CHP'Lİ ÖZEL, "VALİ BEKTAŞ HÜKÜMETİN ADAMIDIR"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısıyla 2014 yılı değerlendirdi. Özel yaptığı değerlendirmede Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı muhalefet partileriyle iletişim kurmamakla ve hükümetin bürokratı olmakla suçladı. Özel ayrıca Manisa Büyükşehir Belediyesi'ni 'Yılın Hayaleti' olarak duyurdu.

CHP'Lİ ÖZEL,

HABER:BERFİN ADICAN

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 2014 yılı değerlendirme raporunu kamuoyuna sundu.

YILIN OLAYI SOMA FACİASI

CHP Manisa İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısıyla yıl sonu değerlendirmesi yapan Özel, "Acı keder, yas ve gözyaşı yılı olan 2014’ü bitirdik, umudun yılı 2015’e girdik. Bu kadar baskıya, haksızlığa, hukuksuzluğa, yaşanan iş cinayetlerine, genç ölümlerine, yoksulluğa karşı tam ortasında bir genel seçim olan yıla umudun yılı demek boşuna değildir. Yılın olayı Soma başta olmak üzere tüm iş cinayetleridir. Ölümlü iş kazalarına bağlı hayatını kaybeden işçiler nedeniyle 2014 yılı iş güvenliği açısından acı dolu bir yıl oldu. Soma'da maden faciasında 301 madencimizi kaybettik. Soma’dan sonra 60’a yakın madenci hayatını kaybetti. 3 Haziran 2014 ve sonrasında Şırnak’taki kaçak ocaklarda yaşanan ölümlerle sarsıldık. 6 Eylül 2014’te Torunlar İnşaat'ta asansör faciasında 10 işçi hayatını kaybettik. 28 Ekim 2014’te Ermenek maden faciasında 18 Madenci yaşamını yitirdi. 2014 yılında çok sayıda toplu işçi kıyımı yaşandı, felaket üstüne felaket geldi. Yıl boyu hayatını kaybeden işçi sayısı ülke tarihinin en yüksek ölüm rakamına ulaşarak, 1800'ün üzerine çıktı." dedi.

YILIN DİRENİŞİ YIRCA

Soma'nın Yırca ilçesinde köylüler ile Kolin Şirketi arasında yaşanan gerginliği yılın direnişi olarak değerlendiren Özel, "Yılın çevre katliamlarını birbirinden ayırmak istemedik. Biz Yırca, Çaldağı ve Kuzey Ormanları'nda yaşananları yılın çevre katliamı olarak değerlendirdik.  Ağacı ve ormanı madene, termik santrale, köprüye, havaalanına tercih eden çevre katliamlarına sebebiyet verenlerdir. Yırca'da binlerce ağacı kestiler. Ağaçlarının kesilmesine izin vermek istemeyen köylüler darp edildi. Güvenlikçiler tarafından onlarca köylü sokak ortasında dövüldü, kimisinin başı yarıldı. Ve biz Yırca köylülerinden gerektiğinde fiziken, gerektiğinde hukuken mücadele etmeyi ve mücadeleyi asla bırakmamayı, nasıl direnileceğini öğrendik." diye konuştu.

'EL PENÇE DİVAN' FOTOĞRAF YENİDEN GÜNDEMDE

Özel, "Yılın en utandıran fotoğrafını Soma Komisyon raporu açıklanırken, AK Partililerin arkasında el pençe divan duran devlet memurlarından seçtik. Biliyorsunuz, hep birlikte hazırladığımız raporu Selçuk Özdağ ile Muzaffer Yurttaş, basın toplantısıyla duyurmuştu. Bu toplantıya devletin bürokratları, memurları olan SGK İl Müdürü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri ve AFAD İl Müdürü de katıldı. Toplantıda bu devletin memurlarının, iktidar partisinin il başkanı otururken ayakta kaldığını ve el pençe divan sıralandıklarını gördük. Bu fotoğraftaki bürokratların devlet adamı değil hükümetin adamı görüntüsüdür. Bu fotoğrafı çektirenlerin ileride kendi çocukları ve bu ülkenin çocuklarına bıraktığı kötü mirastır. Böyle bir şey olamaz." dedi.

YILIN HAYALETİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Özel, Büyükşehir Belediyesi'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğini belirterek şunları söyledi, "Yılın hayaleti, ortada gözükmeyeni Büyükşehir Belediyesi'dir. Yeni kuruluyor dedik, yaptıkları hiçbir yanlışı kamuoyuna duyurmadık ama artık söylüyoruz. Büyükşehir Belediyesi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirememiştir. Soma faciasında ve dün Gelenbe'de gözler belediyeyi aradı. Manisa Büyükşehir Belediyesi, AFAD'ın Soma'ya yapılan yardım listesinde bile yer almadı. AFAD raporuna bile girmeyen, sadece ilk gün gidip sorumsuzca bir açıklamayla gündeme gelen, içeride çocukları olanların psikolojilerini düşünmeyen, bir kez de Genel Başkanı ile Soma’yı ziyaret eden Belediye Başkanı’nın Soma’da ve dün Gelenbe’de ortada olmaması sorumsuzluktur." 

MANİSA VALİSİ HÜKÜMETİN ADAMIDIR
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş'ı sert bir dille eleştiren Özel, "2014 yılında Manisa Valisi Erdoğan Bektaş göreve geldi. Bektaş Manisamıza hoş geldi ama hoş işler yapmadı. Keşke kendisini yılın bürokratı olarak seçebilseydik. Kendisi iletişim kurulamayan, ulaşılmaz, devlet ağzını değil hükümetin ağzını kullanan bir kişidir. Radikal islamcıları aklayan retweetler yapan, muhalefet partilerini dinlemeyen, AK Parti milletvekillerinin görüşlerini kendi profilinde yansıtan bir insandır. Vali Bektaş ayrıca, Yırca'da yaşananların baş sorumlusu olan kişidir. Kendisini arıyoruz ya açmıyor ya da 3 gün sonra dönüyor. Bektaş devletin adamı değil hükümetin adamıdır." şeklinde konuştu. 

ÖZDAĞ BİZİ İKTİDAR YAPTI

Özel son olarak şunları söyledi, "Yılın takipçisi Selçuk Özdağ'dır. Benim de 80 bin takipçim içinde en iyisi Selçuk Özdağ’dır. Kendisi bize Manisa’da iktidar olduğumuzu hissetiriyor. Yaptığım tüm çalışmaları en yakından takip eden, ben bir konuyu gündeme getirince o konu hakkında hemen açıklama yapan, zaman zaman hakaret eden, bazen nefret söylemi kullanan Selçuk Özdağ’ın beni takip etmesinden sonra derece memnunum. Kendisi Manisa’da muhalefetin muhalefetidir ve kendisine müteşekkiriz. Önümüzdeki dönemde de biz iktidar olduğumuzda muhalefet görevini başarıyla yapacaktır." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.