banner278

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 2,3’Ü İŞ KAZASI GEÇİRDİ

Manisa TSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, 2013 yılında Türkiye genelinde istihdam edilenlerden yüzde 2,3’ünün iş kazası geçirdiğine dikkat çekti. Coşkun, “Yani geçtiğimiz yıl kayıtlara giren 706 bin çalışan iş kazası geçirmiş. İşte durum ortada iş sağlığında ve güvenliğinde almamız gereken çok uzun bir mesafe var. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir.” dedi.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 2,3’Ü İŞ KAZASI GEÇİRDİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığı’nın işbirliğiyle  2014 Yılında Yürütülecek Olan Programlı Teftişlere İlişkin Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı Manisa Kültür Merkezi Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı.

Büyük bir katılım ile gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, hızla sanayileşen ve teknolojinin gelişmesiyle globalleşen bir dünyada yaşadıklarını dikkat çekti. Coşkun,  “Bizler de Manisa’da Türkiye’nin en önemli sanayi merkezlerinden birisi olarak bu hızlı dünyaya ürünler arz etmeye çalışıyoruz. Artan teknoloji kullanımı ve sanayileşme her geçen gün rekabeti arttırıyor.  Maalesef bu durum iş kazalarını da beraberinde getiriyor. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü)’nün kayıtlarına göre;  Dünyada her yıl 317 milyon iş kazası meydana geliyor ve maalesef her gün 6 bin 300 çalışan bu iş kazalarından dolayı hayatını kaybediyor. Türkiye ise ne yazık ki bu olumsuz tabloda Avrupa’nın en başında.  TÜİK verilerine göre, 2013 yılında Türkiye genelinde istihdam edilenlerden yüzde 2,3’ü iş kazası geçirmiş.  Yani geçtiğimiz yıl kayıtlara giren 706 bin çalışan iş kazası geçirmiş. İşte durum ortada iş sağlığında ve güvenliğinde almamız gereken çok uzun bir mesafe var. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir.  Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışmak ise çalışanlarımızın en doğal hakkı.  Ancak unutulmamalıdır ki, iş süreçlerinin iyileştirilmesi bizlere verimlilik olarak geri dönecektir. Öte yandan yasal yükümlülükler her geçen gün artıyor, bunların bazılarına katılıyor,  bazılarını ise uygulamada gerçekçi bulmuyoruz. İşte bugünde bu amaçla bu toplantıyı tertip ettik” diye konuştu.

İş Teftiş İzmir Grup Başkanı Şuayip Er, iş sağlığı ve güvenliğinin denetimlerle sağlanamayacağını belirterek, mümkün olan önlemlerin bir an önce alınması olduğunu söyledi.

İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde İş Başmüfettişi Ömer Faruk Ağca moderatörlüğünde yürütülen toplantıda, İş Müfettişi Şeref Uzman ve İş Müfettiş Yardımcısı Anıl Gürses,  işin yürütümü ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden riskleri belirlenen sektörlerde 2014 yılında yapılacak teftişlerin öncesinde iş yerlerinde alınması gereken önlemler hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sunumların ardından İş Başmüfettişi Ömer Faruk Ağca, İş Başmüfettişi Ali Kuloğlu, İş Müfettişi Şeref Uzman ve İş Müfettişi Yakup Aykın katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdılar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.