GENÇ GİRİŞİMCİLERE ALTIN ÖĞÜTLER

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Manisa Genç Girişimciler Kurulu, Şubat ayı toplantısında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ve Manisa Birlik (Yeni Manisa Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği) Başkanı Mustafa Pala’yı ağırladı.

GENÇ GİRİŞİMCİLERE ALTIN ÖĞÜTLER

Manisa’nın gelişime yön vermiş, Manisa’ya her alanda yaptığı hizmetlerle damgasını vurmuş kişileri her ay düzenleyecekleri toplantılarda konuk etme kararı alan Genç Girişimciler, Manisa Birlik Parkı’nda bulunan Yunus Emre Bilge Evi’nde gerçekleşen toplantıda Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ve Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın hayat tecrübelerini dinlediler.

Birlik Parkı Yunus Emre Bilgi Evi’nde gerçekleşen toplantıya Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın yanı sıra,  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Gökmen Gökdede, Tolga Tunç Çalışkan, Mehmet Fatih Özer, TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Levent Akçalı, Başkan Yardımcısı Tevfik Yayman,  Avrupa Manisalılar Derneği Başkanı Ali Gültekin ve kurul üyeleri katıldı.

Bu tür toplantıların birlik ve berberliği arttırmak adına oldukça faydalı olduğunu belirten TOBB Manisa İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Levent Akçalı, “Çok önemli iki büyüğümüz ile bir arada bulunuyoruz.  Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ve Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’nın bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istedik. Manisa TSO Başkan Yardımcımız Yaşar Coşkun hepimizin öğretmeni. Onun fikir ve görüşleri, aynı zaman da bizlere vereceği öneriler çok önemli. Mustafa Pala ağabeyimiz Manisa’ya başta konut alanında yaptığı yeniliklerle Bu tür birlikteliklerimizi artırıp, daha fazla bir araya gelmek istiyoruz. Geçen Aralık ayında bir Trabzon herkesin takdirini kazanmış bir isim. Bu iki isimin bizlere vereceği öğütler gerçekten çok önemli. Genç Girişimci arkadaşlarımız ile birlikte bu tür organizasyonlar düzenleyerek, bizlerinde Manisa’nın geleceğine bir katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Kurul olarak diğer illerde bulunan girişimciler kurulu üyelerimizle de tanışma gezileri yapıyoruz. Aralık ayında Trabzon’a yaptığımız gezimiz çok faydalı geçmişti. Mart ayı içerisinde de Adana ve Mersin’deki genç girişimciler ile bir tanışma gezisi planlıyoruz’ dedi.

 ‘BÖLÜNMEYE DOĞRU SÜRÜKLENİYORUZ’

Genç girişimcilerle bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Siz gençlere baktıkça, 10-20 yıl sonrasını görebiliyor insan. Bu birliktelik gelecek için bizlere ümit veriyor. Toplum bilerek adeta bir bölünmeye doğru sürükleniyor. Bu bölünme sizdeki birliktelik, bizdeki ümit kaybının önüne geçiyor. Bu birlik ve beraberliğin devam etmesini bekliyorum” dedi.

İnsanın fiziksel ihtiyaçlarının ötesinde sosyal ihtiyaçlarında bulunduğunu belirten Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Bunu ancak insanlar beraberce sağlayabilir. İnsanlar çok büyük kalabalıklar içerisinde olabilir. Ama derdinizi, düşünceni paylaşabileceğiniz, sizi anlayabilecek dostunuz yoksa bu durum modern kentlerde maalesef yok, en büyük yalnızlığın yaşandığı kentlerdir. Bu yalnızlıktır ki insanda her türlü problemi ortaya çıkarıyor. Bugün fiziksel olarak tanımlanan rahatsızların kökeninde sosyal ihtiyaçlarının giderilmemesi yatıyor. Siz derdinizi dökecek insan bulamıyorsanız, paylaşacak insan bulamıyorsanız, siz el ele tutacak insan bulamıyorsanız, o teması sağlayamıyorsanız, el ele verdiği mutluluğu yaşayamıyorsanız inanın siz insan olma vasfını, o zevki yaşayamıyorsunuz demektir. Bu da günün birinde sıkıntılı ve rahatsız bir toplum oluşturuyor” dedi.

İnsanların dünkü toplumla bugünkü toplumları karşılaştırması gerektiğini ifade eden Manisa TSO Coşkun, “Rahmetli babam Cuma namazına giderken, dükkanın önüne bir tabura bırakırdı, kapıyı açık bırakırdı. Hiç kilit nedir bilmezdik. Evlerde değişik bir yemek pişerken komşulara da ikram edilirdi. Çocuklar sokaklarda oynayabiliyordu. İnsanlar o zamanlar birliktelikleri, beraberlikleri ortaklaşa yaşıyorlardı. Giderek toplum kalabalıklaştı. Kalabalıklaştıkça şehirde yalnız hale geldi. İnsanlar yoğun çalışma temposunda sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarını gideremez oldu” dedi.

‘DÜNYANIN GÖZÜ HEP ÜZERİMİZDE’

Türkiye’nin her dönem farklı bir sınavdan geçtiğini vurgulayan Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Bizim ülkemizin başına hep bir çoraplar örüldü. İnsanlar şu ya da bu şekilde hep ayrıştırıldı. Zaman geldi Alevi-Sünni ayrımı oldu. Namaz kılanlar-kılmayanlar diye ayrıştık. Zaman geldi sol-sağ diye ayrıştık. Hep Türk milleti, bizim ülkemizde yaşayan insanlar hep bölünme amacıyla her türlü tezgah ve oyunun oynandığı alan haline geldi. Türkiye jeopolitik konumu bakımından önemli bir ülke. Bundan dolayı bütün dünyanın gözleri hep üzerimizde oldu. Bölmek ya da sınıflamak için birçok neden bulabilirsiniz. Ama bölmek hiçbir zaman o toplumlara yarar getirmemiştir.  Bugüne kadar hiçbir Türk devleti dışarıdan bir saldırıyla yıkılmadı. Maalesef parçalanıp, bölünüp birbirini yıkmıştır. Bugün oynanan oyunda bu. Biz bu oyunu atlatacağız buna eminim” dedi.

‘TUZAKLARA KAPILMAMALIYIZ’

11 Eylül 1980’de günde binlerce insanın öldüğü bir ülkede yaşadıklarını söyleyen Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, “Kardeşin kardeşi öldürdüğü bir ülkede yaşıyorduk. Belli bir yerlere gidemiyorduk. O dönemde bana deseydiler, bu iki çatışan grup ileride ülkeyi idare etmede birleşecek deseydiler ben malımı, mülkümü bir kenarı bırakıp hayatımı ortaya koyardım. Böyle bir şey olmaz derdim. Ama zaman geçti, gördük ki o iki grup bu ülkeyi birlikte yönettiler. O zaman bu düşmanlığın sebebi neydi. Şimdi de aynı şeyler var. Şimdi de insanlar bizden, sizden diye ayrıştırılıyor. Bu tuzaklara kapılmamalıyız. Başarısızlıklarımız oldu, hayatta her şeyi başaracağız diye bir kaygımız olmamalı. Ticari ve sosyal alanda zarar ettiğimiz zamanlarda oldu. Bu yaşımızda Türk kültürünü yaşatmak için kooperatif kuruyoruz. Çocuklarımızın oynayabileceği, doğal ürünler yetiştirebileceğimiz, ata bineceğimiz bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Bunları çocuklarımız için yaptığımızda güzel olmaz mı? Hem de süper olur. Biz toplumun bölünmesine hizmet etmedik bugüne kadar, bundan sonrada birleşmesi için hizmet etmeye devam edeceğiz. İnsanlara hizmet etmek için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’ndayız. Gençler gözünde bir şeyleri büyütmemeli, birlikte olmaktan mutlu olsunlar. Beraber topluma hizmet üretmek için yaratıldığınızı unutmayın. Bir şeyler yaptığınızda bunun ailenize, topluma yarar sağlayacağını unutmayın. Hangi dönem olursa olsun elbette yapacağınız bir şeyler vardır. Bizler her zaman sizin yanındayız. Gençlere bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum.” diye konuştu.

‘DÜZENSİZ KENTLER İNSANLARDAN İNTİKAM ALIR’

Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala, toplantıda bilgi ve tecrübelerini gençlerle paylaştı. Pala, Manisa Birlik ve OBASYA Projeleri hakkında bilgiler aktardı. Manisalılar için projeler ürettiklerin belirten Pala, insanlar için sosyal alanlar oluşturduklarını söyledi. Gençlere şehir planlaması başta olmak üzere önemli öğütler veren Pala, “Koşullar oluşmadan bir işe girişildiğinde, o iş tepemize yıkılabilir. Ama koşulların oluşmasını beklerseniz, her zaman beklemeye devam edersiniz, önemli olan koşulları zorlamaktır.  Yeni Manisa’da 15 bin konutluk bir çalışma başlatmasaydık, her taraf gecekonduya dönüşecekti. Düzensiz bir şekilde gelişen kentler insanlardan bir şekilde intikam alır. Önemli olan kentleri düzgün bir şekilde kurmaktır. Tartışarak karar alacaksınız ama tartışmadan uyacaksınız. Birbirimiz daha iyi anlamak için tartışmaya önem vermeliyiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.