CHP'li Özel İsyan Etti

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Plan ve Bütçe Komisyonu'nun Soma da yaşanan maden faciası ile ilgili torba yasanın görüşmelerinde Soma'ya verilen sözlerin tutulmaması üzerine isyan etti. CHP’li Özel Komisyon görüşmelerinde yaptığı konuşmada madenciye hükümet yetkilileri tarafından 10 tane söz verildiğini, ama bu sözlerin teker teker unutulduğunu söyledi.

CHP'li Özel İsyan Etti

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel yaptığı konuşmada Soma Araştırma Komisyonu’nun tüm üyelerinin imzasıyla Plan Bütçe Komisyonuna bir tavsiye kararı hazırladığını ve Soma’yla ilgili, madenlerle, işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili maddelerin görüşülen torba yasadan ayrılarak Meclise ivedi bir şekilde sevk edilmesini önerdiklerini kaydetti.

"EĞER SOMA’YA BİR İYİLİK YAPMAK İSTİYORSANIZ…"

CHP’li Özel konuşmasında: "“Eğer Soma’ya bir iyilik yapmak istiyorsanız bu maddeleri ayırın, öncelikle görüşün ve Genel Kurula sevk edin. Bir de bu yasanın adı Soma ile ilgili olsun. Bunu böyle hep söylüyoruz. Çünkü oradaki insanların anılarına, oradaki insanlara karşı da bir saygısızlık olarak görüyoruz. Bunu faciadan bir fırsat yaratma olarak görüyoruz.” dedi.

"BAŞBAKAN SÖZ VERDİ"

CHP’li Özel madenciye birçok söz verildiğini bu sözlerden birinin de çalışma saatleri ile ilgili olduğunu hatırlatarak, tasarının ilk hali ile alt komisyondan geçen metin arasında fark olduğunun altını çizdi. Özel, tasarıda bir kelime oyunu ile ilgili maddede çalışma saatlerinde “yeraltındaki” süreleri düzenleme yoluna gidildiğini kaydederek şunları söyledi: " Soma’da verilen sözler neydi? O sözlerle ilgili mesela “altı saat mesai” kavramı çok önemli. Bu, doğrudan Recep Tayyip Erdoğan’ın makamında görüştüğü sırada maden işçilerine verdiği bir söz, “Sizin çalışma saatinizi altı saatten fazla yapmayacağız.” diyor. Eğer sizin yazdığınız gibi olursa mesai saati fiilen mesela kazanın olduğu maden için sekiz buçuk saate çıkıyor."

MADENLERDE ÜRETİMİN DURMASINA İZİN VERİLMİYOR

“Türkiye’deki madenlerde biliyorsunuz asla üretimin durmasına izin verilmiyor. Bir şalterci öbür şalterci gelmeden, hilti operatörü hiltiyi elden ele diğerine teslim etmeden yani bantta kömürün akışı aksamayacak şekilde mesai değiştirtiyorlar. Bunun aksini iddia eden herkes -çok özel başka hani pahalı madenlerin çıkarıldığı yerleri kastetmiyorum, özellikle kömür üzerinden söyleyeyim- kim söylüyorsa yalan söylüyor. Bizim Komisyonumuz gitti, yerinde gördü. İlk günlerde inkâr ediliyordu “Mesai değişimi maden dışında yapılıyor.” diye. Şimdi 2.600 metreye yürüyerek indiği yerde, ayakta hiltiyi elden ele teslim ediyor ki kömür akmaya devam etsin diye. Şimdi, siz öyle bir şey yazmışsınız ki oraya varınca mesai işlemeye başlayacak. Yani, kazanın olduğu madende yedi buçuk saat olan mesaiyi sekiz buçuk saate çıkarıyorsunuz.”

İŞÇİYE VERİLEN SÖZDEN GERİ ADIM ATTINIZ

“Ayrıca, alt komisyon görüşmelerinden anladık ki işçinin on beş dakika diz üstünde yediği domates, peynir, ekmeği yarım saatten sayıyoruz ki o alandan ayrılmadan, bir başka yere gitmeden çömeldiği yerden yiyor. Hatta işçinin bir kahve molasına çıkma ihtimali üzerinde duruyorsunuz. Altı saatle ilgili yaptığınız düzenleme -siz de biliyorsunuz ki- bal gibi işçiye verilen sözden geri adımdır ve işçiye verilen o söz işçilerin en önemsediği şeydi. Ayrıca, Başbakanın sözlerinin arasında “İlave dört gün tatil verelim size bir ayda.” var. O sözü nereye koyuyorsunuz, nereye yerleştiriyorsunuz? İlave dört gün tatili ne yaptınız? Bunun yanında “Yer altında en az 2 bin lira ücret verilecek çalışın çocuklar.” dedi Bir ülkenin Başbakanı böyle yapmaz.”

"GEREKİRSE KAPI KAPI DOLAŞACAĞIZ"

“Ama her şeyi öyle yapıyoruz; MİT Kanunu’nu da öyle yapıyoruz, ceza infaz kurumlarının kanununu da öyle yapıyoruz. Başbakan müjdelerse eş görüşmesi odası yapılıyor, beş ay sonra kanun çıkıyor. Bir kere mümkün mü Başbakanın sözü kanun olmayacak? Olmayacaksa da o da emekçiye verilen maaşa denk gelecek? Lafa bak! Başbakanın ağzından “2 bin lira” çıkmış, “Mümkünse 2.500’i zorlayalım...” Siz 2 asgari ücret yapacaksınız. Böyle bir şey olmaz. Başbakan bugüne kadar “İfade vermeye gitme oğlum.” diyor, MİT Müsteşarı ifade vermeye gitmiyor. “Değiştirin kanunu.” diyor, değişiyor. Aklınıza gelebilecek her şeyde ağzından çıkan şey beş ay sonra kanunlaşıyor. Bir tek konuda Başbakan tükürdüğünü yalayacak, o da maden işçisinin maaşına denk gelecek. Böyle bir şey yok, böyle bir yaklaşım yok. Tavşana kaç, tazıya tut yok. Bu nasıl Kasımpaşalı? Kasımpaşalı lafından dönmez. Böyle bir şey olur mu? Bunu döndürtmeyiz, bunu gider anlatırız, Soma’da ev ev gezer anlatırız, tutanakları çarşaf çarşaf yapar anlatırız. Bu söz verildiyse tutulacak arkadaş! “2.500’ü de zorlayın, en az 2 bin lira olsun.” demiş. Sizin 2 asgari ücret yapmanızın ve bizim kabul etmemizin bir şartı vardır, asgari ücreti net bin lira yapmak. Herkes için yapın bin lira, o zaman 2 asgari ücreti kabul edelim. Bunun dışında asla böyle bir şey kabul edilemez, doğru bir yaklaşım değil. Buna direneceğiz, buna karşı koyacağız. O sözler tutulacak. Öyle her şeyde geri vitesi olmayan bir Başbakanın bir tek geri vitesinin maden işçisinin haklarına denk gelmesine de asla ve asla izin vermeyeceğiz, göz yummayacağız.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.