CBÜ'DE 'GÖÇ' KONUŞULDU

Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin düzenlediği ‘Türkiye’ye Yönelik Kitlesel Nüfus Hareketleri’ çalıştayı Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Manisa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Anadolu topraklarını 'göç kavşağı' olarak nitelendirdi.

CBÜ'DE 'GÖÇ' KONUŞULDU

HABER:BERFİN ADICAN

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, toplumsal konulara yönelik düzenlediği çalıştaylara aralıksız devam ediyor. Üniversitede bu defa, Suriye'de çıkan iç savaşın ardından gündemden düşmeyen göç konusu ele alındı.

CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 'Türkiye'ye Kitlesel Nüfus Hareketleri' çalıştayı Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı. Çalıştaya Rektör Kemal Çelebi, TUİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, üniversite hocaları ve öğrenciler katıldı.

IRAK VE SURİYE'DE YAŞANANLAR TÜRKİYE'Yİ ETKİLİYOR

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, "Tarihe baktığımızda ülkemiz göç hareketlerinin merkezinde yer almıştır. Yani bütün göç yollarının kavşağı Anadolu Coğrafyası olmuştur. Herkesin yolu bir şekilde buradan geçmiş ve kesişmiş. Kavimler, milletler, kültürler bu göç yolculuğunda Anadolu Coğrafyasında karşı karşıya gelmişler. Ülkemiz bunun bugün daha yoğun bir şekilde yaşamaktadır. Özellikle Irak ve Suriye’de yaşananlar ülkemizi kitlesel göç hareketleriyle karşı karşıya bırakıyor. İki milyona yakın insan Suriye’yi terk etmiş. Yine 6 milyon insanda Suriye’nin içerisinde yer değiştirmiş. Bunun meydana getirdiği etki sadece Suriye’ye, Türkiye’ye ve bölgeye değil, küresel etkileri de olacaktır." dedi.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Rektör Çelebi, "Göçü bireysel veya kitlesel, bedensel ve ruhsal bir mekan değişikliği olarak tanımlayabiliriz. Aslında göç insanlık tarihinin en temel realitesi, Hz. Adem’in Cennetten yeryüzüne indirilişi ile gerçekleşiyor. Asıl yurttan, yeryüzüne bir yolculuktur. Göç çok değişik nedenlerle insanlık tarihinde hep yaşanmış bir olgudur. Günümüzde özellikle küresel düzeydeki eşitsizlikler, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, ülke veya küresel düzeydeki siyasal istikrarsızlıklar insanların yer değiştirmelerinde etkili olmuştur. Göç hareketleri bazen iradi, bazense zorunlu oluyor. Ama hangi sebeple yaşanmış olursa olsun yaşanan göç berberinde pek çok ekonomik, sosyal, siyasi ve psikolojik sorunları da getiriyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştay başladı. Moderatörlüğünü CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Mustafa Minyat'ın yaptığı çalıştayda göç konusunun geniş kapsamlı olarak ele alındı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.