GEDİZ HAVZASI HEYETİ KURULDU

Manisa'da Gediz Havzası Yönetim Heyeti toplantısı, Manisa Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp'in başkanlığında gerçekleştirildi.

GEDİZ HAVZASI HEYETİ KURULDU

Manisa İl Genel Meclisi'nde gerçekleştirilen toplantıda Havza Yönetim Üst Heyetinin oluşturulması için seçim yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren DSİ 2. Bölge Müdürü Recep Özbal, "DSİ 2. Bölge Müdürü, “18 Haziran 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan havza yönetim görevlilerinin teşekkülü için yönetim toplantını gerçekleştiriyoruz. Yer altı sularının bütüncül bir yaklaşım ile yönetilmesi ve kurumların takibi için kararların alınması kararlaştırıldı. Yönetimde en az birer temsilcinin yer alacağı bir üst yönetim oluşturulacağı, yönetimi ise Manisa Valiliği’nin yapacağı belirtilmiştir. 54 kurumla yazışma yapılmış ve heyet için isim bildirmeleri ve toplantıya katılımları istenmiştir. Tebliğde, su havzalarının korunmasının amaçlanması, suyu eşit ve adil olarak kullanımı ile kurumlar arasındaki iletişimin sağlanması hedeflenmiştir." diye konuştu. Özbal'ın ardından konuşan Heyet Başkanı ve Manisa Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, toplantının yeni bir hareket ve heyecan getireceğine inandığını belirterek, "Gediz havzası Manisa İzmir Kütahya Uşak illerini kapsayan, Manisa’da 14 ilçe 60 belde 695 köy, İzmir’de 3 ilçe 3 belde 55 köy, Kütahya’da 3 ilçe 16 belde 60 köy, Uşak’ta 1 ilçe 2 beldemizde toplam 401 km’den oluşan Gediz Nehri ‘nin 211 km’si Manisa’nın içinden geçiyor, İzmir 42, Kütahya 52, Uşak’tan da 96 km geçiyor. Manisa’dan geçmiş olmasının havza nüfus oranlarını illere dağılımını da etkiliyor. Manisa da havza nüfusunun yüzde 68’i Manisa’da yaşıyor. Yüzde 28’i İzmir’de, yüzde 23’ü Kütahya’da yüzde 1’ide Uşak’ta yaşıyor." diye konuştu.

"ÜMİTSİZLİĞE DÜŞMÜŞ OLABİLİRİZ"
Gediz Havzası Koruma Eylem Planı'nın Mayıs 2008'de başladığını hatırlatan Yalınalp, "Orman ve su bakanlığı ile TÜBİTAK Marmara 7 Aralık 2011 tarihinde imzalanan protokol ile planın revizyonu gündeme getirildi. 13 Şubat 2012 de projenin yürütülebilmesinin sonuçlanabilir olması için aynen şimdiki gibi üst düzey yöneticilerinin katılımı ile proje açılış toplantısı Manisa’da yapıldı. toplantı sonrasında takip komisyonu oluşturuldu. Komisyon toplantısı belediyeler başta olmak üzere kurum ve kuruluşların Manisa’da 9 Mart 2012 tarihinde valimiz başkanlığında yapıldı. Gediz havzasının 25 ayrı havza oluşturularak, yeni yönetim planlarının oluşturularak çalışma esas planlarının düzenleyen tebliğ 18 Haziran 2013 tarihinde yayınlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Veysel Eroğlu başkanlığında koordinasyon toplantısı yapıldı. 20 Ağustos 2013. Bu toplantılar 2008 sonra 13 toplantı yapıldı. Şöyle bir inanç oluşmuş olabilir. Ümitsizliğe dönüşmüş olabilir. Biz giderek verileri giderek daha olumlu mesafelerin alınmasına neden olduk. Toplantıları çok sıkı yürüttük. İlerlemenin somut olarak gösterilmesi konusunda ricam olmuştu. Somut bir yaklaşım ile bütün paydaşların yaptığı çalışmaların sonunda somut gelişmeleri de katılımcılara ifade ettiler. Büyük gelişme var. Gediz iyiye doğru gidiyor, önemli gelişmeler var. Bunda tıkanıklık sanıyorum ki bölgeyi aşan, sorunların ortaya çıkması, bu sorunların da tebliğ incelemesinde halledileceği görülecektir. Bakanların katılımıyla oluşan üst heyetler var. Aşılamayan sorunlara buralarda çözüm önerileri getirileceği önerileri var. Finans kaynaklarının buralardan sağlanacağını da duydum." şeklinde ifade etti.
Yeni çalışma planı kapsamında sivil toplum örgütlerine daha çok yer verileceğini sözlerine ekleyen Yalınalp, "Vatandaşın ne düşündüğünü ve yapıcı eleştirilerini bekliyoruz. Toplumun daha katılımcı olacağı bir süreç başlıyor. En kısa sürede daha temiz bir çevrede yaşamak dileğinde bulunuyorum." dedi.
Konuşmaların ardından Su Yönetimi Genel Müdürlüğü adına Saliha Değirmencioğlu tarafından Havza Yönetim Heyetleri Tebliği hakkında bilgiler verildi.

GEDİZ HAVZASI ÜST YÖNETİM HEYETİ
Manisa Valiliği, İzmir Valiliği, Uşak Valiliği, Kütahya Valiliği, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, GEMA, Kütahya Özel İdare Genel Sekreterliği, Manisa Kütahya ve Uşak Belediye Başkanlıkları, İZSU Genel Müdürlüğü, Uşak Özel İdare Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Manisa İl Çevre Ve Şehircilik Müdürlüğü, Manisa Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İZKA Genel Sekreterliği, ZEKA Genel Sekreterliği, Gediz Sulama Birliği, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği, Manisa TSO, Uşak OSB, CBÜ Rektörlüğü, Meteorolji 2. Bölge Müdürlüğü. Kemalpaşa OSB. Denizli Orman Müdürlüğü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.