Geleceğe Enerji verecekler!

Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki çocuklar Zorlu Holding tarafından başlatılan “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi kapsamında oyunlar oynayarak enerji verimliliğinin önemini öğreniyor.

Geleceğe Enerji verecekler!

Türkiye’nin ulusal ölçekli ilk enerji eğitim projesi olan ve Zorlu Holding tarafından uygulamaya konulan “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki okullara sıçradı. Proje kapsamında Manisa Alaşehir’deki okullarda öğrencileri enerji kaynakları ve verimlilik konularında bilinçlendirme çalışmaları başlatıldı.

Zorlu Enerji Grubu’nun 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılında müfredata paralel içerikler ve tüm yıla yayılan etkinliklerle yeniden yapılandırdığı 'Enerjimiz Çocuklar İçin' projesi, Manisa Alaşehir’deki öğrencileri enerji konusunda geleceğe hazırlıyor. Türkiye’nin ulusal ölçekli ilk enerji eğitim projesi olan Enerjimiz Çocuklar İçin kapsamında Alaşehirli öğrenciler, enerji kaynakları, enerji verimliliği ile yerli ve yenilenebilir enerji konularında bilinçleniyor.

5 YIL ÖNCE BAŞLADI

Zorlu Enerji Grubu’nun enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında bilinçli nesillerin yetişebilmesi için 2010 yılında başlattığı “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında yeni içerikler ve tüm yıla yayılan okul aktiviteleri ile yeniden yapılandırıldı. Çocukları enerji kaynakları konusunda doğru bilgilerle donatmayı, enerji verimliliği ile yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları konularında bilinçlendirmeyi amaçlayan kurumsal sosyal sorumluluk projesinin hayata geçtiği bölgeler arasında yer alan Manisa Alaşehir’de 3. ve 4. sınıf öğrencileri eğlenceli, etkileşimli ve sürekli bir eğitim programından geçiyorlar.

GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Zorlu Enerji Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Esra Çakır “Sürdürülebilir kalkınmanın hayata geçmesinin yegane yolu, bu olguya inanmış ve yaşamının her adımında uygulayan bireyler yetiştirmekten geçiyor. Bu anlayıştan yola çıkarak yeniden yapılandırdığımız Enerjimiz Çocuklar İçin Projemiz ile enerji konusunda ortak bir bilinç oluşturma yolunda önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Üniversitelerin enerji ve eğitim uzmanlarının danışmanlığında ilköğretim okullarının 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik müfredatlarına paralel hazırladığımız özel içerik ve okul oyunlarımız ile çocuklarımıza enerji konusunda daha etkileşimli ve sürekli eğitim imkânı sunmaya başladık. Arzumuz çocuklarımızı geleceğe hazırlarken, Türkiye’nin enerji konusunda parlak nesiller yetiştirebilmesine destek olabilmek” ifadelerini kullandı.

ALAŞEHİR’DEKİ 31 OKULDA

Enerjimiz Çocuklar İçin projesi, Zorlu Enerji Grubu’nun faaliyette bulunduğu 7 şehirdeki 92 okulda hayata geçiyor. Bu şehirler arasında yer alan Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki 31 okulda 2 bine yakın öğrenci, enerji ile ilgili konuları sıkılmadan, etkili bir şekilde öğrenme imkanı yakalıyor.

3 ANA BAŞLIK

Proje kapsamında, müfredata uygun oluşturulan içerikler haricinde “Yaşadığımız Dünya”, “Hayatımız Enerji” ve “Enerjimiz Geleceğimiz” olmak üzere üç başlık altında hazırlanan 12 okul oyunu, çocuklar ile daha etkileşimli bir ortam yaratarak çocukların enerjiye dair temel mesajları kavramalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Oyunların, öğrencilerin sınıf öğretmenleri tarafından uygulanıyor olması ise projede etkili ve sürekli öğrenme imkanı yaratması açısından önem taşıyor.

Enerjimiz Çocuklar İçin projesinin 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılında hayata geçtiği bölgeler arasında Manisa Alaşehir dışında Gaziantep (Merkez ve Nurdağı), Edirne (Merkez), Tekirdağ (Süleymanpaşa), Aydın (Buharkent), Denizli (Sarayköy) ve Osmaniye (Merkez) yer alıyor.

PROJESİ HAKKINDA:

Enerjimiz Çocuklar İçin, 2010 yılında Zorlu Enerji tarafından başlatılan bir kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. Çocukları, enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilinçlendirmeyi amaçlayan projenin, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı programında Manisa Alaşehir dışında Denizli-Sarayköy, Aydın-Buharkent Osmaniye-Merkez, Gaziantep Merkez ve Nurdağı, Edirne-Merkez ve Tekirdağ-Süleymanpaşa’dan oluşan 5 bölgede, 92 okulda 3. ve 4. Sınıf öğrencilerine yönelik yürütülecek eğitsel çalışmalar yer almaktadır. Bu eğitsel çalışmalar, enerji ve çocuk gelişimi konularında akademisyenlerden oluşan bir komitenin desteği ile içeriği oluşturulan okul oyunları, özel gün etkinlikleri, çocuk kitapları ve internet sitesi gibi materyalleri içermektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.