DSP GENEL BAŞKANINDAN KENAN EVREN YORUMU

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Manisa’da partisinin İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yaptı. Toplantıda konuşan Türker, dün akşam vefat eden Kenan Evren’le ilgili "Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Ancak onun fikirlerini, düşüncelerini devam ettirenleri affedemeyiz." diye konuştu.

DSP GENEL BAŞKANINDAN KENAN EVREN YORUMU

HABER: Oğuzhan Mert Özsoy

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Manisa’da partisinin İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışa DSP Manisa İl Başkanı Mesut Öztürk, DSP Manisa Milletvekili adayları ve partililer katıldı. Seçim merkezinde gazetecilere açıklamalarda bulunan DSP Genel Başkanı Masum Türker, “Bekliyorduk ki hükümet Soma’da, Ermenek’te hayatını kaybeden madencilerin annelerini, eşlerini yılın anneleri olarak açıklasınlar. Onlar hepimize ders almamız gereken bir yaşamı bundan sonra sürdüreceklerdir” dedi.

7 Haziran Seçimlerinin meşru olmayan koşullarda yapıldığını öne süren Türker, “Bu seçimin adil olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü halkın sesi olan bizler; bir yandan baraj mücadelesi verip, bir yandan parlamento üyesi partilerin devletten aldıkları 311 milyarlık bütçeyle ve çeşitli kesimlerden aldıkları destek ile kendi imkanlarımızı kullanarak yarışıyoruz.” diye konuştu.

Neoliberal politikaların hüküm sürdüğü bir Türkiye yaratılmak istendiğini söyleyen Türker, “Uluslar arası şirketlerin ve sermayenin hüküm sürdüğü bir ülke yaratma amacı güdülüyor. Bizler ise sosyal adaletin hüküm sürdüğü bir ülke yaratmak istiyoruz.” ifadelerini kaydetti.

TÜRKER’DEN BÜLENT ARINÇ’A TEŞEKKÜR
Manisa’da polis tarafından yapılan baskınlara değinen Masum Türker, “Anyasa’ya aykırı olarak çıkartılan ve uzun süre bizlerin, diğer muhalefet partilerin kamuoyunda bir çok sivil toplum örgütünün itiraz ettiği iç güvenlik yasasının yanlışlığını geçtiğimiz günlerde Manisa’da yaşadık. Manisa’da bazı sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin ‘makul şüphe’ düşüncesiyle el konularak kapatılması, onların yöneticilerinin bu konuda sorgulanması aslında bu yasanın ne kadar yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Yasa çıkarken sesi çıkmadı ama Manisa’daki olaylardan sonra sesini çıkaran Sayın Bülent Arınç’a AKP’nin yüzünü ortaya çıkaran sözler söylediği için kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra AKP’nin girdaplarında değil, geçmişte tanıdığımız temiz yolda yürümeyi ve sesini yükseltmeyi sürdürür”

"BAŞKANLIK SİSTEMİ DOĞRU OLMAZ"
Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Masum Türker, "Türkiye'de başkanlık sisteminin de doğru olmadığını, başkanlık sisteminin dünyanın gidişine aykırı bir sistem olduğunu söylemek istiyoruz, çünkü bir ülkenin demokrasisi ancak erkler ayrılığı, güçler ayrılığı, kuvvetler ayrılığı ile sağlanabilir. Bu konuda özellikle şuna benzetmek istiyorum, şu anda akıllı telefonları kullanırken başkanlık sistemine gidildiği zaman manyetolu telefona dönüşe benzer." dedi.

Türkiye'de iki önemli meselenin kronik hale gelmeye başladığını söyleyen DSP Genel Başkanı Türker, "Bir sorun yoksullaşma, diğeri ise işsizlik. Yoksullaşma ve işsizlik, Türkiye'de 10 yıldır her geçen gün artan bir oranda ve toplumun hemen hemen tamamına yayılmaktadır. Şu anda 18 milyona yakın kişi, belirlenmiş olan yoksulluk sınırlarının ya altındadır ya da sınırındadır. Bu seçimde bireyler ya tekrar köleleşmeye devam edecekler ve aynı iktidarı, aynı insanları seçecekler ya da özgürleşmenin yolunu seçecekler." diye konuştu.

"ASGARİ ÜCRET EN AZ 2 BİN LİRA OLMALI"
Türkiye'de asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerektiğini belirten Masum Türker, "Asgari ücret 2 bin lira yapılırken Türkiye'de yapılan bütün ücret ödemelerinden, devletteki maaşlardan asgari ücret kadar da vergi muafiyeti sağlanması gerektiğini ortaya koyduk. Bir ülkede de asgari ücret ne kadarsa emekli maaşının, asgari ücretin yüzde 30 fazlası olması gerekir. Mesela biz 2 bin lira öngördüğümüz için asgari ücret 2 bin lira, asgari emekli maaşının 2 bin 600 lira olması gerekir. Bu konularda devlet tarafından, özellikle Maliye Bakanı başta olmak üzere, 'Efendim kaynaklar yok, çarçur ediyorlar, hesap yapmıyorlar.' Ben o hesapların ayrıntısına sizi boğmak istemiyorum ama arzu ettikleri yerlerde onlarla bunları her ortamda, her televizyonda, her açık oturumda tartışmaya hazırız." dedi.

“SAMİMİ OLUP OLMADIKLARI YEREL YÖNETİMLERİNDEN ANLAŞILIR”
İktidara geldiklerinde taşeron işçiliğe son vereceklerini kaydeden Türker, “Taşeronluk sistemi, Soma’daki cinayetin de en büyük sebebidir. Bu sistemi tamamen yasaklayacağız. Bunu söyleyen başka partiler de var. Ancak onların samimi olup olmadıkları belediyelerindeki taşeronluk sistemi uygulamalarından anlaşılır. Bu sistem bizim partimize aykırıdır. Biz, belediyelerimizde taşeron sisteminin kullanımını kesinlikle istemiyoruz.” dedi.

“BU SIKINTILI ORTAMI ŞEKİLLENDİREN KİŞİ EVREN’DİR”
Kenan Evren’in ölümüne de değinen DSP Genel Başkanı Türker, “Bugünü şekillendiren, bugünkü sıkıntıların sebebi olan eski Cumhurbaşkanı ve Genel Kurmay Başkanı olan Kenan Evren dün akşam vefat etti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Müslüman olarak yapmamız gereken şey de budur. Ancak onun fikirlerini, düşüncelerini devam ettirenleri affedemeyiz. Onun fikirleri, seçim barajı, baskılar, antidemokratik düzenlemeler hala devam etmektedir. Türkiye’yi, onun yolundan gitmemesi gerektiğini söyleyerek uyarıyorum.” diye konuştu.

“DÜNYADA YARGICI YARGILANAN İLK ÜLKE BİZİZ”
Türker, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Üzülerek söylemeliyim. Türkiye’de şuanda iki yargıç tutuklu, 4 savcı da tutuklu. Bunların tutuklu oldukları şey bir rüşvet, bir cinayet, bir dolandırıcılık, bir gasp, bir kavga nedeniyle değil, verdikleri kararlar ve yaptıkları olaylar dolayısıyladır. Dünyada yargıcı yargılanan ilk ülke biziz. Bu yüzyıllardır hiç bir yargıç verdiği karardan dolayı yargılanmamıştır. Bu kararlardan dolayı yargılamaya gerek yok. Çünkü sistem bu kişileri ayrıca kararlarını düzeltebilecek bir yapıdadır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.