İktidar ve Muhalefetten 'Cinsel İstismar Yasa Tasarısı' Yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM Kadın Kongresi'nde çok tartışılan 'cinsel istismar' tasarısıyla ilgili tasarının geniş mutabakatla tekrardan meclise geleceğini söylemesiyle ilgili olarak, iktidar ve muhalefet partisi milletvekilleri çarpıcı yorumlarda bulundu.

İktidar ve Muhalefetten 'Cinsel İstismar Yasa Tasarısı' Yorumu

Tekrar meclis gündemine girmesi beklenen ve toplumun büyük kesiminin tepkilerine neden olan cinsel istismar yasa tasarısı ile ilgili olarak, iktidar ve muhalefet partilerinin Manisa milletvekilleri gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulundu.
"YASA, MUHALEFET PARTİLERİ TARAFINDAN BAŞKA YÖNLERE ÇEKİLDİ"
AK Parti Manisa Milletvekili ve MKYK Üyesi Murat Baybatur, cinsel istismar yasa tasarısı ile ilgili olarak 4 siyasi partinin de görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi. Baybatur, "Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yine 4 siyasi parti ile görüşülerek, onların da görüşleri alınabilir. Siyasi partiler bunu uygun görmüyorsa gündeme alınmaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da görüşleri o şekilde. Bunun için de önümüzdeki günlerde gerekli açıklamalar yapılır zaten. Yanlış anlaşılmalar, çarpıtmalar oldu. İşin aslı söylenildiği gibi değildi. Ne yazık ki muhalefet partileri tarafından başka yönlere çekildi. Esas istismar edilen buydu. Önümüzdeki günlerde muhalefet partileriyle beraber konuşulur, uygun bir şekilde hazırlama çıkarsa meclise sevk edilir. Yanlış anlaşılacak bir durum da söz konusu değildi zaten. Muhalefet partileri çarpıttı. Önümüzdeki günlerde daha geniş mutabakatla, muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleriyle de görüşülerek yeniden gündeme gelebilir" dedi.
"TOPLUMUN HER KESİMİNİN ONAYI ALINMALI"
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de, cinsel istismar yasasının çok önemli ve ciddi travmalara yol açacak bir konu olduğunu ifade etti. Toplumun her kesimi ile görüşmeler sağlanması ve bunun kamuoyuna şeffaf bir biçimde aktarılması gerektiğini belirten Özel, "Bu yasa, ilk olarak usul yönünden hatalıydı. AK Parti hiçbir kesimin desteğini almaksızın, bir gece yarısı bu yasayı meclis gündemine getirmesi, toplumun büyük bir kesiminde şüphelere neden olmuştu. O gün yasa geldiğinde hangi noktadaysak, ne söylediysek doğru ve haklı çıktı. Bu itirazımızın usul yönünden olan kısmı. İçerik yönünden itirazımız da, 3 bin tane mağdur olduğu konuşuluyor. Bu 3 bin mağduru bir görelim. Erkeğin adı, kızın adı, yaşları bunları bir öğrenelim. Nasıl bir olay yaşamışlar, şu anda  ne durumdalar? Kim bunlar? Bunları görelim demiştik. Mağdurun 14 yaşında olduğu, failin 60 yaşında olduğu şeyhler, çocuğun 12 yaşında olup, failin 35 yaşında olduğu aşiret reislerinin çocukları gibi durumlar var mı? Yoksa gelin 16, damat 17 yaşında cahillikten evlenmiş, imam nikahıyla evlenmiş, çocuk olunca hastanede farkına varılmış, mahkeme açılmış, severek evlenen bu roman çocukları içeri düşmüş. Böyle masum örnekler varsa, getirsinler görelim. Devlet için 3 bin büyük bir rakam değildir. 5 müfettiş, bunu 2 günde hazırlar. Devlet gücüyle hiçbir rakam büyük değildir olmamalı. 17 bin evlenmemiş cinsel istismarcı var içeride. Bunların hepsi mağdurların kapısına dayanacak. Adam içeride, ailesi mağdurun kapısına dayanacak. 'Senin kızla, bizim çocuğu evlendirirsek, bizim çocuk dışarıya çıkacak.' diyecek. Bunu teklif edecekler, baskı yapacaklar, tehdit edecekler.  Bu facia doğuracak bir durum olur" diye konuştu.
"YANLIŞ KARAR FACİAYA NEDEN OLABİLİR"
CHP'li Özel, cinsel istismar yasasının çok önemli, hassas bir konu olduğuna değinerek, yanlış kararların faciaya neden olabileceğini savundu. Özel, "Bu önemli ve hassas bir konu. Alınacak yanlış bir karar, ciddi facialara neden olabilir. O yüzden de bu konu, meclisle sınırlı kalması gereken bir konu değil toplumun her kesimine açık ve şeffaf şekilde açılmalıdır. Diyorlar ki, 'Bunu daha geniş mutabakat ile yine getireceğiz.' Biz ilk gece ne dediysek, yine aynı noktada olacağız. Bütün partiler bir araya gelmeli. Kadın örgütleri, çocuk örgütleri, çocukları korumaya yönelik kurulan kuruluş ve dernekler, cinsel istismar sorununu çalışan akademisyenler, hukukçuların temsilcileri, hukuk fakültelerinden ceza hocaları, ceza hukukunun profesörleri bir araya gelerek bir çalıştay yapılmalı. Oraya da hükümet şeffaf bilgi sunmalı. Sunacağı bilgi, kimleri kapsıyor ve bunlar kimler, durumları ne? Buna göre herkes bir karar vermeli. Daha geniş mutabakat, en geniş mutabakat olmalı. Kimse itiraz etmiyorsa düzeltme yapılmalı. Hükümet kamuoyuna şeffaf bilgi sunmalı. En küçük bir itiraz bile dikkate alınmalı. Daha geniş mutabakat yok, en geniş mutabakat olmalı. Bunu toplumun her kesiminden insana tartışmaya açmalılar, her yönüyle, her kesimin onayını alacak bir yasaya CHP katkı sağlar. Ama birkaç cümlesi değiştirilip önümüze konulursa tavrımız aynı olacak" ifadelerini kullandı.
"OLDU BİTTİ ŞEKLİNDEKİ BİRTAKIM ÖNERİLERE, ÖNERGELERE SICAK BAKMAK MÜMKÜN DEĞİL"
MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş mutabakatla tekrardan meclis gündemine girecek dediği cinsel istismar yasa tasarısı ile ilgili olarak, benzeri bir tasarının meclis gündemine gelmesi durumunda olumlu değerlendirmeyeceklerini belirtti. Toplumda çok büyük tepkiler uyandıran ve bu tepkileri de keskinleştiren bir düzenlemenin değişik adlar altında yeniden gelmemesini temenni ettiklerini savunan Akçay, “İktidarın ve Adalet Bakanının ifade ettiği gibi bir mağduriyet varsa, o mağduriyet nedir? Mağdur olan kimdir? Mağdur olanları ortaya koyup ve bunun sınırlarını belirleyip tezlerini ortaya koysunlar öncelikle. Oldu bitti şeklindeki birtakım önerilere, önergelere sıcak bakmak mümkün değil. Bu tür hukuki değerlendirmelerde ve kanun değişikliklerinde acele etmemek lazım. Aynı zamanda, Türk Ceza Kanunun amacı içerisinde, o esaslarda düzenlenen normlar çerçevesinde bakmak lazım. Hukuku bozmamak gerekir. Burada bize lazım gelen en önemli şey hukuktur. Bu hukukun adil ve adaletli olması gerekir. Değerlendirmelerin de daha kapsamlı tartışılmaları gerekir” dedi.
HABER: Üveys ÖZGÜL

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.