BAŞKAN DOLMAN KONUŞTU

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayati Dolman geçtiğimiz hafta meclis üyelikleri düşürülen 15 kişi ve odada yaşananlara ilgili açıklama yaptı.

BAŞKAN DOLMAN KONUŞTU

Manisa TSO basın merkezinden yapılan yazılı açıklamada, üyelikleri düşürülen 15 kişinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iş ve işleyişini düzenleyen 5174 sayılı TOBB Kanunun 96. maddesin uyularak işleme tabi tutulduğu savunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Meclis Başkanı Hayati Dolman, "İlgili kanuna göre oda, Borsa ve Birlik Organlarında görevli üyeler, özürlü veya özürsüz olarak altı ay içerisinde yapılan toplantıların yarısından bir fazlasına katılmamaları halinde üyelikten çekilmiş sayılırlar" hükmü tarafımca uygulanmış ve Eylül ayından itibaren yapılan 6 meclis toplantısından 4’üne katılmayan 15 Meclis Üyesi arkadaşımızın kendiliğinden Meclis Üyeliğinden çekilmiş oldukları tarafımca tebliğ edilmiştir" dedi.

UYARDIM

Dolman daha önceki meclis toplantılarında devamsızlık nedeniyle meclis üyelerini uyardığını belirten Dolman, "İlgili kanuna bağlı olarak çıkarılan Oda ve Borsalar Muamelat Yönetmeliğinin 25. maddesinde altı aylık zaman diliminin belirlenmesi konusunda herhangi bir 6 ay ifadesi yer almaktadır. 2014 yılında Meclis Üyesi arkadaşlarımızın devamsızlıklarıyla ilgili kendilerine yaptığım uyarılar meclis tutanaklarında mevcuttur. Tüm Meclis Üyelerimize devam konusunda 2014 yılı Ocak ayında yazılı olarak tebligatta bulundum" dedi.

TUTANAKLARDA VAR

Dolman sözlerine şöyle devam etti; "Aradan geçen zaman zarfında devamsızlıklar konusunda gerek şahsım gerek benim olmadığımda oturumlarda başkanlık eden başkan yardımcım gerekse Meclis üyelerimiz tarafından bu konudaki sıkıntı ve serzenişler defaaten dile getirilmiştir. Bunların hepsi geçmiş Meclis tutanaklarımızda mevcuttur. 2015 yılının başından beri Meclisimiz beklenen çoğunluğun yerine salt çoğunluğunun az bir farkıyla toplanmaktadır. Ağustos ayında meclisimiz maalesef çoğunluk olmadığından toplanamamıştır. Son yapılan Meclis Toplantımızda Meclis Üyelerimizden gelen “Biz toplantılara katılıyoruz, sürekli olarak devamsızlık yapanlar var gerekli önlemleri alın”  talepleri üzerine tüm Meclis Toplantılarımızın katılımlarını bir kez daha inceledim. Meclise katılmayan isimlerin çoğunlukla hep aynı isimler olduğunu üzülerek tespit ettim"

DAVET YAPTIK

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayati Dolman, "Bu talebin Eylül ayında yapılan son Meclisimizde dile getirilmesine binaen ilgili muamelat yönetmeliğinin 25. maddesi göz önünde bulundurularak TOBB kanunun 96. maddesi ilgili bendi gereği son 6 ayda yapılan 6 Meclis Toplantımızdan 4’üne katılmayan Meclis Üyesi arkadaşların, meclis üyeliklerinden çekilmiş sayıldıkları kendilerine tarafımca tebliğ edilmiş ve kanun gereği meclis yedek üyelerinden Meclise gerekli davetler yapılmıştır" dedi.

ODAYI YIPRATIYORLAR

Meclis üyelikleri düşürülen 15 kişiden bazılarının konuyla ilgili açıklamalar yapmasına üzüldüğünü söyleyen Başkan Dolman, "Kamuoyunda son günlerde yaratılan spekülasyonları üzülerek izlemekteyim. Türkiye’nin en büyük ticaret ve sanayi odalarından biri olan Odamızın, bu şekilde yıpratılması son derece üzücüdür. İlgili kanun ve yönetmeliklere göre son altı aydaki toplantılara katılmayan arkadaşların kendiliğinden üyelikten çekilmiş sayılmalarını kendilerine tebliğ etmek onları Meclis Üyeliğinden Hayati Dolman düşürdü demek değildir. Çünkü onlar son altı toplantının dördüne gelmeyerek kendileri Meclis Üyeliğinden çekilmiştir" dedi.

BEN DÜŞÜRMEDİM, ONLAR ÇEKİLDİ

Başkan Hayati Dolman, "Bu konu kamuoyunda “Başkan düşürdü”  şeklinde saptırılarak gündeme getiriliyor Ben düşürmedim, onlar kendileri çekildiler. Ben sadece kendiliğinden çekilmiş olduklarını onlara tebliğ ettim. Çok ilginçtir ki Manisa’nın üreten ve ticaret yapan tüm kesimlerin bir arada bulunduğu ve ayda sadece bir defa toplanan meclis toplantısına “Biz sizi seçtik neden Meclise gitmiyorsun” diye sorulmuyor, konu çarptırılarak neden düşürüldüler şeklinde lanse ediliyor. Meclis Üyelerimizle ilgili yapılan bu değişiklik Odamızın kurumsal kimliğini korumak birlik ve bütünlüğümüzün devamını tesis etmek amacıyla yapılmıştır. 1908 yılından beri Manisa’nın en güzide kurumlarından olan Manisa Ticaret ve Sanayi odasının asılsız ve mesnetsiz dedikodulardan korumak amacıyla bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım. Oda üyelerimiz başta olmak üzere tüm Manisa kamuoyuna saygılarımla arz ederim"

 

ÜYELİKLERİ DÜŞÜRÜLEN İSİMLER İSE ŞÖYLEYDİ; 

1- Tolga Tunç Çalışkan (Yönetim Kurulu Başkanvekili)

2- Akın Saadettin Gezgin

3- Galip Berk

4- Semih Vardarer

5- Cüneyt Kümüştekin

6- Levent Özdamar

7- Üzeyir Dindar

8- Tamer Akkal

9- Hüseyin Tuncer

10- Yahya Şendil

11- Mustafa Yücel

12- Mehmet Ali Altınkuş

13- Hüseyin Işıkal

14- Sezgin Akduman

15- Tarkan Kayhan

MTSO'DA DEPREM! 15 KİŞİNİN MECLİS ÜYELİKLERİ DÜŞÜRÜLDÜ - Manisanın Net Gazetesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Can - 2 yıl önce

Meclis üyesi olmak için meslek komitelerin de canla başla çalışan, hatta bir çok kişinin oy kullanabilmesi için odaya olan aidat borcunu ödeyen meclis üyeleri iş toplantıya gelince ortada yoklar. Aslın da meslek komitesi üyeleri bunun hesabını sormalılar böylemi olur temsil


Avatar
yasin - 2 yıl önce

NE ALAKA VAR DEMEYIN YENI BINANIZA ULAŞMAK İÇİN İŞ KURUN ORDAN 1000MTRE YURDUM BIR ÜST GECIT YAPIN SİYASETIN 10-1 İ İŞ YAPIN