CHP’Lİ ÖZEL’DEN TANER YILDIZ'A CEVAP

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın açıklamalarına, "Şehit olmak Allah’ın bileceği bir iş. Onu sana lütfeder mi bilinmez" diyerek cevap verdi.

CHP’Lİ ÖZEL’DEN TANER YILDIZ'A CEVAP

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, siyasi gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özel, 45 günlük süreç henüz dolmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini en yüksek oy alan bir sonraki partiye vermemesini eleştirerek, “Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Geçen hafta cuma günü Başbakan ‘tek çare erken seçim’ demişti. Pazartesi günü MHP ile beyhude bir görüşme yaptı. Onu da bekledik. Sonra hemen görevi teslim etmesi gerekirdi. Eve gitmeden saraya gitmesi gerekirdi. Bir gün kaybettirdi ama görevi teslim etti ertesi günü. O günden itibaren Türkiye’de cumhurbaşkanının eliyle bir hukuk ve demokrasi darbesi, bir sivil darbe yaşanmaktadır. 45 günlük süre dolmamıştı. Daha altı gün vardı. Şu an itibariyle bile daha üç gün var ve partilerden birisi hükümeti kuramıyorsa, iade ettiyse, cumhurbaşkanının zaman geçirmeden bir sonraki lidere görevi vermesi lazım. O da denesin, hükümeti kurabiliyorsa kursun. Cumhurbaşkanının niyeti, hükümetin kurulmasını kolaylaştırmak değil. O zorlaştırmak ve imkansızlaştırmakla uğraşıyor. Bu yüzden görevi vermiyor. Seçimle gelmiş, demokrasi içinde güçlenmiş olan bir Cumhurbaşkanı’nın resmen demokrasi ve demokratik temayülleri askıya alan bu yaklaşımını anlamakta güçlük çekiyoruz” diye konuştu.

“GÖREVİ ELİNİZDE TUTMANIZ MİLLİ İRADEYE SAYGISIZLIK”
Eleştirilerini sürdüren Özel, şunları söyledi: “cumhurbaşkanı ‘Türkiye’de demokrasi oyunu oynuyoruz. Bu bir piyes. Bu oyunda esas aktörler var. Bir tanesi benim, bir tanesi de Adalet ve Kalkınma Partisi. Geriye kalan siyasi partiler veya siyasilerin hepsi figüran. Eşit mesafede olmam gereken ama açıkça taraf tuttuğum AK Parti varsa demokrasi var, AK Parti yoksa demokrasi yok’ diyor. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin kabul edebileceği bir yaklaşım değil. 13 yıl boyunca karşıdan esen rüzgarı bile milli iradeye darbe girişimi diye söyleyen cumhurbaşkanı bugün milli iradeye tasarlanmış bir şekilde darbe yapmaktadır. Cumhurbaşkanına soruyorum: Hükümet kurulamadığı için üç gün önce size görevi teslim etmiş bir lider varken, görevi bir lidere vermek suretiyle niçin bu ülkede hükümet arayışlarını sonuçlandırmıyorsunuz? Bu görevi elinizde tutmanız milli iradeye saygısızlıktır. Cumhurbaşkanı’nı derhal yeni görevlendirmeyi yapmaya davet ediyoruz.”

“ALLAH SANA ŞEHİTLİĞİ LÜTFEDER Mİ BİLİNMEZ”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da seslenen Özel, “Buradan sesleniyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şehit olmak istiyormuş. Lütfen şehit olmayı falan bir kenara bırakın. İlk önce dürüst olun. Şehit olmaktan önce dürüst olmanızı öneriyoruz. Siz bize söz vermiştiniz. Bu araştırmalar nereye kadar giderse gitsin, ucu kime dayanırsa dayansın kimsenin yargılanmasının önünde engel olmayacağım.” demiştiniz. Ama bugün MİGEM’in yetkilerinin ve MİGEM’in müfettişlerinin, MİGEM’in bürokratlarının yargılanmasına izin vermiyorsunuz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakını Faruk Çelik’e söylüyoruz. Uzun süren bir Bakanlık görevinin ardından bu görevi bırakmak üzere oldukları bir süreçte artık sorumluları korumaktan, gözlemekten vazgeçsinler. Lütfen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı şunu bilsin: Şehit olmak Allah’ın bileceği bir iş. Onu sana lütfeder mi bilinmez. Ama dürüst olmak senin elinde. Verdiğin sözü tut. Gerçek sorumlular gelsin burada ifade versinler ve bu aileler şehit olmuş olan çocuklarının nicen şehit olduklarını, gerçek sorumlularını bir an önce öğrensinler.” ifadelerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.