CHP Milletvekili Mazlum Nurlu : Gübre Bombası Manisalı Çiftçinin Tarlasında Patladı

Terör eylemlerinde patlayan bombaların yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübre satışının yasaklanmasını Meclis gündemine getiren CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, "Gübre bombası Manisalı çiftçinin tarlasında patladı" dedi.

CHP Milletvekili Mazlum Nurlu : Gübre Bombası Manisalı Çiftçinin Tarlasında Patladı

Terör eylemlerinde patlayan bombaların yapımında kullanıldığı gerekçesiyle amonyum nitratlı gübre satışının yasaklanmasını Meclis gündemine getiren CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, "Gübre bombası Manisalı çiftçinin tarlasında patladı" dedi.

Kimyevi gübrelerin terör eylemlerinde el yapımı patlayıcı maddelerin güçlendirilmesinde kullanılması üzerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı tedbirlerin çiftçileri ve gübre dağıtıcılarını büyük sıkıntıya soktuğunu belirten Mazlum Nurlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e bir soru önergesi vererek kimyevi gübrelerin satışının yasaklanması ile ortaya çıkan gübre ihtiyacı sorunun nasıl çözüleceğini sordu.

Çiftçi bir milletvekili olarak kendisinin de mağdur olduğunu ifade eden Mazlum Nurlu yaptığı açıklamada, "lkemizde 81 il içerisinde en fazla tarımsal üretim yapan Manisa, gübre satışı yasağından en çok etkilenen il olmuştur. Çünkü bütün dünyada olduğu gibi amonyum ve nitratlı gübreler ülkemizde ve Manisa'da da en fazla tüketilen gübre çeşididir. Bayilerdeki tonlarca gübre yedi emine bırakılarak satışı yasaklanmıştır. Bayi bir sürü para bağladığı malı satamamakta, çiftçi ise tarlasına atacağı gübreyi alamamaktadır. Hiçbir çözüm üretilmediği için bu durum tarımsal üretime ağır bir darbedir. Tabi ki gübrelerin el yapımı patlayıcılarda kullanılması ve bu bombalarla yapılan saldırılarda çok sayıda asker, polis ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesini önlemek için güvenlik tedbiri alınmalıdır. Fakat bu çiftçinin gübresine el koyarak olmamalıdır.

İl ve ilçe tarım müdürlükleri çiftçi kayıt sisteminde kimin ne kadar arazisi olduğunu biliyor, ne kadar gübre kullanacağı bellidir. Kayıt altında satış yapılarak gübrelerin yasadışı kullanılması önlenebilir. Bakanlık bu konuda acil çözüm bulmalıdır" ifadelerine yer verdi.

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu'nun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi ise şöyle; "Kimyevi gübrelerin terör eylemlerinde el yapımı patlayıcı maddelerin güçlendirilmesinde kullanılması üzerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı tedbirler çiftçileri ve gübre dağıtıcılarını büyük sıkıntıya sokmuştur. Ülkemizde 81 il içerisinde en fazla tarımsal üretim yapan Manisa bu durumdan en fazla etkilenen il olmuştur. Çünkü bütün dünyada olduğu gibi amonyum nitratlı gübreler ülkemizde de en fazla tüketilen gübre çeşididir. Ziraat odaları, üretici birlikleri, gübre üretici ve dağıtıcıları, bayiler ve çiftçiler binlerce ton gübrenin satışı yasaklanarak bayilerde yed-i emine verildiğini belirterek fabrika depolarının stoklarla dolu olduğunu ifade etmektedirler.

Gübrelerin el yapımı patlayıcılarda kullanılması ve bu bombalarla yapılan saldırılarda çok sayıda asker, polis ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine güvenlik amaçlı bu tedbirler alınırken tarımsal üretimin de düşünülmesi gerektiği belirtilmektedir. Çözüm olarak sunulan sıvı gübre kullanımının ise damla sulama sistemi yeterince yayılmadığından yararı olmayacağı görülmektedir. Bunlara göre;

Manisa genelinde satışı yasaklanan ve yed-i emin altına alınan gübre miktarı ne kadardır?

Kimyevi gübrelerin satışının yasaklanması ile ortaya çıkan gübre ihtiyacı sorunu nasıl çözülecektir?

Gübre bayileri ve çiftçilerin gübre satışının yasaklanmasından kaynaklı zararlarının karşılanması için ne yapacaksınız?

Basına yansıdığı şekilde patlayıcılık etkileri sıfırlanmış gübre üretildiği doğru mudur? Bakanlık olarak bu konuda herhangi bir firmaya üretim izni verdiniz mi?" 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ankaralı - 2 yıl önce
senin amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. rte