banner278

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİCİYİ SEVİNDİRECEK ÇALIŞMA

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Karaoğlanlı, İğdecik ve Bozköy mahallelerinde Büyükşehir Belediyesi’nin mülk hakkını elinde bulundurduğu bazı alanlarda incelemelerde bulundu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÜRETİCİYİ SEVİNDİRECEK ÇALIŞMA

Meyve sebze üreticilerinin yoğun olduğu bölgede, üreticilerin ürettikleri meyveleri burada kurulacak depolara getirmesi halinde, ulaşım hattının daha hızlı olacağını belirten Memiş, aynı zamanda sebze meyve üreticilerinin ürünlerini değerinde pazarlaması ve üretim bölgelerinde hal dışı depolama alanları yaparak izlenebilirliği sağlamak adına bir çalışma yapmak istediklerini belirtti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Şehzadeler İlçesi Karaoğlanlı, İğdecik ve Bozköy Mahallelerinde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Karaoğlanlı terminali olarak verilen yere ve İğdecik ile Bozköy mahallelerindeki bazı dükkanların sebze-meyve deposu haline getirilmesi kapsamında incelemelerde bulundu. Memiş’e incelemelerinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Yalçınkaya, Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanı Funda Solak ve Büyükşehir Belediyesi Haller Şube Müdürü Ferda Türker eşlik etti. 6360 sayılı Büyükşehir kanunu gereği, Sebze Meyve ticareti ile ilgili çalışmaların Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesi gerektiğini belirten Genel Sekreter Memiş, “Manisa ili genelinde sebze meyve üreticilerinin ürünlerini değerinde pazarlaması ve kayıplara uğramaması adına üretim bölgelerinde hal dışı depolama alanları yaparak ürünlerin kayıt altına alınması ve bu kapsamda izlenebilirliğin daha kolay olması gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.

Hal Kanunu’nda Her şey Açık

5957 sayılı Hal Kanunu’nun 4. maddesinin 4. fıkrasında bu konuyla ilgili hükmün kesin ve net açıklandığını belirten Memiş, “İlgili kanun hükmünde, “Henüz satışa konu olmayan ve depolarda muhafaza edilmek üzere gönderilen ya da buralarda muhafaza edilen mallarda üretildiği yerdeki toptancı haline bildirilir” hükmüne göre hareket ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyeti kendisine ait olan alanlarda depo şeklinde dükkanlar içinde üreticiden direkt alım yaptırılarak ürünün değerlendirilmesi yapılacak” diye konuştu. Karaoğlanlı, Sancaklı Bozköy ve Sancaklı İğdecik bölgesindeki meyve sebze üretiminin fazla olduğunu dile getiren Memiş, “Üretim sezonu başlamadan, üreticilerin sıkıntılarının çözümü noktasında mülkiyeti bize ait olan Karaoğlanlı terminali olarak verilen yerde çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık” dedi.

İlçeler Toptancı Haline Bildirmek Zorunda

İhtiyaçları dikkate alarak bazı inisiyatif almak isteyen ilçe belediyelerinin sebze meyve alım merkezleri adı altında çalışmalar yaptığını belirten Genel Sekreter Memiş, “Kanunen toptancı halinden satın alınmayan veya toptancı haline bildirilmeyen malları taşıyanlara veya bunları depolayanlara yasal işlem yapılması söz konusudur” diye konuştu. İlçe belediyelerinin bu tür çalışmalarda Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı Haller Müdürlüğü ile irtibata geçmeleri gerektiğinin altını çizen Memiş, üreticilerin ve tüccarların cezai işlemlere maruz kalmamaları için Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde olan Hal kayıt sistemine kayıtlı depolardan işlem yapmalarının uygun olacağını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.