banner278

BİRLİKTE KARŞI ÇIKTILAR

Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili dershane yöneticileri, durumu değerlendirmek üzere bir araya geldi. Toplantıda Manisa ve İzmir'in dershane temsilcileri yer aldı.

BİRLİKTE KARŞI ÇIKTILAR

Dershane yöneticileri, yapılan uygulamanın doğru olmadığını, devletin bu durumu gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çekti. Yapılan basın toplantısında durum değerlendirmesi yapan Selçuk Körfez Dershanesi Müdürü Volkan Duman ve Selçuk Çözüm Dergisi Dershanesi Müdürü Hayri Padak, "Bilindiği gibi son günlerde dershanelerin kapatılması ile ilgili alınan karar uyarınca paydaşlarla istişare toplantıları yapılması gündeme gelmiştir. Fakat bu toplantıların bir istişare toplantısından ziyade bir ikna toplantısı olduğu kanaatine varılmıştır" dediler.
Dershane ve etüt merkezlerinin yüzde 70'inin özel okula dönüştürülmek istendiğini belirten Selçuk Çözüm Dergisi Dershanesi Müdürü Hayri Padak, şu soruları yöneltti: "Bu yüzde 70 nerededir? Ulusal ve uluslararası normlarda, dershane kapatmanın yeri var mıdır? Dünyada özel öğretimi yasaklayan bir ülke var mıdır? Dershaneler kapatılırsa merdiven altına inen yerler nasıl bir sonuç doğuracak? Dershaneler rant kapısı olarak görüldüğü için kapatılıyorsa özel okullar farklı bir rant kapısı olmayacak mı?"
Üçüncüsü dün gerçekleştirilen bölge toplantılarının sonuncusunun 27 Kasım 2013 günü Erzurum'da yapılarak son bulacağını ifade eden Selçuk Körfez Dershanesi Müdürü Volkan Duman, kapatmayla ilgili nihai kararın 2 Aralık 2013 tarihinde yapılacak bakanlık kurulunda verileceğinin belirtildiğini hatırlatarak, "Bu reformun iki iş gününde tartışılıp değerlendirilmesi, yüzlerce görüşün irdelenmesi ve toplumu bu kadar ilgilendiren bir konuda 48 saat içerisinde karar alınması gülünçtür. Bu açıdan bunun bir istişare değil bir ikna toplantısı olduğu açıktır. Sadece paydaşlarla görüşüldü, 'onları dinledik' demek için yapılan ve ön hazırlığı olmayan bir toplantıdır. Ayrıca, biz paydaşlara herhangi bir taslak sunulmamıştır. Yazılı bir belge verilmemiştir. Dolayısıyla dershaneler ve etüt merkezleri muhatap kabul edilmemiştir. Dershanelerimizin bu şekilde alelacele kapatılması kurumlarımız, çalışanlarımız, ailelerimiz ve her şeyden en önemlisi öğrencilerimiz için bir yıkım olacaktır."
Selçuk Çözüm Dergisi Dershanesi Müdürü Hayri Padak da, toplantının basına kapalı bölümünde neler yaşandığıyla ilgili soruya şu cevabı verdi: "İçeride hem İzmir hem Manisa illerinin dershane temsilcileri söz aldı. Dershanelerin kapatılmasına karşı olduğumuzu belirttiler. Bunun dönüşme değil, kapatma olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir tek arkadaşım da 'dönüşme istiyoruz, bizim için iyi' demedi. Şuan özel okulların kontenjanlarının yüzde 60'ı boşken tüm dershanelerin özel okula dönüşmesi, öğrenci bulabilmesi, ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Tüm dershaneci arkadaşlar bunun farkındadır."
Selçuk Körfez Dershanesi Müdürü Volkan Duman, "Çalışanların ayrılırken alacakları tazminatlar nasıl ödenecek? Dershane kapatıldıktan sonra dershane çalışanları işsiz duruma düşeceğinden yaşanılacak mağduriyetin giderilmesiyle ilgili bir takvim var mıdır? Dershane binalarını eski haline getirme maliyetini kim karşılayacak? Kira sözleşmelerinden doğan borçlar ve bina sahipleriyle olan ihtilaflar nasıl giderilecek?" diye sordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.