Başkan Yaralı'ya Suç Duyurusu!

Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler, açlıktan ölmüş hayvan iskeletlerinin bulunduğu Saruhanlı Belediyesi Hayvan Bakımevi çalışanları ve Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı hakkında soruşturma izni verildiğini belirtti.

Başkan Yaralı'ya Suç Duyurusu!

 

 

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte büyükşehir ile ilçe belediyeleri arasında yetki karmaşasına neden olan hayvan bakım evlerindeki görüntüler yargıya taşındı. Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler, Manisa Barosu Çevre Şehircilik ve Hayvan Hakları Komisyonu ile bir araya gelerek yargıya taşınan davalar hakkında açıklama yaptı. 

Manisa Barosu’nda düzenlenen toplantıya CHP Grup Başkanı Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan da katıldı.

Manisa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Reyhan Elbirliler, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki anlaşmazlıktan dolayı birçok hayvanın açlıktan ve hastalıktan öldüğünü dile getirdi. 

Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ve bakımevinin sorumluların yargı önünde hesap vermesi gerektiğini dile getiren Elbirliler ;

"Bu fotografı hatırlayacaksınız. Bu fotograf Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla hayvanlara ilişkin görevlerde yaratılan yetki karmaşasının somut görüntüsüdür. Büyükşehir olmanın faturası hayvanlara çıkmış hayvanlar canlarıyla ödemiştir.Pek çok ilçede de ödemeye devam etmektedir.

Büyükşehir Belediye Meclisinde 09.09.2014 tarihinde alınan bir kararla sokak hayvanlarının “ toplatılması” görevi büyükşehir belediyesi ‘ne verilmiş,Büyük Şehir Belediyesi karara Ekim Ayı toplantısında itiraz etmiş, itirazı rededilince bu kez yürütmeği durdurma istemiyle yargıya başvurmuştur. Sanki tek görev sadece sokak hayvanlarının “toplatılmasıymış gibi herhangi bir ilçe belediyesi sokağındaki yaralı bir hayvan için vatandaş belediyesini aradığında “biz ilgilenmiyoruz,büyükşehir belediyesini arayın “ cevabını almıştır. Büyükşehir Belediyesi de yargı sonucunu beklemiştir.

Belediyeler ; Onbir sene öncesi çıkan Hayvan Koruma Yasası’ndaki görevlerini ( MADDE 7 –Belediyeler; a) Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbî bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması, sahiplendirilenlerinin kayıt altına alınması,,) görmezden , vicdan seslerini de duymazdan gelmiştir.

Bakım evleri ya kapanmış ya toplama kampına dönmüş ya da mezarlık olmuştur. Toplantılar, görüşmelerden sonuç alınmayınca bakım evlerini toplama kamplarına, mezarlığa döndürmüş belediyeler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı beyan etmiştik.
YARGI YOLU AÇILDI 

Saruhanlı Belediyesi bakım evi sorumluları ve başkanı hakkındaki Savcılık başvurumuzda : Saruhanlı Kaymakamlığı ve T.C İçişleri Bakanlığı,Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü işlem yapılmasına gerek olmadığını belirtmiş,soruşturma izni vermemiştir. Kaymakamlık kararı için Bölge İdare Mahkemesine yaptığımız itirazımız kabul edilmiş (Karar NO: 2015/ 40) Saruhanlı Belediyesi Veteriner hekimi de dahil olmak üzere bakım evi çalışanları hakkında yargılama yolu açılmıştır. Belediye Başkanı ve diğer belediye çalışanları hakkında T.C İçişleri Bakanlığı,Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız itirazımız da T.C Danıştay 1. Daire ‘sinin kararı ile kabul edilmiştir (Karar no: 2015/739)

İDARİ PARA CEZALARI DA VERİLMİŞTİ

Turgutlu ve Akhisar Belediyeleri bakım evi koşulları için yaptığımız suç duyurusu sonucunda ; hayvanları kötü koşullarda bulundurmaktan söz konusu belediyelere idari para cezaları verilmiştir. Yargının çeşitli birimleri itirazlarımızı haklı bulmuştur. Bu haklılığın temelinde “ hayvanların da aramızda yaşayan, yaşam hakkı olan bireyler olduğu, tecrit edilemeyecekleri, bakım ve tedavilerininin bütün kurumlara ait görev olduğu gerçeği yatmaktadır

YETKİ KARMAŞASI HAYVANLARA ZARAR VERİYOR
Yetki karmaşası yaratılarak ortaya bir sorun çıkmıştır. Her geçen gün ölüme sebep olan insan ve hayvan sağlığını tehlikeye atan bu sorunun çözümü için yasa gereği Valilik İl Hayvan Koruma Kurulu’nda çözüm odaklı toplantılar düzenlenmiştir. Toplantılar çözüme odaklı olmamış, kısa

vadede çözülebilecek konular yerine “senin-benim görevim “ tartışmaları gündem maddelerini bastırmıştır. Söz konusu toplantılara yasa gereği karar yetkisinde olanların katılması ve orada hemen çözüm bulma olanağı varken toplantıları önemseyen karar verme yetkisine sahip ; Büyükşehir Başkanlığı da dahil olmak üzere ilçe belediye başkanları olmamış sadece bir ilçe belediyesi başkan yardımcısı düzenli katılmıştır. Yapılan üç toplantıda da sonuç değişmemiştir.
GÖREV İHMALİNDEN SUÇ DUYURUSU YAPACAĞIZ

Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere her ilçe belediyesi yaşatmak üzere verilen yasal görevleri yerine getirmek zorundadır. Ayrım yapılmaksızın bütün belediyelerin görevidir. Toplantılara yasanın belirttiği karar verme yetkisine sahip katılımda bulunmayan belediyeler hakkında da “ görev ihmallerinden” suç duyurusunda bulunmaya başlayacağız.

BAKIM EVİ DEĞİL TOPLAMA KAMPI!
Bu arada binlerce hayvanın toplanacağı bakımevlerini örnek gösteren ilçe belediyeleri, bulunmaktadır.Binlerce köpeğin toplandığı yerler bakım yeri değil toplama kampı olur. Belediyeler yönetiminde bulunduğu yerlerde yaşayan sadece insandan değil hemşerisi hayvanından da sorumludur. Sadece spor salonları, park, kaldırım, gösterişli binalar, evler yapmak belediyecilik değildir. Belediyecilik ; ilinde, ilçesinde bütün canlıların kendi koşullarına göre yaşamasını sağlamaktır.

Paramız yok deyip Kuduz aşısı bile temin “ etmeyen “ parkı, bahçeyi,inşaatları,konserleri değişim sloganlarıyla vatandaşa sunan belediye yöneticilerine seslenmek istiyoruz. Değişim olanı süslemek değildir. İmkanı olan her kurum bu süslemeleri yapar. Değişim alışkanlıkları bırakmak, rahatı bozmak,sürekli ileri bakmaktır. Değişim gelişmeyi getirir.Gelişme insanın kendi kendisiyle ,toplumuyla ve bütün dünyayla barışık bireyler yetistirebilmektir.
VİCDANLARDA SABIKALILAR 
Değişim, gelişmek diyorlarsa bütün ilçe Belediye Başkanlarını , Büyükşehir Belediye Başkanını Valilik İl Hayvan Koruma Kurulu’nda yer almalarını bekliyoruz. Belediyelerin bu yasal görevi yerine getirmeleri görev ayrımı yapmaksızın, görev bütünlüğü bilincini de gösterecektir. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bir araya gelmedikçe emanet edilen diğer canlar bir yerlerde ölüyor,acı çekiyor olacaktır. Suç duyurularımızın sonuçları ne olursa olsun kamu vicdanında da sabıkalı olmaya devam edeceklerdir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.