ESNAFA KÜLFET OLUR!

Manisa Valiliğinin yayımladığı 'esnafa kamera takma' kararını değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Özgül Özel, genelgeyi eleştirdi.

ESNAFA KÜLFET OLUR!

CHP'li Özgür Özel, "Karardan da görülebileceği gibi hemen hemen her alanda ve her mekanda güvenlik kamerası kurmak zorunlu hale gelmiş, esnafımız bir taraftan ciddi bir külfet altında bırakılırken, diğer taraftan da esnafa önemli bir sorumluluk yüklenmiştir. Güvenlik kameralarının kurulması, her ne kadar önleyici kolluk faaliyeti için son derece önemli olsa da valilik bu tür önlemleri alırken hukuka uygun davranmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Konuyu Meclis'e taşıyan Özel, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

HER İŞ YERİNE KAMERA

CHP'li Özgür Özel genelgeyle kamera zorunluluğu getirilen yerleri hatırlatarak, "Bu hem esnafa yük hem de siyasi bir karardır" dedi.

CHP'li Özgür Özel verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlanmak üzere şu soruları sordu:

* Manisa Valiliğinin aldığı kararla tüm işyerlerine zorunlu güvenlik kamerası kurma zorunluluğu getirmesinin gerekçesi nedir?

*Söz konusu kararda kamera takma zorunluluğu getirilen işletmeler belirlenirken ne gibi ölçütler kullanılmıştır?

*Manisa Valiliğinin aldığı bu karar kapsamında kamera kurma zorunluluğu bulunan kaç işyeri bulunmaktadır?

Şimdiye kadar alınan bu karar kaç işyerine tebliğ edilmiştir?

*Manisa Valiliğinin aldığı bu kararda belirtilen nitelikte bir güvenlik kamerası sisteminin yaklaşık kurulum maliyeti kaç Türk Lirasıdır?

*Bakanlığınızın Zorunlu güvenlik kamerası takılmasına yönelik valiliklere bir talimatı bulunmakta mıdır? Talimatınız yoksa Manisa Valiliği bu konuda bilginize başvurmuş mudur?

*Manisa Valiliğinin zorunlu güvenlik kamerası takılmasına ilişkin aldığı bu karar hukuka uygun mudur? Hukuka uygun değilse kararın kaldırılmasına ilişkin bir tasarrufta bulunacak mısınız?

*Türkiye genelinde 2011-2014 yılları arasında zorunlu güvenlik kamerası takılmasına yönelik başka hangi illerde benzer kararlar alınmıştır? Bu iller hangileridir?

*Kayseri’de olduğu gibi, şu anda Valiliklerce alınan bu karara ilişkin başka illerde de yürütmeyi durdurma kararı bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise, bu iller hangileridir?

*Şu anda işyerlerine kamera takma zorunluluğu hangi illerde bilfiil uygulanmaktadır? Bu iller hangileridir?

*Valiliklerce tüm esnafa kamera sisteminin zorunlu tutulduğu bu uygulama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Bizim medeniyetimizde, esnaf ve sanatkar gerektiğinde askerdir, gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir hakemdir" sözlerinin yansımasında oluşan bir hükümet politikası mıdır?

*Eğer, bir hükümet politikası ise, Valiliklere konu ile ilgili bir talimat verilmiş midir?

*Kayseri 1. İdare Mahkemesinde Manisa’daki uygulamaya emsal olabilecek bir dava görülmekte iken ve yürütmeyi durdurma kararı verilmişken; Manisa ve varsa diğer illerdeki uygulamanın askıya alınması ve ilgili mahkemenin emsal olacak esas kararına göre idarece işlem yapılması düşünülmekte midir?

*Devam eden mahkemeler de düşünüldüğünde, uygulamanın Türkiye genelinde iptaline yönelik bir tasarrufunuz olacak mıdır? 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.