CHP'Lİ VEKİLDEN ÇÖZÜM "RUSYA İLE BARIŞALIM"

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu TBMM'de yaptığı konuşmada Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin ekonomiyi sekteye uğrattığına değindi. İhracatçılardan sıkça şikayet aldıklarını söyleyen Nurlu, Rusya ile barış yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi.

CHP'Lİ VEKİLDEN ÇÖZÜM

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Rusya ile yaşanan krizin daha fazla derinleşmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Nurlu;" Rusya'ya ait bir svaş uçağı sınırları ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmüştür. Bu olay sonrasında Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi gerginlik devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin sınırları ihlal eden bu uçakla ilgili uyarma ve müdahalede bulunma hakkının meşruluğunun ve bu müdahalesinde haklı olduğunu ifade etmek istiyorum. Ancak siyasi ve ekonomik sıkıntıların yankıları hala devam eden bu krizin daha fazla derinleşmesine izin verilmemesi gerektiğini, yaşanan krizin başta bölge barışını, tarımsal ihracatımızı olumsuz yönde etkilediğini ve krizin aşılamamsının ise daha büyük makro düzeyde etkilemeye devam edeceğini de paylaşmak istiyorum" dedi. 

MANİSA İLK 10 İL ARASINDA 

Ülkenin İhracat konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyen Nurlu; "İhraç edilen Üzüm ve meyve yüklü tırların Rusya'ya sokulmaması nedeniyle ihracatçılardan yoğun şikayetler geliyor. Geçen yılın rakamlarıyla 157.6 Milyar dolar toplam ihtacatımızın 6 Milyar dolarlık kısmı Rusya'ya yapılmış. Rusya en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasında. En fazla sofralık üzüm, meyve ve domates gibi tarımürünleri ihraç ettiğimiz ülke olan Rusya, 1 Milyar dolarlık meyve ve sebze ihracatıyla ilk sırada bulunmaktadır. 
Kış günü doğalgaz kesildi kesilecek derken asıl darbeyi çiftçimiz ve turizm sektörü yedi.Manisa ilimiz 81 il içinde yaklaşık 4 Milyar Lira ile tarımsal üretimin yarattığı artı değer bakımından 1. sırada. Manisa ve ilçelerinde 680 bin dekarlık sahada 90 bin aile geçimini üzüm ürtiminden sağlamaktadır. Ümüzüm kenti Manisa yıllık ortayalama 250 Bin ton yaş üzüm ihracatı ile ihracat gelirimize 280 Milyon dolar katkı yapmaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracat gelirimiz ise ortalama 450- 500 Milyon dolar civarında" dedi. 

EN ÇOK BÖLGE BARIŞI ZARAR GÖRECEK 

Uçak sorununun en çok bölge barışına zarar verdiğin, ifade eden Nurlu; "Uçak sorunuyla yaşadığımız bu kriz ilerleyen zamanda tarımsal ihracatımıza, turizme ve en önemlisi bölge barışına zarar verecektir. İhracatçı satış yapamazsa çiftçiye olan borcunu ödeyemeyecek ve maalesef siyasi iktidar tarafınfdan gözden çıkarılan, horlanan, azarlanan, tarım kanununun 21. maddesine göre milli gelirden hak ettiği destekleri gasp edilen gariban çiftçimiz her zaman olduğu gibi yine boynu büyük kalacaktır. 
Memleket yangın yerine dönmüş durumdayken bu ülkede birileri yaşanan uçak krizini bile fırsata çevirip başkanlık ve sultanlık hayalleriyle yanıp tutuşurken Rus uçağının bölge barışına düştüğünü ifade etmek istiyorum" diye konuştu. 
RUSYA İLE BARIŞALIM

Rusya ile yaşanan sorunun savaşla değil barışla çözülmesi gerektiğini anlatan Milletvekili Nurlu; "Tarımdan, turizmden, İhracattan ekmek yiyen tüm sektördekilerin mağduriyet yaşamaması için ve en çok da Ulu önderimiz Atatürk'ün dediği gibi yurtta ve dünyada barışın sağlanmadı için Rusya ile barışçıl çözümlerle siyasi ve ekomonik ilişkilerimizin düzeltilmesi çabalarının arttırılmasını, ihracat kapılarının yeniden açılmasını diliyorum" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
başkan - 2 yıl önce

elinide öpün putinin ama dikkat edin kaval çaldırmasın tüühh yazıklar olsun size korkak ib...ler