BİZİMDE KIZIMIZDI!

SNS Fuarcılık, ManisaTV ve manisahaberleri.com ekibi Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'yi ziyaret etti.

BİZİMDE KIZIMIZDI!

BİZİMDE KIZIMIZDI!

 

SNS Fuarcılık, ManisaTV ve manisahaberleri.com ekibi Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'yi ziyaret etti.

Samimi bir sohbet havasında geçen toplantıda Rektör Çelebi, üniversitenin kentle bütünleşmesi, Organize Sanayi ile işbirliği yapabilmesi gibi konulardan, önceki gün vahşice katledilen Özgecan Aslan olayına kadar birçok konuda düşüncelerini aktardı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından CBÜ rektörlüğüne atanan Prof.Dr. Ahmet Kemal Çelebi, SNS Fuarcılık, ManisaTV ve manisahaberleri.com ekibini makamında kabul etti.

SNS Fuarcılık Ltd.Şti. ve RTF A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Naime Simsaroğlu, Genel Koordinatör Sema Kaplan, Manisa TV ve manisahaberleri.com Haber Müdürü Rıdvan Körpe, editörler Büşra Gürbüz, Cemil Seval ve Mert Demir ile görüşen Rektör Çelebi, kentin üniversite ile bütünleşmesi, organize sanayi bölgesi ile işbirliği sağlanması gibi birçok konuda samimi açıklamalar yaparken, şu an ülke gündeminde olan üniversiteli Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili görüşlerini de ifade etti..

 

VAHŞİ VE HUNHARCA

Mersin'de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan olayının herkesin yüreğini burktuğunu belirten Rektör Çelebi, bu konuda sosyal medya üzerinden de tepkisini dile getirdiğini ifade etti. Rektör Çelebi, "Özgecan bizimde kızımızdı. Bu olaydan etkilenmeyen toplumun bir ferdi olamaz" dedi.

Olayın tüm anne baba, öğrenci, öğretmen ve toplumdaki herkesi etkiliğini söyleyen Çelebi, "Şiddet sadece kadınlarımıza genç kızlarımıza ve üniversite öğrencilerimize yönelik değil. Toplumda hakikaten artan bir şiddete şahit oluyoruz. İnsan aklının alamayacağı vicdanının kabul edemeyeceği olaylar yaşanıyor. Bu son olayda da güzel bir kızımızı üniversite öğrencimizi kaybettik. Vahşice ve hunharca bir cinayete kurban gitti. Ölüm şeklini düşününce ciddi manada toplumsal bakımdan bir özeleştiri yapmak durumundayız" dedi.

 

TARTIŞMAMIZ LAZIM

Rektör Ahmet Kemal Çelebi sözlerine söyle devam etti; "İnsanlık tarihine baktığımızda bu tür hunharca vahşilikler olmuş. Bunların dünyada ve ülkemizde arttığına şahit oluyoruz. Bu olayın sosyolojik açıdan, dini açıdan, siyasi, hukuki, kültürel açıdan birçok boyutları var. Bunları oturup tartışmamız çözüm aramamız gerekiyor. Ölen kızımızın üniversite öğrencisi olması bir Üniversite olarak bizi daha da fazla ilgilendiriyor ve etkiliyor. Burada da öğrencilerimiz toplu taşımayı kullanarak ulaşımlarını sağlıyorlar. Dolayısıyla burada, bizim için de benzer sıkıntılar var. Ulaşım problemi var, taşımacılıkla ilgili bir sıkıntı var. Bu olaylar ara ara belli yerlerde yaşandı. Daha önce de bir başka ilde bir öğrenci dolmuşta tek kaldığında dolmuş şoförü tarafından taciz edilmişti. Bu konuda bizlerin duyarlı olması lazım. Bu ve benzeri elim hadiselerin yaşanmaması için ne yapılabilir? Bu konuda kafa yormamız lazım" dedi.

 

EĞİTİM VE KARAKTER ŞART

Toplu taşıma hizmetini sunanların hakikaten bu hizmeti sunabilecek karakterde, psikolojide olması belli bir eğitim düzeyine sahip olması önemli. Özellikle bu servis işini yapanlarda eğitim ve karakter olması şarttır. Bu alan üzerinde çok iyi denetimlerin yapılması gerekiyor. Bu yaşanan olaydan sonra bu konuya da dikkat çekilmiş oldu. Özgecan kızımızı geri getiremiyoruz. Önemli olan bundan sonrası için benzer olayların yaşanmaması. Biz üniversite olarak sosyal medya üzerinden yaptığımız paylaşımlarla duyarlılığımızı gösterdik" dedi.

 

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR

Özgecan Aslan cinayetinin toplumda herkeste bir etki bıraktığını söyleyen Çelebi, "Tabi burada önemli olan Özgecan Aslan'ın ailesinin durumudur. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor" dedi.

Çelebi sözlerine şöyle devam etti; "Bakara suresi 179. ayette 'Kısasta sizin için hayat vardır' denir. Son kitap Kur'an-ı Kerim’se orada yazanların da öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. İnsanlar yaşadıkça bu vahşetlere şahit oldukça idam cezasının geri getirilmesi noktasına geldiler. Bizler doğruları bilemeyiz ama Kur'an da yer alan bu ifadelerin de eskimiş olduğunu düşünmüyorum. Bu vahşeti yapanın suçuyla orantılı ceza alması benzer olayların yaşanmaması bakımından önemli. Ama ondan da daha önemlisi şu, ateş düştüğü yeri yakıyor. O anne baba ne istiyor? Baba inanılmayacak bir olgunluk sergiledi, ama ya anne? Böyle hunharca bir cinayet işleyen kişiyi bizim affetmeye hakkımız yok. Affedecekse canı yanan ana baba affedecektir. Bu tür ağır cezalar toplumsal, hukuki bakımdan caydırıcıdır ve aynı zamanda ateşin düştüğü yerde canı yananların acılarının bir nebze olsun hafifletilmesini sağlar. Biz bu olaya uzaktan bu kadar üzüldük bir de yakınlarını düşünün. Bu vahşeti yapan caniyi kimsenin affetmeye hakkı yok"

 

SORUN TEK TARAFLI DEĞİL

Celal Bayar Üniversitesi’nin, Manisa ve Organize Sanayi Bölgesi ile ilişkilerine de değinen Rektör Çelebi, aradaki kopuklukların ve sorunun tek taraflı olmadığını belirterek, bu konuda tarafların özeleştiride bulunması gerektiğine vurgu yaptı. Çelebi, "Sorun yeni değil, geçmişe dayanıyor. Organize Bölgesiyle yeterince işbirliği yapılmadığı doğrudur. Ancak Manisa OSB, bugüne kadar bizden herhangi bir talepte bulunmuş mu? İhtiyacım olan şu ara eleman, bu mühendis demiş mi? Dediyse biz onlara beklentileri doğrultusunda bir fayda sağlayabilmiş miyiz? Bu konuların konuşulması gerekiyor. Taraflae özeleştiri yapabilmeli. OSB'yi sadece vasıfsız insanların çalıştığı bölge olarak görmekten çıkarmalıyız. OSB asgari ücrete mahkum bir bölge gibi görülmemeli. Onlar şu bölümde mühendis ihtiyacı olduğunu söylerlerse bizde o bölümü açar ve oraya göre mühendis yetiştiririz" dedi.

Üniversite şehir bütünleşmesinin bir çok başka kentte de sağlanamadığını belirten Çelebi, ‘ODTÜ, İTÜ gibi köklü, büyük ve başarılı üniversitelerimiz bu bütünleşmeyi sağlayabilmişlerdir. Anadolu'nun birçok ili aynı bizim gibidir. Bu bütünleşmeyi sağlayabilmek için rol model iller bulup, o yolda ilerlemeliyiz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.