üreticilere 5996 sayılı kanun çerçevesince yasal işlem uygulanmaktadır.Bilindiği gibi üzümü hastalıklar ve zararlılardan korumak için birtakım mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat yaprak toplanacaksa üreticilerin uyması gereken birtakım hususlar, kurallar söz konusudur. Sağlıklı ürün tüketmek ve ihracatın devam etmesi için zirai ilaç kalıntılarına ve bununla ilgili kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Bunun için, yaprak toplanacak bağda ilaçlama yapılması gerekiyorsa, önce yaprak toplanmalı daha sonra ilaçlama yapılmalıdır.
Etiketinde “Tüketim amaçlı asma yaprağında kullanılamaz” ibaresi olan üzümde ruhsatlı ilaçları kesinlikle sarmalık yaprak toplanan bağlarda kullanmamalıdır.Yaprak toplama döneminde,yaprakta ruhsatlı ve ihracat amaçlı yaprak toplanılan bağlarda AB ile uyumlu ilaçlar kullanılmalıdır.İlaçların etiketinde bulunan son kullanma tarihi ile hasat arasında geçmesi gereken bekleme süresi dediğimiz süreye uyulması ve bu süre geçtikten sonra yaprak toplanması gerekmektedir” dedi.

Bekleme süresi ile ilacın etki süresini karıştırmamak gerektiğini dikkat çeken İl Müdürü Çebi; “Etki süresi atılan ilaçların hastalık ve zararlılara göre biyolojik etki süresini gösterir. Ortalama tarım ilaçlarının 10-14 gün arasında etki süresi vardırBekleme süresi ise ilaçlama yapıldıktan sonra insan tüketimi için geçmesi gereken süreyi ifade eder. İlaç etiketlerinde yazan bu bekleme süreleri, ilaç atıldıktan sonra Ülkemizin Türk Gıda Kodeksine göre bize uygun olan MRL ineceği süreyi gösterir.

Aşağıdaki tabloda örnek olarak verilen etkili maddelerden, ilaç atımı ile hasatla arasında geçmesi gereken sürenin “0” gün verilen ilaçlar olabileceği gibi, bekleme süresi 7 gün olanda ilaçlar vardır.
Tüketim amaçlı Yaprak toplama döneminde çevreye ve insan sağlığına zararsız biyo ilaçları kullanmanız tavsiye olunur” dedi.
 
 
Asma Yaprağı Toplanan Bağlarda Kullanılabilecek Bazı Aktif Maddeli İlaçlar
İlacın Etkili Maddesi Kontrol ettiği hastalık/zararlı Bekleme süresi
  • isolat M-10%58,5x10 9 fu/ml
Bağda Külleme
  • 222,5 g/L
Bağda Külleme
Kükürt % 80 Bağda Külleme
Reynoutriaspp (Regalia) Bağda Külleme
Bakır sülfat pentahidrad65,82 g/L Bağda Mildiyö
  • 400 g/L
Bağda Mildiyö
Yağ ve rosin asitlerinin bakır tuzları 51,4 g/L Bağda Mildiyö
  • % 50
Bağda Mildiyö
Benalaxyl M % 8 +
  • % 65
Bağda Mildiyö
Bakır hidroksit metalik bakıra eşdeğer 400 g/L Bağda Mildiyö
Bakır hidroksit 361,1 g/L Bağda Mildiyö
Bağda Kurşuni Küf
Bağda Kurşuni Küf
Biyoteknik Mücadele Bağda Salkım Güvesi
Bağda Salkım Güvesi
Bağ salkım güvesive
Bağ Tripsleri
Bağ salkım güvesi
Bağda Kırmızı Örümcek
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.