BU UYGULAMA TÜRKİYE'DE BİR İLK!

Manisa’da, Kuyumculukta Eğitim ile Emek, Yaratıcılıkta Gelecek Projesi adı altında başlatılan kurslarda dezavantajlı kişilere kuyumculuk eğitimi veriliyor.

BU UYGULAMA TÜRKİYE'DE BİR İLK!

Görüntü - Haber: Cemil SevalAile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Manisa İl Müdürlüğü, Manisa Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı çerçevesinde Kuyumculukta Eğitim ile Emek, Yaratıcılıkta Gelecek Projesi başlatıldı. Hazırlanan proje ile kişilerin kendi atölyelerini kurabilmeleri veya kuyumculuk sektöründe istihdam edilmeleri hedefleniyor. Yeni Han’da açılan kursta, 16 ve 19 yaş arası gence bir öğretmen eşliğinde kuyumculuğun teknikleri öğretiliyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak Manisa’nın kültürel değerlerini tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik çeşitli projeler uyguladıklarını belirten Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, şöyle konuştu: "Geçen yıllarda Manisa’da önemli bir proje hayata geçirmiştik. Hediyelik Eşyada Manisa Markası Projesi. Bu proje çerçevesinde Manisa’nın kültürüne ait hediyelik eşyaları yeniden gün yüzüne çıkararak bunların tanıtılmasını ve bunları üretenlerin yeniden toplumla buluşması amacıyla bu projeyi hayata geçirmiştik. Şimdi ise bu projenin daha da uzmanlaşmış belki Manisa için en önemlilerinden bir tanesi olan kuyumculuk alanında bir projemiz var." 
Karaköse, Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle İl Turizm Müdürlüğü olarak, İl Özel İdaresinin finansman desteği ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İşkur ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Bu projenin Manisa’nın geçmişinden günümüze en önemli ışık tutan kültürünü yansıtacağını anlatan Karaköse, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuyumculukta Eğitim Yetenek ve Gelecek isimli bir projedir. Manisa tarihte ilk paranın basıldığı Lidya Uygarlığı’nın yaşadığı bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde de el sanatları çok gelişmişti. Bu kültür bizim en önemli zenginliklerimizinden bir tanesidir. Bu zengin kültürü Manisa’nın geleceğine taşırken gençlerimizi de geleceğin mesleklerinden bir tanesi olan kuyumculuk mesleğiyle buluşturmaya bu alanda gelecekte güzel ürünler ortaya çıkarmayı sağlamaktadır. Projenin sonunda bizim onlarca gencimiz geleceğin kuyumcusu olacak. Biz de Manisa’nın kültürel değerlerini en önemli zenginliklerini hem bugüne hem de geleceğe taşıyacağız.” 

YAPTIKLARI ÜRÜNLER SERMAYALERİ OLACAK
Kuyumculukta Eğitim Emek Yetenek Gelecek Projesi hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Altan Türe, “Bu proje 16 ve 19 yaş arası gençlere yöneliktir. Bu projede özellikle eğitimlerini yarıda bırakanlar, kendilerine bir gelecek hazırlaması gerekenler hedef kitlemizdir" dedi. Manisa'nın kuyumculuk tarihi açısından çok önemli bir şehir olduğunu anlatan Türe, şöyle konuştu: "Anadolu’nun en önemli madenlerinden biri Sardes’teydi. Sardes büyük bir kuyumculuk merkeziydi. Kula ve Salihli çok önemli gümüş merkezleriydi. Şehrimizde unutulan bu sanatı tekrar canlandırmayı hedefliyoruz. Proje 90 model yapmayı amaçlıyor. 30 tanesi folklorik, 30 tanesi güncel, 30'u arkeolojik kökenli olacak. Kendi işyerlerini kurmak isteyen gençlere bu modeller bir sermaye başlangıcı olarak verilecek.” 

“BU SİSTEMDE EĞİTİM TÜRKİYE’DE TEK ÖRNEK”
14 kursiyerle devam etiklerini belirten Kuyumculuk Eğitimi Usta Öğreticisi Arif Çayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada kuyumculuk tekniklerinin temel özelliklerini bilgi ve beceri kapsamında metaline, kimyasına, yüzeysel işlemlerinde hakimiyet ve el becerilerini hızlandırmaktır. Kursumuz 6 ay sürecek. Burada verdiğimiz tekniklerle yüksekokulda verilen teknikteki sitemin birebir aynısıdır. Tamamen üretime dayalıdır. Kullandığımız materyaller bakır, bronz gibi maddeleri işliyoruz. Amaç kendi ayaklarının üzerinde duran meslek edinmiş bireyleri yetiştirmektir. Bütün sektörlerde olduğu gibi kaliteli iş gücü maalesef son 20-25 yıldır yetişemiyor. Bu proje açığı kapatmak anlamında pilot bir uygulama olarak görülebilir. Bu sistemdeki eğitim bildiğim kadarıyla Türkiye’de tek örnektir.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.