"DEĞERLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN'IM"

Mustafa Tatlı yazdı...


“Değerli Büyükşehir Belediye Başkan’ım”

Cesur yazmak, dobra olmak, samimi olmak başkadır…

Hele ki bu şehirde…

Sadece yazmış olmak için yazmak ile söz, elini taşın altına koymaya geldiğinde sorumluluk almamak başkadır.

Hem akıl verirler.

Hem de köşeye çekilirler.

İş sorumluluk almaya geldiğinde ise “60 milyon TL borç var! Bu şehirde bir keriz ben miyim?” derler.

Düşüncesini hayali kahramanların arkasına sığınarak yazanlar, anlatmak istediği duygu ve düşünceyi binbir dolambaçlı yoldan dolanarak yazarlar…

Sabit fikirlidirler!..

Her şeyi onlar bilir!..

Kendilerini toplumda farklı görürler, karşıt fikirlere ise asla saygı göstermezler.

Evet…

Yazıya neden böyle bir giriş yaptım?

Çünkü burama kadar geldi…

Atılan taşlar bir değil, iki değil, üç değil… İsim vermeden, hayali kahramanlar üzerinden…

Eee biz de gerizekalı değiliz.

Elimiz de armut toplamıyor.

Taş atarsan mislini yersin.

Manisaspor, bu tip sorumluluk almayan insanlardan çok çekiyor.

Bak güzel dostum!..

Seni severim, abimsin-kardeşimsin, fikirlerine saygı duyarım, çoğunun da altına imzamı atarım. Ama sende azıcık da olsa fikirlere saygı duymalısın.

Bencil davranma!..

Madem ki bu işi en iyi siz biliyorsunuz, madem ki her şeyi önceden siz biliyorsunuz, çıkın aday olun, projelerinizi anlatın, kurtarın şu kulübü!..

Yol gösterip “bu işin reçetesi bu” diyorsunuz ya!..

İş icraata geldiğinde neden kaçıyorsunuz?

Belli bir geçmişiniz olması nedeniyle,

İnsanlar, gerçekten sizin düşüncelerinizden etkileniyor.

Artık oturduğunuz yerden yazarak toplumu etkilemek yerine genel kurulda liste yaparsanız bu şehre en iyi iyiliği yapmış olursunuz.

Gelelim konumuzun ana temasına;

Cesur yazıyorum, dobrayım ve samimiyim. En başından altını çizdim, yine çiziyorum.

Manisaspor, son yıllarda yönetimsel anlamda çok ciddi sıkıntılardan geçti. Hala da geçiyor…

Abdullah Mergen, öyle ya da böyle bir liste yaptı. Futbolcular Derneği’nden yönetim için liste desteği aldığı doğrudur.

Çünkü ilk kongredeki listede büyük kayıplar verdi.

Yani, Futbolcular Derneği’nin desteğiyle liste yaptı ve tek listeyle Manisaspor Başkanı oldu. Bu da doğrudur.

Ama bir gerçek var ki kulüp kayyuma gidecekken o çıktı.

Ama listeye bakıyorsun, bakıyorsun…

Mali anlamda güçlü olan bir tane tanıdık isim yok… Çoğunun geçen yönetim gibi parası yok.

Meşhur Bursalı İşadamı Hanefi Tekin’in yüzünü bir kere tesislerde gördüm, başka da görmedim.

Soner Yumrukaya kimdir? Necidir? Piyasada yok.

Basın Sözcüsü Tarkan Kayhan’a niçin bu görev verildi? Anlamış değilim.

En başından Futbol Şubesi yapıyor… Futbolcular Derneği’nden Turgay Gümüşdere ile Engin Kapucu’yu bu göreve atıyor. Bu görevler, bana göre Turgay Abi ile Engin Abi’nin formatına uygun görevler değildi.

Yani eski deneyimleriyle hareket ettiler, futbola tam manasıyla hakim olmak istediler; ama güncel konulardan uzaktılar. İçerde sıkıntılar baş gösterdi. Başkan baktı ki sıkıntı büyüyor, ikisini de pasifleştirdi…

İlginçtir ki Futbol Şube Sorumluları’na görevini veren sensin, pasifleştiren yine sen!..

Futbol Şubesi ya!.. Bir transfer oluyor, en son onlar duyuyor, bir toplantı oluyor, en son onlar çağrılıyor…

Başkan, Erman Güracar’ı getirdi. Böylelikle Başkan Mergen, Sportif Direktör Güracar, Tahir Karapınar ve biraz da Genel Müdür Alpaslan Kaya takımı kuran isimler oldu.

Yani bu takımı kuran bu isimlerdir… Engin ve Turgay, kampa boşu boşuna gitti, orda gelişen transferi bile en son bunlar duydu.

Ben olsam olayları bu raddeye getirmeden, Kartepe’de pozlar vereceğime oracıkta istifayı basar, kulübün her şeyini basına bir bir anlatırdım. Ama onlar sustu, hala da susuyorlar.

Bu takımın herhangi bir başarısızlığında ilk gidecek Tahir Karapınar’dır.

İkinci gidecek Erman Güracar’dır.

Üçüncü gidecek ise Başkan Mergen ve Yönetim Kurulu’dur.

Bu yönetimin en büyük hatası, çok ama çok genç bir kadro kurmasıdır, kadro planlama hatası yapmasıdır, 1. Lig’deki tecrübe faktörünü es geçmesidir.

İşin mali boyutuna gelecek olursak; Başkan, sermayesi tüketilen batan bir gemiyi aldı, sıfırdan bir takım kurmak zorunda kaldı. Tarihte görülmemiş bir şeyle karşılaştı. Talanla!.. Satılan futbolcuların parasının bir bölümüyle, esnafa ona buna borç yapmış Manisaspor’un borçlarını ödedi. Daha maliyetli bir takım yapmaktansa 4.5 Milyon TL borç ödemeyi tercih etti. Artık teşekkür edilen bir yapı hazırladı. Bu hareketi ayakta alkışlıyorum; ama taşıma suyuyla değirmen dönmeyeceğini iyi bilmeli ve kalıcı gelirler için bize ışık vermeli.

Gece gündüz çalıştığı doğrudur. Sağlam bir kulüp idaresi hazırladığı doğrudur. Çünkü bunu bizzat biliyorum. Ama en başından hata yaptı. Futbolcular Derneği’nden liste yapmasını istemeyecekti. Ekibini siyasette beraber hareket ettiği, mali yönden takıma güç katabilecek, vizyon sahibi yol arkadaşlarından kurması gerekirdi. Bu nedenle diyorum ki olağanüstü kongre kararı alıp ekibini yeniden kurup güven tazelemek zorundadır… İlk listesinde yer alan siyasi olarak tanınan isimlerden Hüseyin Çambel, Sait Başbelen, Nizamettin Etyemez, Mergen’i neden yarı yolda bıraktı? Bu da tuhaf bir konu…

Mergen, kongreye gitmezse işi imza kampanyasına kadar götürenlerin sesini ensesinde hissedecektir.

Sportif başarısızlık olursa da arkasında kimse durmaz.

Bu imza kampanyasının da samimiyetine inanmıyorum.

Daha önceki yönetimlerde çook imza kampanyaları düzenlenmeliydi. Ama nedense Mergen’e başkaldırı oldu.

Gelelim Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’e!..

6. yıla girdi, Manisaspor’a gerçek anlamda ne zaman sahip çıkacak? Bekliyorum…

Umutla bekliyorum…

İnanın, tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum…

Manisaspor’un bu noktaya gelmesinin, bu çalkantıları yaşamasının en önemli sebeplerinden biri Cengiz Ergün’dür.

Emre Hasgör çekildiğinde en başından bu yönetimi almış olsaydı, bunlar olmayacaktı. Ne Mergen çıkacaktı piyasaya… Ne AK Parti… Ne de Futbolcular Derneği…

Sporu bilen O, Sporcunun ruhundan anlayan O, Kulüp idaresi nedir? bilen O, Büyükşehir Belediyesi makamında oturan O, ‘Manisaspor’u çok seviyorum’ diyen O!..

Ama bir Belediyespor sevdasıdır gidiyor…

Belediyespor’a tesisler yapıyor, idman sahaları yapıyor, milyonluk takım kuruyor…

Tüm enerjisini Belediyespor’a veriyor…

Tamam Belediyespor’da bizim takımımız; ama ona da destek ver, buna da.

Gözü yaşlı olan Manisaspor’a amatöre düşse bile dönüp bakmayacakmış bir hava veriyor. Sorun da bu zaten.

Manisaspor’a bir çivi çakmadan bu belediye iktidarından gidecek ya ben ona yanıyorum.

Bakın, bu şehir öyle saçmalıklarla dolu bir şehir ki;

Yerel seçimdeki tablosundan belli.

Ne tarafından tutsan elde kalıyor.

Bu şehrin geleceğine yönelik projeler yapılacak iki parti birbirini yiyor.

Samimiyet yok, en sonunda da büyükşehir meclisi karıştı.

Başkan Ergün, meclis toplantısından sonra aynen böyle bir açıklama yayınladı. Bir dizi şikayetlerini sıraladıktan sonra son bölümde şunlara dikkat çekti;

“Değerli hemşerilerim”

“Yukarıda bahsini ettiğim birkaç konu, sadece mecliste yaşadığımız sıkıntıları sizlere aktarmak için verdiğim örnekler. Daha bunun gibi nice konular var. Şunu teklif ediyorum. AKP'li meclis üyesi arkadaşlarımız artık seçim yenilgisini bir kenara bırakıp milletin verdiği hizmet görevini yerine getirsin. Gelin birlik ve beraberlik içinde milletimizin istediği doğrultuda Manisa’ya hizmet edelim, iş üretelim, Büyükşehirin geniş imkanlarından milletimizi faydalandıralım. Büyükşehir Yasası açık ve net. Artık ilçe belediyelerimizin imkanları ortada. Bu imkanlarla yapılabilecek hizmetler de belli. Neden Manisa geri kalsın? Neden bu imkanlar aziz milletimizden saklansın? İnsanlarımızın bugünleri ve gelecekleriyle oynamaya hakkınız olabilir mi? İşlerimizi kolay kılalım, daha hızlı karar alıp daha hızlı bir

biçimde uygulayalım. 5 yıl sonrasının hesabını bugünden yapmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Manisalı hemşerilerimi selamlıyor, sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.”

Başkan’a sonuna kadar katılıyorum.

Ama ben de Manisaspor’u seven bir yazar olarak sevgili başkana o mesajından küçük sansürler ve eklemeler yaparak mesaj yolluyorum;

“Değerli Büyükşehir Belediye Başkan’ım”

“Yukarıda bahsini ettiğim birkaç konu, sadece Manisaspor’da yaşadığımız sıkıntıları sizlere aktarmak için verdiğim örnekler. Daha bunun gibi nice konular var. Şunu teklif ediyorum. AK Partili Belediye Başkanları, Manisaspor konusunda hassas davranırken, sizin artık türlü bahanelerle genel kuruldaki yenilgi korkunuzu bir kenara bırakıp Manisaspor vizyonuyla geldiğiniz bu görevde, bu takıma olan hizmet görevini yerine getirmeniz gerekir. Gelin birlik ve beraberlik içinde Manisa’nın menfaatleri doğrultusunda Manisa’ya ve Manisaspor’a hizmet edelim, iş üretelim, Süper Lig ve Avrupa Kupaları görelim. Büyükşehir’in geniş imkanlarından Manisasporumuzu da faydalandıralım. FİFA, UEFA ve TFF kuralları açık ve net. Puan silme, küme düşürülme cezaları kapıda. Artık ilçe belediyelerimizin imkanları da ortada. Bu imkanlarla yapılabilecek destekler de belli. Kayserispor, Şanlıurfaspor, Gaziantep, Osmanlıspor bu işin kaymağını yerken neden Manisaspor geri kalsın? Neden bu imkanlar aziz Manisasporlulardan saklansın? Manisaspor’un bugünü ve geleceğiyle oynamaya hakkınız olabilir mi? İşlerimizi kolay kılalım, daha hızlı karar alıp daha hızlı bir biçimde uygulayalım. 5 yıl sonrasının hesabını bugünden yapmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle sizi buradaki köşemden selamlıyor, sağlık, huzur ve esenlik diliyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.