BÜYÜKŞEHİR AMATÖRE GÜÇ VERDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi il genelinde 2. Amatör Kümede mücadele eden 42 takıma malzeme desteğinde bulundu.

BÜYÜKŞEHİR AMATÖRE GÜÇ VERDİ

HABER:OĞUZHAN MERT ÖZSOY

Geçtiğimiz aylarda Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör ve 1. Amatör Kümede mücadele eden 55 amatör futbol takımına malzeme yardımında bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu kez il genelinde 2. Amatör Kümede mücadele eden 42 takıma eşofmandan krampona, yağmurluktan futbol topuna kadar toplam 3 bin 360 parça spor malzemesi yardımında bulundu.

Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Nursel Ustamehmetoğlu, Spor Şube Müdürü Haşim Elmalı, ASKF Manisa Şubesi Başkanı İsmail Aydın ile birlikte amatör kulüplerin yöneticileri ve spor camiası katıldı.

BU DESTEKLER SPOR YAPMAYA TEŞVİK EDİYOR

Düzenlenen törende konuşan ASKF Manisa Şubesi Başkanı Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün sporla ilgili taleplerini hiçbir zaman geri çevirmediğini belirterek, “Başkanımızın bize karşı yaklaşımından çok memnunuz. Sporla ilgili bir talebimiz olduğunda imkânlar çerçevesinde bizlere destek oluyor. Bu sene Manisa Büyükşehir Belediyesi bir geçiş sürecindeydi. Taşlar ancak yerine oturdu. Önümüzdeki sene ben daha iyi olacağını düşünüyorum. Böyle destekler, bizleri spor yapmaya teşvik ediyor. 7 kulübümüz sağlanan bu desteklerle faaliyet yapmaya başladı. 4 tane de yeni tescil kulübümüz var. Bu desteklerin semeresini görüyoruz. Faaliyet yapmayan 18 tane kulüp kaldı. Önümüzdeki sene bu kulüpleri de faaliyetlere katmak istiyoruz. Sizlerin destekleri sayesinde Manisa’da 6 bin faal sporcuya hizmet ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu malzemeler dolu dolu malzemeler. Hayırlı olsun. Güle güle kullanın” dedi.

SPORA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

Aydın’ın ardından söz alan Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş ise amatör spor kulüplerine her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirterek, “Belediyelerin birçok görevi var. Büyükşehir Belediyemiz bir geçiş sürecinde. Fakat geçiş sürecinde olmamız amatör spor kulüplerine malzeme desteğinin verilmesine engel değil. Bu manada gerek malzeme desteği, gerek tesisleşme noktasında şuana kadar yapılmış tesislerin iyileştirilmesi ve amatör spor kulüplerine kullandırılması konusunda desteklerimizi veriyoruz. En önemlisi bu kulüplerimizin büyük sorunu olan ulaşım konusunda, otobüs tahsisi noktasında da her türlü desteği veriyoruz. Desteklerimizi vermeye de devam edeceğiz” dedi.

SPORDA TESİSLEŞMEYE ÇALIŞIYORUZ

Manisa’da spor alanında tesisleşme çalışmaları içerisinde olduklarını de belirten Memiş, “Sporun gelişmesi, özellikle amatör spor kulüplerinin mali imkânsızlıklarının bulunması onların tesisleşme konusunda adım atmalarında büyük engel olarak duruyor. Manisa Belediyesi’nin özellikle Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün sporcu kimliği Manisa, sporcu camiasına verdiği destekler herkesin malumu. O sporcu kimliğiyle bunu sadece bir görev olarak bildiğinden değil. Bu toplumun gelişmesine spor kulüplerinin gelişmesinin sosyal gelişmelere de katkı vereceği nedeniyle, tesisleşme noktasında ki düşüncelerini biliyoruz. Özellikle sadece Manisa da ki kulüplerin değil. Dışarıdan da gelen kulüplerinde yararlanabileceği kamp merkezlerinin oluşturulması noktasında çalışmalarımız var. Yer tespiti çalışmalarımız var. Özellikle Turgutlu Ovacık Yaylası’nda şuan tüm projeleri çizilmiş bitme aşamasında belki de yakında ihale edilecek olan bir alanımız var. Dolayısıyla bu ve benzeri projeler Manisa’da tüm amatör branşların gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

SPORA DESTEK TÜM BELEDİYELERİN GÖREVİ

Belediyeler Kanunu ile spor kulüplerine destek verilmesi görevinin tüm belediyelere verildiğini belirten Memiş, “Bu görev sadece Büyükşehir Belediyesi’nin görevi değil. Belediyelerin tamamına, belediyelerin temel kanunu olan belediyeler kanunu ile spor kulüplerine destek verilmesi görevi verilmiştir. Hatta bu konuda bazı tereddütlerin yaşanmış olması özellikle yapılan nakdi yardımlardan dolayı Sayıştayın kamu zararı çıkartması, bu yardımı yapan sorumluların risk altına girmesi gerçeğinden yola çıkarak son dönemlerde kanunlara yansıyan bir durum var. Hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem de ilçe belediyelerinin amatör spor kulüplerini desteklemek amacıyla bütçelerine belli bir oranda pay koymalarını ve bunu nakit olarak vermeyi kanun öngörmüştür. Bu açıdan da amatör spor kulüplerini avantajlı görüyorum. En azından kulüplerin talep etme noktasında belediyeleri ödemeye zorlayacakları bir tutanaktır. Bunun nakit olara veriliyor olması, bugün burada vereceğimiz malzeme desteği ve sağlanacak diğer destekler de engel olmayacaktır” dedi.

GEÇİŞ TAMAMLANDIĞINDA DESTEK KATLANACAK

Geçiş sürecinin tamamlanması ve ilçe belediyeleriyle görev ve yetki sorumluluk alanlarının belirlenmesinin ardından spora daha büyük faydalar sağlayacaklarını da belirten Memiş, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün adına şunu da ifade etmek istiyorum. Son dönem Manisa kamuoyunu takip edenlerin bilgisi dâhilindedir. Biliyorsunuz Büyükşehir Belediyelerinde, ilçe belediyeleriyle Büyükşehir Belediyeleri’nin o ilçe belediyeleri sınırları içerisinde aynı alana hizmet ediyor olmasından dolayı alanlardaki görev yetki ve sorumluluk dağılımının belirlenmiş olması lazım. Park, bahçe, yeşil alan yol gibi. Bunun yanında yeni büyükşehir uygulamasında Manisa Belediyesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne dönüşmesinden sonra Valilik bünyesinde oluşturulan Devir Tavsiye ve Paylaştırma Komisyonu vardı. Kapanan belediyelerin mal varlıklarının ilçe belediyeleriyle, Büyükşehir Belediyeleri arasında yine kapanmamasına rağmen tüzel kişiliği devam eden ilçe belediyelerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen hizmetlerle ilgili olan alanlarının Büyükşehir Belediyesinde mi onlarda mı kalacağına dair bir karar verdi. Hala bunun süreciğini yaşıyoruz. Özellikle bazı belediyelerle olan sorunlardan dolayı dava konusunu olan konular var. Bunları da düzeltmeye çalışıyoruz. Bunların tamamı düzeldiğinde ve geçiş süreci tamamlandığında o zaman amatör spor kulüplerine de profesyonel spor branşlarınız da büyük faydalar temin edeceğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

SPORDA BÜYÜK BAŞARI

Son zamanlarda sportif faaliyetler anlamında Manisa Büyükşehir Belediyespor’un büyük bir başarı elde ettiği ifade eden Memiş, “Bu hepimizin başarısıdır. Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Manisa Büyükşehir Belediye Spor Kulübümüzün geçtiğimiz hafta şampiyonluk kutlamalarını yaşadık. İnşallah bundan sonra Manisa Büyükşehir Belediyespor, Manisaspor ve Akhisar Belediyespor’dan sonra profesyonel ligde Manisa’mızı temsil edecek.
Büyükşehir Belediyespor Bayan Voleybol takımımızda 2.lige çıktı. Sizlerin desteği ve katkısıyla takımlarımızı daha yüksekte görmek istiyoruz” dedi.

BAŞKAN ERGÜN’DEN BAŞARI TEMENNİSİ

Memiş konuşmasında Başkan Ergün’ün başarı temennilerini de iletti. Memiş, “Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün sizlere selam ve sevgilerini getirdim. Başkanımız dağıtılan malzemelerin hayırlı olması dileğini ve başarı temennilerini iletti. Ben de aynı dilekleri paylaşıyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu. Konuşmaların ardından ASKF Manisa Şubesi Başkanı İsmail Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin spora ve sporcuya verdiği destekler nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş’e çiçek takdim etti. Ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş ve beraberindekiler spor malzemelerini amatör kulüplerin temsilcilerine teslim etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.