GENÇLER YÖNETİM MODELLERİNİ KONUŞTU

AB Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen ve gençlerin yeni Türkiye için en uygun yönetim modellerinin tartışıldığı toplantı Ankara’da yapıldı.

GENÇLER YÖNETİM MODELLERİNİ KONUŞTU

5 gün 4 gece süren toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerin yanı sıra Manisa’dan sosyal ve gençlik projelerinde etkin rol üstlenen Hatice Genç'de katıldı.

Genç konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Bir süredir ülkemizin yönetim modeli ve anayasa ile ilgili başlayan tartışmalar, yerel seçimlerin telaşında askıya alınsa da, Cumhurbaşkanı seçimleri öncesinde tekrar gündemimize gelmeye başladı. Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı’nın Gençlik Programları çerçevesinde desteği ile gerçekleştirilen Eylem 5.1. Gençlerin Bakışıyla Yönetim Modelleri (GBYM) projesinde Manisa ilini temsilen yer aldık. Başkanlık Sistemi, Yarı Başkanlık Sistemi, Parlamenter Sistem ve Partili Cumhurbaşkanlığı’nın tartışıldığı proje toplantısında, konuyla ilgili herkesin fikrini açıkladığı bugünlerde, ülkenin geleceği olan biz gençlerinde söyleyecek sözleri vardı. Türkiye’nin her bölgesinden gelen farklı görüş ve düşüncelere sahip 102 genç saygı ve hoşgörü ölçüsü çerçevesinde tartışarak düşüncelerimizi ortaya koyduk. Yaptığımız ekip çalışmaları sonucunda ortak noktada buluştuğumuz maddeleri bir bildiri haline getirerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Sayın Burhan Kuzu’ya sunumunu yaptık. Bu bildirimizi siz değerli Manisa Gençliğine ve Halkına saygıyla sunuyoruz.” dedi.

GBYM ULUSAL ZİRVEDEN ÇIKAN ORTAK BİLDİRİ

1-Benimsenen yönetim modeline göre kuvvetler ayrılığı net olmalıdır.
2-Seçim barajının ülkemizde bu kadar yüksek olması toplumun her kesiminin temsilinde yetersiz kalmaktadır. Bu da demokrasinin ruhuna zıt düşmektedir. Özellikle çoğunlukçu demokrasinin egemen olduğu ülkelerde seçim barajı yüksektir. Çoğulcu demokrasi, çoğunluğun yönetimiyle azınlıkta kalanların hakları arasında bir denge kurulması gerektiğini savunur. Bundan dolayı toplumun her kesiminin temsil edilebilmesi için ilk olarak seçim barajının düşürülmesi gerekmektedir.
3-Toplumun ihtiyaçlarının bölgesel olarak daha gerçekçi bir şekilde belirlenmesi için yerel yönetimlerin yetki bazlı güçlendirilmesi gerekir.
4-İnsan haklarını esas alan, eşitlikçi ve özgürlükçü sivil bir anayasa oluşturulmalıdır.
5-İnsan hakları, demokrasi ve yönetim modelleri konularında eğitim müfredatlarının içeriklerinin doldurulması, farkındalık yaratacak metotların örgün öğretime adapte edilmesi mühimdir.

6-Oluşturulacak olan siyasi partiler yasasında, milletvekillerinin halka karşı sorumlu olması belirtilmelidir. ( Halk, kendi milletvekilini denetleyebilmelidir.) Ayrıca siyasi parti yasalarında kadınlara, engeli olan bireylere ve gençlere pozitif ayrımcılık tanınmalıdır.

7-Görev üstlenecek kabine üyeleri; görevlerini eksiksiz yerine getirebilmeleri için alanında uzman, gerekli bilgi ve tecrübeye sahip kişilerden seçilmelidir.
8-Yönetim modeli gözetmeksizin cumhurbaşkanı veya devlet başkanı çoğunluğu değil, çoğulculuk anlayışını benimsemelidir.
9-Toplumu meydana getiren bireyler arasında oluşabilecek çatışma ve kutuplaşmayı engellemeye yönelik tedbirler alınmalıdır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.