BELEDİYELERİN HAFSA SULTAN KAVGASI

Manisa Büyükşehir Belediyesi Hafsa Sultan Mahallesinde Kentsel Yenileme projesi hazırladı. Proje Mahalleliye Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından anlatıldı. Başkan Ergün vatandaşı projenin arkasında durmaya davet etti. Bu çalışmaların ardından Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de Mahalleye giderek vatandaşlarla görüştü. Yunusemre Belediyesinden yapılan açıklamada Mahallelinin Büyükşehir Belediyesi'nin projesini istemediği iddia edildi.

BELEDİYELERİN HAFSA SULTAN KAVGASI

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi Hafsa Sultan Mahallesinin sakinleriyle bir araya geldi. 300’e yakın hak sahibiyle toplantı yapan Başkan Çerçi; vatandaşların yüzde 60'ının Büyükşehir Belediyesinin kentsel yenileme planını istemediğini ifade etti.  

Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Ramis Şiyak, Hakan Akgöl, İmar ve Şehircilik Müdürü Saniye Altay, Etüt Proje Toplu Konut ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Vacide Elmalı, Belediye Meclis Üyeleri ve Daire Müdürleri ile  300’e yakın hak sahibi katıldı.

"YÜZDE 60 İSTEMİYOR"

Toplantıya katılanlarla bire bir yapılan görüşme sonrasında Yunusemre Belediyesinden gelen açıklamada  "yüzde 10 civarındaki hak sahibi Büyükşehrin planını kabul ederken, yüzde 60 civarındaki hak sahibi plana karşı çıktı. Yüzde 30 civarındaki hak sahibinin ise planla ilgili ne yapacaklarını bilmedikleri ve kafalarının karışık olduğu görüldü" ifadeleri yer aldı.   

"SİZLERİN DÜŞÜNCESİNE GÖRE MECLİSTE OY KULLANACAĞIZ"

Toplantıda bir konuşma yapan Başkan Çerçi şunları söyledi; “Hep beraber bir akşam yemeği yiyelim, ondan sonra da sizlerle sizlerin sıkıntıları üzerine konuşalım istedik. Sizlerin fikirlerini almayı arzu ediyoruz, sizleri önemsiyoruz. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz bu toplantıyı sizlerin fikirlerini almak, ne düşündüğünüzü bilmek ve sizlerin istekleri doğrultusunda hareket etmek için düzenledik. Sizlerin duyduğu endişenin farkındayız. Acaba elimde biriktirdiğim iki kuruşluk malım da elimden gider mi, elimizden zorla da olsa evlerimizi alırlar mı diye korkularınız var. Ama bizi bilenler bilir. Bizim Yunusemre olarak böyle bir şey yapmamız söz konusu bile olamaz. Bizler Allah korkusu taşıyan ve kul hakkı yemekten korkan insanlarız. Bizim yüreğimizde ne varsa, dilimizde de aklımızda da o vardır. İkinci bir yüzümüz olmaz. Bizim yaptığımız bütün çalışmalarımız şeffaftır. Sizlerden öğrenmek istediğim şu. 12 Mayıs'ta yapılacak olan Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında bu proje ile ilgili madde önümüze geldiği zaman ya 'Evet' diye el kaldıracağız ya da 'Hayır' diye el kaldıracağız. Çoğunluğunuzun bu projeyi isteyip istemediğini bilerek, bu maddeye el kaldırmak istiyoruz. Sizlerin hak ve hukuklarını korumak adına bilinçli hareket etmek istiyoruz.”

"HAFSA SULTAN'A TOKİ YAPMAYACAĞIM"

 Başkan Çerçi; “Bazı söylentiler duyuyorum ve üzülüyorum. “Çerçi, Hafsasultan'a eğer büyükşehirim projesini kabul etmezseniz TOKİ'ye bina yaptıracak ve bu aldıklarınızı bile alamayacaksınız” diye söylentiler çıkarmışlar. Bunların hepsi fitne fücurdur. Biz TOKİ'yi Akgedik'e yapıyoruz. 5500 konut yapıyoruz. Hafsasultan da TOKİ yapacak yer yok ki. TOKİ boş ve hazine arazisine yapıyor. Buna benzer bir sürü boş laf aslı astarı olmayan sözler sarf ediliyor. Bunu sizler bana söylüyorsunuz. İnanın duyunca üzülüyorum. Mehmet Çerçi’nin bugüne kadar siyasette hiç yalan söylemedi. Bizim böyle bir derdimiz yok. Ne söylediysek doğrudur. Benim hayatımda yalanla dolanla işim yok. Biz halkımız için, sizler için birşeyler yapmaya çalışırken, bazılarının böyle düşünmesi ve hakkımızda olduk olmadık şeyler dile getirmesi, sizleri ne kadar düşündüğünün bir göstergesi değil midir? Bizlerin bu dedikoduların hiçbirisi ile yakından uzaktan bir alakası yok.”diye konuştu.

"KAFASI KARIŞIK VATANDAŞLARIN SAYISI YÜZDE 40 CİVARINDA"

Başkan Çerçi konuşmasının devamında; “Güzel bir akşam oldu. Beraber lokmamızı paylaştık. Bizler samimiyiz, ihlâslıyız. Sizin derdiniz, bizim derdimiz. Başka hiçbir gayemiz yoktur. Bu tür büyük projelerde de toplumun rızasını alarak yapmak da çok önemlidir. Benim sizlerle biraraya gelerek yapmış olduğum toplantılarda, sizlerin çoğunluğunun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmış olan bu projelere hayır mı yoksa evet mi dediğini öğrenmek. Ama benim sizlerle yapmış olduğum toplantılardan şu sonuç çıkıyor ki, bu projeye evet diyenlerin sayısı parmakla sayılabilecek kadar az. Ancak kararsız kalan ve kafası karışık olan vatandaşlarımızın sayısı da %40 civarlarında. Yapılacak bu projelerin sizlere en iyi şekilde anlatılması ve haklarınızın neler olacağı konusunda gerekli bilgiler verilmelidir. Anlaşılan o ki, sizler tereddütte kalmışsınız. Sizlerin de dile getirdiği gibi Sayın Cengiz Ergün, bu projenin ayrıntılarını sizlerle açık açık paylaşmak isterse, halkın yararına olan şeyleri gelelim, görüşelim, tartışalım.  İsterse, halkımızla beraber biraraya gelelim ve en doğrusunu yapalım. İsterse ben her ortamda kendisiyle biraraya gelmeye razıyım.  Halkımız mağdur olmasın daha iyisine kavuşsun istiyoruz. Şehrimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirelim istiyoruz. Gelecek nesillere karşı bir mesuliyetimiz var. Şimdiki insanlara olduğumuz gibi bundan 50 yıl sonraki insanlarımıza karşı da bir sorumluluğumuz var. Onlara daha güzel bir şehir bırakmak zorundayız. Halkımız bize bunun için yetki verdi.  Hepimizin aklı var, fikri var, birikimi var. Şehircilik diye uluslararası bir iş var. Uzmanlardan fikir alalım, görüş alalım, konuşalım. Hem şehrimiz güzel olsun, hem de halkımızın hakkı zayi olmasın.”ifadelerini kullandı.  

ERGÜN’E ÖNCE VATANDAŞ SONRA BAŞKAN ÇERÇİ ÇAĞRI YAPTI

Bir mahalle sakinin “aynı bu şekilde bir toplantı daha yapılsın ve toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı da katılsın” demesi üzerine Başkan Çerçi şöyle konuştu; “Bunu aynı ortamda konuşmaksa konuşurum, işbirliği yapmaksa işbirliğine varım. Sizlerin de yapmış olduğu çağrıya ben seve seve katılırım. Ben böyle bir toplantıya hazırım. Cengiz beyde gelsin konuşalım. Siz buradan açık teklif yaptınız. Bende yapıyorum. Sayın Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanıdır,  seçilmiştir, halk seçmiştir, saygımız var.  Bir daha ki toplantıya o da gelsin beraber yapalım. Yada onun dediği yerde yapalım. Yemeği de o versin, ev sahipliğini de o yapsın. Cömertliğini de görelim. Eğer bir araya gelip bunlardan bir çözüm üretsek, alternatifli çözüm üretilmeye çalışılsa halk da mutlu olur biz de mutlu oluruz. Halkımızın sorunları çözüldü bizde katkı koyduk deriz. Bunun şerefi yine Cengiz beye ait olsun. O desin ki ben çözdüm. Bende diyeyim ki Cengiz bey çözdü. Biz sadece katkı verdik diyeyim. Biz bunun mirasında değiliz. O çözsün, bizde katkı verelim. O çözmüş olsun. Şerefse şerefi de ona ait olsun. Biz bir şey istemiyoruz. Yeter ki halkın beklentisine uygun bir çözüm olsun. Bizim derdimiz bu.”şeklinde konuştu.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FG - 3 yıl önce

bizde mehmet çerçiyi istemiyoruz. ilk seçimlerde görüşmek üzere.


Avatar
FG - 3 yıl önce

horozköy,hafsa sultan,barboros nurlupınar dururken neden TOKİ akgediğe yapılıyor. varsayalım ki yapıldı şehir merkezine ulaşımı bedava yapacak mısınız? büyükşehirin bütün projelerini kıskanıyorsunuz. cengiz ergüne ulucami çevresini kamulaştırmasına onay veriyorsunuz sonra büyükşehir oraya park restoran yeşil alan yapacağım hayır diyorsunuz, imar planı sunuyor varoşlar için; red oyu kullanıyorsunuz.


Avatar
FG - 3 yıl önce

yaa mehmet bey bunları söylerken hiç mi düşünmüyorsunuz doğru konuşuyor muyum acaba ben? cengiz ergün ne proje proje yapsa hemen muhalefet oluyorsunuz. sizde şunu açıkça söyleyin ben manisanın gelişmesini istemiyorum cengiz ergün ne yaparsa ona karşıyım hatta yapmadıklarına da karşıyım bu kadar kin düşmanlık niye?rnbir herkes hakkını alsın diyorsunuz yaa oradaki insalar oraları hakkıyla mı almış acaba? hepsi gecekondu hırsız uğursuz dolu birçok evde hergün bir olay var. ben 200bin tl vererek ev aldım 170bin kredi çektim anam ağlıyor öderken orada yaşıyanlar 1 kuruş vermişler mi acaba neyin hakkını arıyorsunuz onlar adına.