CHP'Lİ ÖZEL'DEN ÇİFTÇİLERİ RAHATLATACAK TEKLİF

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, çiftçinin kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi ve ödeyemediği elektrik borçlarına kolaylık getirilmesi için bir kanun teklifi verdi. Özel, Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

CHP'Lİ ÖZEL'DEN ÇİFTÇİLERİ RAHATLATACAK TEKLİF

CHP’li Özel Meclise sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde, tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden kaynaklanan alacakların bir yıl ertelenerek faizsiz bir şekilde 48 aya kadar taksitlendirilmesinin ve daha önceden yapılandırma yaptığı halde borcunu ödeyemeyen çiftçinin borcunun yeniden yapılandırılmasının amaçlandığını belirtti.

ÇİFTÇİNİN BORCU BİR YIL ERTELENECEK

CHP’li Özel’in teklifine göre;

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklar bir yıl ertelenerek faizsiz bir şekilde 48 aya kadar taksitlendirilecek ve daha önceden yapılandırma yaptığı halde borcunu ödeyemeyen çiftçilerin borçları da yeniden yapılandırılacak. Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçiler de tarım desteklemelerinden yararlanacak. Çiftçilerin kullandıkları zirai krediler faizsiz bir şekilde iki yıl ertelenecek ve taksitlendirilecek.

ELEKTRİK BORCU OLANLAR DA DESTEKLEMELERDEN YARARLANACAK

9 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar, 2014'te yapılması gereken tarımsal destekleme bedeli ödenmeyecekti. CHP’li Özel hazırladığı kanun teklifinde bu konuya ilişkin bir düzenlemeye de yer verdi. Özel’in teklifine göre çiftçiler elektrik borcu olsa dahi desteklemelerden yararlanabilecek.

ÇİFTÇİYE 'ARTIK ÜRETMEYİN' DENİLİYOR

CHP’li Özel Bakanlar Kurulunun elektrik borcu olan çiftçiye destekleme yapılmayacağına ilişkin tebliğinin yanlış olduğunu vurgulayarak: “Çiftçiye yapılan destekler çiftçilerin üretime devam edebilmesi için kullandığı döner sermayedir ve bu kararla adeta çiftçilerimize açık bir şekilde “artık üretmeyin” denilmiştir. Ayrıca bugün, çiftçilerin en büyük sorunlarından birisi de elektrik fiyatının çok yüksek olmasıdır. Yıllardır elektrikte devletten indirim isteyen çiftçiler şimdi de borçlarını ödemezlerse destek alamama yaptırımı ile karşı karşıyadır.” dedi.

ÇİFTÇİNİN BORCU 2 MİLYARA ULAŞTI

Özel: “Bu kanun teklifi de yıllardır çözülmeyen bir sorunu çözmeyi amaçlıyor. Özelleştirmeden sonra, her seçim döneminde iktidar partisi milletvekilleri tarafından söz verilen, “çözeceğiz” denilen elektrik borçları artık çiftçinin gırtlağına kadar dayanmış durumda. Türkiye’deki elektrik abone sayısının yaklaşık %1,5’u tarımsal sulama abonesi ve son yıllardaki elektrik fiyatlarındaki artış üreticilerimizi de ciddi anlamda zorluyor. Bugün özelleştirmeden önce ve sonra olmak üzere tarımsal sulamadan dolayı çiftçilerimizin borçları 1 Milyar TL’yi aşmış, bu borçlar ödenemediği için faizleri ile birlikte 2 Milyar TL’ye ulaşmış durumda." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.