"Edebiyattan Hayata Kadın Hakları"

Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, CBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ve CBÜKAM işbirliğiyle hazırlanan “Edebiyattan Hayata Kadın Hakları” konulu panel, Prof. Dr. Ümit Doğay Arınç Kültür Merkezi’nde; CBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Maraş, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.


CBÜKAM Merkezi adına Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hatice Palaz Erdemir’in öncülüğünde düzenlenen paneli, CBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Manisa İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi Doç. Dr. Halil Erdemir yönetti. CBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Erdoğan “Klasik Şiirde Kadının Yeri, Mihri Hatun ve Bir Şiiri”, CBÜ Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Yanıkkerem ise “Geçmişten Günümüze Kadın Olmak Üzerine” başlıklı konuşmalarıyla katıldılar. Panelde, ailenin ve toplumun ayakta kalmasında kadının önemine vurgu yapıldı. Doğuran ve doyuran özelliğiyle kadının insan hayatındaki yeri ele alınarak klasik şiirde kadın zarafeti üzerinde duruldu. Prof. Dr. Kenan Erdoğan, klasik edebiyatta kadın şairlerin sayıca az olduğunu belirterek, sebeplerini şairler ve şiirlerinden örneklerle değerlendirdi. Az sayıda kadın şairin siyaset, ilahi aşk ve annelik gibi konularda şiirler yazdıklarını belirtti. Edebiyatta ve sanatta kadın sayısının az olmasının, kadına eğitim verilmemesi ve erkek rekabeti olabileceğinin üzerinde durdu. Doç. Dr. Emre Yanıkkerem ise, kız çocuklarla erkek çocukların yetiştirilmesinde kalıplaşmış cinsiyet rollerinin, bazı yanlışlarla kızları erkekten geri duruma düşürdüğünü örneklerle ele aldı. Bu anlamda kız çocukların evlendirilmeleri sırasında bile rızalarının alınmadığı, çocuk gelinliğin büyük bir drama dönüştüğü üzerinde duruldu. En tabii insan hakkı olan yaşam hakkı ile kararlarını verme ve hayatını sürdürme konularında bazı ciddi dengesizliklerin bulunduğu belgeseller ve görsellerle ifade edildi. Panel moderatörü Doç. Dr. Halil Erdemir, kadınların insanlık hayatındaki yeri ile ilgili olarak söylenmiş veciz sözlerle süslediği paneli, M. Kemal Atatürk’ün kadını yücelten “Dünyada her şey kadının eseridir” sözüyle tamamladı. Panelde bilgi ve tecrübelerini paylaşarak kadın hakları konusunda gençleri bilinçlendiren panelistlere plâket, teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.