Ege'de ne kadar Orman yandı?

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Manisa Orman İşletme Müdürlüğü, orman yangınlarıyla ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi.

Ege'de ne kadar Orman yandı?

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Ege Bölgesi'nde geçen yıla göre yanan orman alanının azaldığını bildirdi. Geçen yıl yangınlarda 257 hektar ormanlık alanın tahrip olduğunu dile getiren Aybal, bu sene 146 hektara düştüğünü söyledi

Manisa Orman İşletme Müdürlüğü, Sabuncubeli yangın ilk müdahale ekip merkezi’nde düzenlenen kahvaltılı programa İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Manisa Orman İşletme Müdürü Yasin Yaprak, Orman İşletme Müdürlüğü personelleri ve basın mensupları katıldı. Ekim ayının sonu itibariyle orman yangınları ile mücadelenin bu yıl sonuna yaklaştıklarını belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, “Orman teşkilatı olarak orman yangınlarıyla mücadelemiz Haziran ayında başlıyor Ekim ayının sonuna kadar devam ediyor. Son yıllarda ülkemiz ve bölgemizde orman yangınlarıyla ilgili mücadelede bizim ülkemizin ve bölgemizin ciddi manada emek harcadığı ortada. Ekipman gücünü devletimiz bu mücadele için ortaya koyuyor. Son yıllarda da bu artarak devam etti. Devletimizin gücü arttıkça bizim mücadele gücümüzde her zaman artıyor” dedi.

257 YANGIN

2014 yılı içerisinde 257 tane orman yangını meydana geldiğini ifade eden Aybal, “Bunun karşılığında 257 hektar diğer bir ifadeyle 2 bin 570 dönüm arazi tahrip olmuştur. Ama sevindirici bir husus 2015 yılında bu rakam şuan itibariyle sayı olarak yine 240 adet ama karşılığında kaybettiğimiz alan 146’ya düşmüştür. Bu bizim için önemli bir değer. Çünkü bu mücadelede yaptığımız önemin yanında orman teşkilatına halkımızın vermiş olduğu desteği görüyoruz” diye konuştu.

5 HELİKOPTER

Ekipman gücünden bahseden Aybal, “Yangınlarla mücadelemizde hava gücü olarak 5 adet yangın söndürme helikopterimiz mevcut. Bunların 4 tanesi bizzat yangın söndürmeye katılan helikopter, bir tanesi de yangın yönetim helikopteri. Bunların yanında denizlerden ve barajlardan su alıp yangına müdahale edebilen anfirik uçağımız var. Bu bizim hava gücümüzü güçlendiren bir unsur. Yer gücü ekiplerimiz olarak Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde 157 tane Yangın söndürme arazöz ekibimiz var. Bunlar bizim orman yangınlarına müdahalemize ciddi katkı sağlamaktadır. Hava gücümüz sadece bu bölgemize ait. Ama biz istediğimizde 45 dakika içerisinde Balıkesir’den, Muğla’dan, Denizli’den de herhangi bir büyük yangın olduğunda bu yerlerden de hava gücünden faydalanabiliyoruz. Onlarda aynı şekilde bizden faydalanabiliyorlar. Bizim hava gücümüzle yangın söndürmemizi etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi de erken müdahale. Erken müdahale için 67 tane gözetleme kulemiz v ar. Bu kulelerimizde 24 saat ormanlarımız gözetleniyor. Oralardan aldığımız bir ihbarda bu merkezlere iletilmek suretiyle en kısa sürede yangına müdahale ediyoruz. Yangına müdahalemizde hedeflediğimiz süre 14 dakika. Biz bu 14 dakikanın şuan itibariyle altına düşmüş vaziyetteyiz. Yani ortalama orman yangınlarına müdahalemiz 14 dakikanın altına indirdik. Buda bizim için ciddi bir başarıdır. Hedefimiz bun u daha da kısaltmak” şeklinde konuştu.

971 İHBAR

Orman yangınlarında en önemli mücadelenin halkın yanlarında olması olduğu aktaran Aybal, “Halkın yanımızda olmasını çok önemsiyoruz. Bu gün itibariyle bize gelen yangın ihbarlarının sayısı 971 tane. Bu sayının 622 tanesini alo 177 Orman Yangın İhbar telefonundan vatandaşımız bizi bilgilendirmiştir. Bu bizim için çok önemli. Orman yangınlarıyla mücadelemizde halkımızın bizim yanımızda hissettiğimiz gücü artarak devam edeceğini hissetmek istiyoruz. Önümüzdeki yangın sezonlarında da herhangi bir yerde çıkacak yangında vatandaşlarımızın bize yapabileceği en büyük yardım alo 177 Orman Yangın İhbar hattını arayıp bildirmeleridir” ifadelerini kullandı.

MÜCEDELEYE DEVAM

Orman yangınlarıyla ilgili mücadelede teşkilat olarak hazır olduklarını dile getiren Aybal, “Geçen yıl orman yangınlarıyla ilgili mücadelemiz hakikaten çok üst düzeydeydi. Çok başarılı bir sezon geçirdik. Gerek İzmir gerek Manisa gerekse ülke düzeyinde bu yıl çok başarılıydık. Orman yangınlarıyla ilgili mücadele çok iddialı konuşmaya gelmez. Çok başarılıyız dersiniz ama fırtınalı bir havada yangın meydana gelir yüzlerce veya binlerce alan kaybedebilirsiniz. O zaman başarısızsınız anlamı çıkmaz. Biz teşkilat olarak ülke olarak başarılıyız. Bu bizim insan yapımızdan kaynaklanıyor. Burada gördüğünüz ekiplerimiz ilk yangına bizzat ateşin başında mücadele ederek çalışıyor. Bunun içinde bu güne kadar 110’a yakın şehit verdik. Bu bizim Türk insanının mücadeleci özelliği, işinin başarılamamasındaki heyecanı bu başarıyı getiren en önemli unsurdur” diye konuştu.

BİN 200 PERSONEL

İzmir bölge müdürlüğü olarak orman yangınlarıyla mücadelede bin 200 personeli olduklarını kaydeden Aybal, “ Bunun yanında muhafaza memurları, teknik elemanlarımız ve mühendislerimizde çalışıyor. Toplam olarak bin 500 adet personelimiz yangınla mücadelede sezon boyunca hizmet etmektedir. Tabi kadrolu işçilerimizin yanında mevsimlik işçilerimiz de var. Bunlar 6 aya kadar çalışan arkadaşlarımız. Kanunen alınan bir husus. Bunları biz yangın sezonu başlayınca tekrar alacağız. Çalışma sistemi böyle arkadaşlarımızda bunları kabul ederek çalışıyorlar” dedi.

YENİDEN AĞAÇLANDIRMA

Yangında tahrip olan alanları yıl içerisinde ağaçlandırdıklarını belirten Aybal, “İzmir bölgemizde ve Manisa özelinde ağaçlandırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz sezon biraz hava şartları sert geçti. Fidan adediyle ilgili olarak istediğimiz rakama ulaşamadık. 3 buçuk milyon civarında fidan diktik. Bu sene hedefimiz bunu 7 milyona çıkarmak. İnşallah bunu Aralık ayının sonuna kadar tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

Orman yangınlarının çıkmasında en  temel sebebin insan olduğunun altını çizen Aybal, “Orman yangınlarında  Yüzde 95’in üzerinde insan faktörü rol oynuyor. Bu kasıtlı olabilir, ihmalsizlik olabilir, mesela insanlarımız aracının içi sigara kokmasın diye izmaritini dışarıya atıyor. Ama bunun daha çok temeli ihmal ve dikkatsizlik. Bir miktarda doğal olaylardan dolayı çıkıyor. Ama bunlar çok az geri kalanın hepsi insan faktörü” dedi.

YANGIN ÇIKARMAK AF KAPSAMI DIŞINDA

Orman yakmanın cezasının af kapsamının dışında olduğunu hatırlatan Aybal, “Orman yangınlarının meydana geldiği yer, orman yangını yapan kişi, hangi nüfusa kayıtlı bütün bu faktörler cezayı arttıran nedenlerdir. Orman yangınlarıyla ilgili cezalar ağır yargılanır. Bunu da ifade etmek istiyorum” dedi.

1 YILDA KAÇ YANGIN ÇIKTI?

Bu sene meydana gelen orman yangınlarındaki sayının değişmediğini belirten Aybal son olarak şöyle konuştu: “ Geçen sene çıkan yangın sayısı 257, bu sene 240. Ama alan olarak bu sene daha iyiyiz. Bunlar erken görmekten, erken müdahaleden, ekipmanımızın artmasından ve hava şartlarından kaynaklanıyor. Son yıllarda yangın sayılarında sürekli artış vardır ama kaybedilen alanlarda her zaman düşüş yaşanır. Bunun sebebi bizim ekipman gücümüzün artması ve bu işe halkımızın da bilinçlenip bize daha erken müdahale imkanı sağlamak için ihbarda bulunmasıdır. Çünkü orman yangınlarına müdahaleyi siz ne kadar erken yaparsanız o kadar küçük alanda tutarsınız. Yani biz yangın ihbarını aldığımızda inanın nasıl gittiğimizi bilemiyoruz. Kaza yapma oranımızda çok yüksek. Ormanlarla ilgili çalışmalara ülke olarak çok önem veriyoruz.”

Orman helikopteri ile gazetecilere yanan ve ağaçlandırılan alanlar gösterildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Manisanın sesi - 3 yıl önce

armutsuyu civarını 1 yıl içinde ağaçlandırıyordunuz 5 yıl oldu buna yalan denir


Avatar
karpatı - 3 yıl önce

yahu iyi de orman yangınlarını fazla veya az olmasını meteorolojik koşullar belirler insan etkisi her yıl aynı düzeydedir. Bu yaz rüzgar hiç yoktu(en önemli faktör) ve yağmur bu yaz Manisa'da olduğu gibi Ege Bölgesi'nde fazlaydı. Ayrıca bu yaz uzun yıllardır görülmemiş ölçüde aşırı nemliydi tüm bunlar orman yangınlarının az olmasının sebebi!rnrnVe Allah aşkına şu ağaçlandırma işini yaparken tek ağaç kullanmayın her yeri doldurdunuz kızılçam Türkiye'nin ağacı meşedir Manisa'nın da öyle. Bırakın şu kolay yanan kızılçamları adam gibi ateşe dayanıklı ağaçlar dikin.


Avatar
FG - 3 yıl önce

kütahya simavdan ormancıları getirip ormanı yenilmek değilde ticari olarak kütükleri satmak için yapıldı bunca masraf.. ağacın yanmasında bu fiadanların fıtratında var zihniyeti......