BELEDİYELERE DAVA AÇIYORLAR!

Manisa Hayvanları Koruma Derneği İle Manisa BARO'sunun Hayvan Hakları Komisyonu İlçe Belediyelere dava açıyor. Hayvanların barınması, bakımı ve tedavisi konusunda ilçe Belediyelerinin görevlerini yerine getirmediğini söyleyen HAKDEM Başkanı Reyhan Elbirliler, İlçe Belediyelerine dava açmak için Manisa BARO'sundan destek istedi. BARO'dan gelen destekle ilk dava Ahmetli Belediye Başkanı'na açılıyor.

BELEDİYELERE DAVA AÇIYORLAR!

Manisa BARO Başkanı Ali Arslan; "Manisa Baro'su ile Çevre ve Hayvan Hakları Komisyonumuzla birlikte. Manisa düzeyinde hayvan haklarıyla ilgili tüm etkinliklere destek olmaya çalışıyoruz. Hayvan Hakları Derneği'ne her konuda hukuki desteği vermeye çalışıyoruz. Manisa Büyükşehir olduktan sonraki süreçte ilçe belediyelerinin ve Büyükşehir belediyesinin yapmaları gereken birçok sorumlulukları var. Ama bu sorumlulukları bu güne kadar yeine getirmediklerini görüyoruz. Bazı ilçe belediyelerimiz bu konuda hassas davransa da bir çoğunun gerekli hassasiyeti göstemediğini görüyoruz. Bu konuda İlçe Belediyeleri'ne dava açacağız" dedi.  

 

2014 Yılı’nın 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü basın bültenini, on bir sene önce hazırladıkları basın bültenini kullanarak hazırladıklarını belirten Elbirliler şunları söyledi; 

11 YILDIR DEĞİŞEN BİRŞEY YOK 
"2014 Yılı’nın 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü  basın bültenini 2004 yılında ,on bir sene öncesi basın bülteni kullanmışız.Bu sene de değişen bir şey olmadı.

Bültende , çevreyi, yaşamı paylaştığımız  bizden çok önce dünyada yaşamaya başlayan  hayvanların yaşam hakkını giderek artan bir öfke, şiddet,, vahşet ile göz ardı ettiğimizi endişe ve   üzüntü ile  izlediğimizi belirtmişiz. Ne yazık ki  2015 yılında da aynı endişeleri taşıyoruz.  Şehirlerin geleceği için yapılan planlarda  ne çevrenin ne de  çevrenin  içindeki  diğer canların adının bile geçmediğini  görüyoruz. Onlar için gözlerden uzaklaştırma ve  ölüm biçiliyor. 
Görevlerini ihmal eden yöneticilerin, söylemlerinden çok farklı  uygulamalarıyla. sevgi ve hoşgörüden uzaklaşan bir toplumun örneği  olduklarını  endişe  ile izliyoruz.

"BELEDİYELER SADECE İNSANDAN SORUMLU DEĞİLDİR"
Belediyeler,devlet  sadece  insandan sorumlu değildir. Yaşamı birlikte paylaştığımız hayvanların yaşam hakkı, bakımları, korunmalarından da sorumludur. Hayvanları Koruma Yasası  çıkalı onbir sene olmasına rağmen hala bakım merkezi olmayan, hayvan ve insan sağlığı için veteriner hizmeti vermeyen  ilçelerimiz mevcuttur. Bu görevleri sağlayamadıkları gibi hayvanla barışık yaşamayı öğretecek çalışmaları da yerine getirmemişler, kediyi köpeği tehlike objesi haline getiren azınlığın şikayetlerini fırsat bilip hayvanları görev ihmallerinin kapatılmasında  kullanmışlardır.

"YASAL VE VİCDANİ GÖREVLERİNİ İHMAL ETTİLER"

Ahmetli,Köprübaşı, Kırkağaç, Turgutlu, Sarıgöl, Gölmarmara, Gördes,Selendi, Saruhanlı, Akhisar ,Alaşehir , Yunusemre, Şehzadeler bakım evi olmayan ya da yaşam koşullarına uymayan bakım evine sahip   ilçelerimiz görevlerini yapmak yerine gerekçeler, bahaneler üretmişlerdir. İlimizin Büyükşehir olmasıyla da onbir senedir yerine getirmedikleri görevleri için bu kez Büyükşehir Belediye Yasası’nı dayanak göstermişlerdir. Yaralı , yolun ortasında kalmış  bir hayvan için dahi “görevimiz değil” diyerek nice can çaresiz bırakılmış, nice can zehirlenmiş, ormana, çöplüğe,dağa açlığa,susuzluğa, ölüme terk edilmiştir . Yasal görevleri olan  toplantılara da katılmamışlardır. Yasal görevlerinin yanı sıra vicdani görevlerini de ihmal etmişlerdir.

"KANUNUN GEREKTİRDİKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİLER"

Yasal görevleri içinde  barınak yapmak olan Büyükşehir Belediyesi de şimdiye kadar bakım evi olmayan bir ilçeye dahi bakım evi yapmamıştır. Koşullarının  iyileştirilmesi gereken bakım evleri  için de  hiçbir girişimde bulunmamıştır.Kendi bakım evinde araç sayısı ve çalışan sayısı arttırmasına ve  bu artışa oranlı hayvan sirkülasyonu çoğalmasına  rağmen bakım evini bu artışa uygun hale getirmemiştir.

Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere ilçe belediyelerinin  hemen hemen hepsi 5199 sayılı hayvanları Koruma Kanunu gereklerini yerine getirmemişler, onbir seneyi makamlarına yakışmayan gerekçelerle geçirmişlerdir.

"NİCE CAN GİTTİ!"

Görev  ihmallerinin, söylemlerinin yarattığı sonuçlarla nice hayvanın hayatını  yok eden ölümü çözüm gören  belediyeleri adalet önünde sorgulatacağız.

Bir aracın çarpıp geçtiği, yağmur altında çaresiz kalmış bir köpeği “ görevimiz değil “ diyerek bırakan yönetimlerin  vicdanını sorgulayacağız.

Hak kavramı bir bütündür. Hayvanların hayatı da  korunmaya değer bir haktır.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Adalet önünde hayvanların haklarını aramak ,   ilimizin  belediyeleri hakkında görev ihmalleri nedeniyle suç duyurusunda bulunmak üzere buradayız.

Artık yöneticiler doğru olanı, vicdana, yasaya,bilime uyanı uygulamak, yaşatarak çözüme ulaşmak zorundadırlar. Yok eden değil yaşatan , gerekçe değil çözüm üreten , bahanelerin arkasına sığınmayan  Uygar belediyeler istiyoruz.

İyi İnsan ve Uygar toplum olmanın şartı: Doğanın korunması,hayvanlara yaşam hakkının verilmesi, onlara iyi muamele edilmesinden geçer.

Bizler iyi olmayı, merhameti,saygıyı çocukluğumuzda,  sokağımızdaki, evimizdeki tekirlerle, sarmanlarla, çomarlarla öğrendik. Onlarla oynadık onlarla büyüdük. Önlem almayı öğretmeyip  doğrudan yok eden  belediyeler geçmişe yakışmaz geleceği de taşıyamaz..

Tüm canlıların barış, sevgi içinde yaşayacakları yerler, günler bunları sağlayacak yönetimler diliyoruz" 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.