banner271

HAZİRAN AYI İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Haziran ayı ihracat verilerini, Gebze Ticaret Odası'nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı.Ülke Genelinde ihracat Haziran ayında yüzde 6,4 geriledi. Öte yandan Haziran ayında ihracat artışında öne çıkanlar arasında Manisa da yer aldı. Manisa'nın ihracatı yüzde 3,6 artış gösterdi.

HAZİRAN AYI İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

TÜRKİYE GERİLEDİ MANİSA İSE ARTIŞTA

TİM verilerine göre Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 gerileyerek 11 milyar 703 milyon dolar oldu. Yılın ilk yarısında ihracat yüzde 8,1 düşüşle 73 milyar 261 milyon dolara geriledi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 3,6 düşüşle 150 milyar 807 milyon dolar olarak gerçekleşti. 
Haziran'da dolar bazında ihracat yüzde 6,4 gerilerken, ihracatın kilogram değeri yüzde 5,4 artış gösterdi. Yine Haziran ayında AB'ye ihracat dolar bazında yüzde 5,5 gerilerken, kilogram bazında yüzde 8,4 artış yakalandı. Euro bazında AB'ye ihracat ise Haziran ayında yüzde 14,7 artış gösterdi.

Haziran ayında baz etkisi nedeniyle ihracattaki düşüş hızı azaldı. Bunun yanı sıra birim fiyatlardaki gerileme ve parite etkisi Haziran ayında da sürdü. Haziran ayında Euro/Dolar paritesinin geçen yılın aynı ayına oranla yüzde18 gerilemesinin aylık bazda ihracata 1,2 milyar dolar negatif etkisi oldu. İlk 6 aylık toplam parite etkisi ise toplamda 6,8 milyar dolara ulaştı. Bunda bir önceki yılın ilk yarısına göre ortalamada %19 gerileyerek 1,117 seviyesine inen parite etkili oldu.

"HERKESİN GÖZÜ YENİ KURULACAK HÜKÜMETTE"

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz ay gerçekleşen seçimler sonrası herkesin gözü kulağının yeni kurulacak hükümette olduğunu belirterek "Ülkemizi uyum içinde geleceğe taşıyacak, seri bir şekilde istikrarı sağlayacak, "güçlü ve reformist bir koalisyon hükümetine” ihtiyacımız var. Bu anlamda bizim odak noktamız 'minimum risk, maksimum reform' dedi.

"ZAMAN KAYBETMEYE TAHAMMULÜMÜZ YOK"

Küresel risklerin ekonomilerini zorladığı, Dünya ticaretinin daraldığı, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü bir ortamda zaman kaybetmeye tahammülümüz yok diyen TİM Başkanı: "Önüne devasa hedefler koyan Türkiye'nin, bu hedeflerinden sapmaya tahammülü yok. Bu yüzden hükümetimizin bir an önce kurulabilmesi için tüm siyasi parti liderlerimizi, sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz. Bizim de kurulacak olan yeni hükümetimizden beklentilerimiz çok net ve açık. Yeni kurulacak hükümetimizin "ihracat odaklı büyüme modeli” kurgulaması gerekiyor. Çünkü Türkiye'ye artık yeni bir paradigmaya, yeni bir büyüme modeline ve yepyeni bir bakış açısına ihtiyacı var. Yüksek katma değere dayanan, inovatif olmayı temel alan, bilgi ve teknoloji üretmeye odaklanmış yeni bir büyüme modeli, ihracatçılarımızın ve sanayicilerimizin en büyük beklentisi! Bugüne kadar, makro hedeflerde kazandığımız başarıları, mikro-ekonomik hedeflerde de başarma ihtiyacımız var. İşte bu yüzden biz, eğitimden, teşvik politikalarına, inovasyondan markalaşma süreçlerine topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu bağlamda Ekonomik Koordinasyon Kurulu çalışmalarının devamlılığını sağlamanın çok kritik olduğuna inanıyoruz. AB sürecinin hız kazanmasının, Türkiye'nin geleceği için hayati öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda temennimiz yeni hükümetin, istikrarın devamlılığını sürdürecek ve toplumumuzun en yüksek hayrına olacak şekilde bir an önce kurulması ve hayata geçmesi” dedi.
HAZİRAN AYINDA İHRCAT ARTIŞINDA ÖNE ÇIKANLAR ARASINDA MANİSA DA VAR

 En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında, Haziran ayında en fazla ihracat artışını Gaziantep yakaladı. Gaziantep'in ihracatı Haziran ayında yüzde 4,4 artarken, Manisa'nın ihracatı yüzde 3,6 artış gösterdi
Haziran ayında Bursa'nın ihracatı yüzde 1,4 düşerken, Adana'nın ihracatı yüzde 4,5, İstanbul'un ihracatı yüzde 6, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 6,3, Ankara'nın ihracatı yüzde 11,7, İzmir'in ihracatı yüzde 13,1, Denizli'nin ihracatı yüzde 17,6 ve Sakarya'nın ihracatı yüzde 21,3 geriledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.