BAŞKAN ÇERÇİ, OLAYLI MECLİSLE İLGİLİ NE DEDİ?

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Yunusemre sınırları içerisinde bulunan ve belediye hizmet binası yapılmak için temeli atılan arsanın satışı ile ilgili olarak, "Bu arsayı hemen satmak, derhal satmak, çok acilen satmak ve bunun satışına engel olmak isteyenleri, satışını düşünmeyenleri de hizmete engel gibi göstermek doğru bir yaklaşım değildir. Bu arsanın çok acil bir şekilde satılmasını istenecek bir durum değildi. Yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Aceleniz nedir? "dedi.

BAŞKAN ÇERÇİ, OLAYLI MECLİSLE İLGİLİ NE DEDİ?


"ARSAYI SATMAK NASIL KAMU YARARI OLUTOR"
Manisa Büyükşehir Meclis toplantısını da değerlendiren Başkan Çerçi, şöyle konuştu; "Yunusemre Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan ve 6 sene önce  belediye hizmet binası yapılsın diye temeli atılan ve daha sonra da Sayın Cengiz Ergün belediye başkanlığına gelince inşaatının durdurduğu arsa. Sayın Ergün ilk günden beri bu arsanın satışını arzu ediyor. Kendisi ile birkaç defa konuyu müzakere ettik. Bu müzakeremiz sonucunda kendisi Yunusemre'ye hatta Şehzadelere'de biraz pay veririm dedi. Biz de mademki böyle arzu ediyorsunuz o zaman bunu bir protokole bağlayalım dedik. Bence bu arsanın şuan için satışını yapmak şart değil. Bir arsayı hemen satmak, derhal satmak, çok acilen satmak ve bunun satışına engel olmak isteyenlerin satışını düşünmeyenleri de hizmete engel gibi göstermek doğru bir yaklaşım değildir. Bu arsanın bence çok acil bir şekilde satılmasını istenecek bir durum değildi. Geçtiğimiz ay ve dün yapılan meclis toplantısında da söyledim. Bir arsayı satmak hizmetin gereği değildir. Burası önemli bir arsa ve önemli bir arazi. Yunusemre yada Şehzadeler sınırları içerisinde Manisa merkezde zaten büyük ölçekli bir arsa da kalmamış. Bizim en büyük sıkıntımız bize arsa ya da arazi bırakılmamış olması. Devir ve tasfiye komisyonu tarafından  2014 martında burayı Büyükşehre verilmiş, Büyükşehirde bunu ısrarla satalım diyor. Bende bunu en son yani dün yapılan meclis toplantısında dedim ki, bu arsa satılabilir yada şimdi satılmayabilir.  Daha sonra satılabilir, hiç satılmaya da bilir. Yani illa bir arsayı satmak bu nasıl kamu yararı oluyor nasıl belediye  menfaatine oluyor bana bunu izah edin.  Hatta şunu da dedim, yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Aceleniz nedir? Neden hemen satılması lazım diyorsunuz? 

ARSA İLE İLGİLİ MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR 

Başkan Çeçi " Ben buradan Yunusemre ve Şehzadelerde yani Manisa merkezde yaşayan hemşerilerimize tekrar hatırlatıyorum. Bir arsanın derhal satılığa çıkarılması ve bunun karşısında durmak isteyenlere de hizmete engel oluyorsunuz siyaset yapıyorsunuz demenin nasıl bir anlayış olduğunu vatandaşlarımıza söylüyorum şikayet ediyorum. Bu şehrin seçilmiş belediye başkanı olarak yunusemrede yaşayan oy vermiş yada vermemiş herkesin belediye başkanı olarak vatandaşlarımıza bunu söylüyorum. Mecliste bunun mücadelesini verdim. Kaldı ki burası mahkemelik bir yer. Mahkeme hala devam ediyor. Sonuçta biz Ak Parti Grubu olarak satılmaması yönünde oy kullandık. Buranın satışından elde edilecek gelirin yüzde 55'ni 17 ilçeye eşit olarak dağıtalım, yüzde 45'ni de Büyükşehir olarak biz alalım diye bir önerge getirdi. AK Parti Grubu buna büyük oranda red verdi. Ama üç tane arkadaşımız Gölmarmara Belediye Başkanımız ve oradan gelen meclis üyesi arkadaşlarımız bizim paraya ihtiyacımız var düşüncesiyle biz buna evet diyeceğiz dediler. Bu karar onların kendi kararıdır. Şayet buranın satışı gerçekleşirse 17 ilçeye eşit olarak dağıtılacak. Şimdi ben buradan soruyorum. Manisa'da 1 milyon 400 bin vatandaşımız yaşıyor. Yunusemre'de 205 bin insanımız yaşıyor, Gölmarmara'da yaklaşık 20 bin vatandaşımız var. Şimdi bunun adalet neresinde. Biz dedik ki madem olacaksa Büyükşehirde yüzde 45 den biraz feragat etsin. Büyükşehir bütçesi çok fazla. İlçelerin daha çok sıkıntısı var. Dolayısıyla büyükşehirim payını yüzde 20 ye indirelim geri kalan yüzde 80 nini dağıtalım ve bunu dağıtırken de nüfus oranında bir adalet kıstası getirelim. Amacımız eşitlik değil adalete yaklaşmaktı. Bizim bu önerilerimizi taleplerimizi hiç önemsemediler. Bizede para gelecek olmasına rağmen bu arsanın satılmasını şuanda istemiyorum.  Belediyenin mülkü demek halkın mülkü demektir. Dolayısıyla bunun apar topar satılması acaba bunun arka planında ne var sorusu akla geliyor. Vatandaşlarımızı da buradan uyarıyorum. Ben zaten hukukçu arkadaşlarımıza talimat vereceğim ve idare mahkemesine dava açacağız. Sonu ne olur bilemem ama hukuk mücadelesini başlatacağız."diye konuştu. 

"BU NASIL BİR ANLAYIŞ NASIL BİR AHLAKTIR"

Kamu kurumunun bütçesiyle çıkarılan Büyükşehir Gazetesinde, siyasi ibarelerin kullanılmasının ahlaki olmadığını ifade eden Başkan Çerçi, "15 gün önce Turgutlu'da bir açıklama yaptım. Manisa ismi altından Büyükşehir Belediyesi bir gazete çıkarıyor. Orada AKP'den su zammı diye bir haber yaptılar. 100 binin üzerinde baskı yapılıyor. Bir kere bu ahlaki değil. Siz kamu kurumu olan belediyenin bütçesiyle siyasi bir şey yapamazsınız. AKP,MHP,CHP gibi ibareleri o gazetede kullanamazsınız.  Bunlar iş bilmiyor. Belediyenin çıkardığı resmi bir yayın organı belediyenin hizmetlerini anlatmak için vardır. Siz kendi hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Bizim büyükşehir meclisinde onayladığımız belediye bütçesinden bu tür haberler yapamazsınız. Ve AKP diye haber yapıyor. Bizim partimizin adı AKP değil, AK Parti'dir.  Belediyenin gazetesinde AKP'den suya zam diyorsun. Bunun adı ne siyaset değil mi bu. Çerçi konuştuğu zaman siyaset yapıyor diyorlar. Ak Parti bir şey söylediği zaman siyaset yapıyor. AK Parti mecliste halkın menfaatine olmayacak bir konuya engel olduğu zaman neden böyle yapıyorsunuz hizmete engel oluyorsunuz diyorlar. Oysa ki devletin milletin parasıyla 150 bin tane gazete bastırıyorsun ve bu gazeteyi en ücra köşelere kadar dağıttırıyorsun. Bu nasıl bir anlayıştır. Bu nasıl bir ahlaktır."dedi.

BAŞKAN ÇERÇİ, MEMİŞ'E ÜSLUP USUL ÖĞRETTİ 

Manisa Büyükşehir Genel Sekreteri Halil Memiş'in bir bürokrat olduğunu ve siyasiler hakkında demeç vermesinin doğru olmadığını da dile getiren Başkan Çerçi, "Sayın Genel Sekreter Halil bey yanına müdürleri almış bir açıklama yapıyor, bizi iş bilmezlikle suçluyor, beni m ismimi, Zülfikar Gürcan'ın ve Ömer Faruk Çelik şöyle yapıyor böyle yapıyor, yanlış yapıyorlar diyor. Dün meclis toplantısında biz iyi niyetliyiz sizi uyarıyoruz, bir üslup, bir usul bunlar önemlidir. Üslup ve usul de hata yapmayın. Genel Sekreteriniz böyle böyle açıklamalar yapıyor. Böyle bir usul Türkiye'nin neresinde görülmüştür. Cumhurbaşkanlığının Genel Sekreteri var, TBMM'de Genel Sekreter var, Özel İdarede Genel sekreter var. Bunlar bağlı bulundukları kurumda görevli memurların başıdır. Büyükşehir Genel Sekreter var buda büyükşehir bünyesindeki bütün memurların başıdır. Ben bunları anlatırken Sayın Cengiz Ergün, Genel Sekreter benim Vekilimdir istediği gibi konuşabilir diyor. Ben de dedim ki, size usul mü, yol mu yordam mı öğreteceğim dedim. Genel Sekreter memurdur. Hiç bir memur, seçilmiş hakkında kamuoyu önünde konuşamaz. Siz hiç Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterinin milletvekilleri hakkında bir şey söylediğini siz hiç duydunuz mu. Duyamazsınız. Sayın Memiş, siyasilerin, seçilmişlerin hakkında hiç bir şekilde konuşamaz. Bürokrat ancak teknik konularda izahat verir. Sayın Memiş'de bir bürokrat olduğu için kendisine herhangi bir soru geldiğinde bu soru hakkında teknik konularda bize izahat verir. Seçilmişler hakkında asla beyanat veremez."ifadelerini kullandı.  

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat yavaş - 3 yıl önce
Sn çerçi devalı yazıyorum ben mesai dahil 1850 tl maaş alıyorum sizin engelleriniz yuzunden manisada hıc bır özelliği olmayan 90 m2 ev 200 bın tl oldu toki dediniz sehrın 10 km dışı cıkdı herseyi nıye engelliyorsunuz ahır gıbı eve 500 tl kıra verıyorum bıraz bızlerın durumunu gorun hızmet edın yada engel olmayın
Avatar
ferhat - 3 yıl önce
murat yavaş arkadaşım; o mehmet çerçinin suçu yada işi değil.cengiz ergünün işi 6 yıldır imar vermediği için manisada inşaat yapılmıyor.ev fiyatlarıda ondan arttı.6 kata imarlı bir arsa var sahibi 900 bin istiyor.900 bini 6 ya böl.150 bin 1 dairenin arsa fiyatı mütahit 100-120 yapımına harcasa 1 dairenin fiyatı mütahite maliyeti 250-270 oldu bunun vergisini ve karınıda koy üstüne mütahit kaça satar yada sen kaça alırsın.ucuz konutmu istiyosun muradiye'ye git seçimden önce muradiye belediyesi imara açtığı için orada 5 katlı binalar yapıldı.gerçi şimdi orada büyük şehire geçtiği için imarı durduruldu.0 daire 140 metrekare 120-130 za dünya kadar.oradan almanı tavsiye ederim.mütahitlikte yaptığım için bu konulara vakıfım.selam ve dua ile.
Avatar
murat yavaş - 3 yıl önce

ferhat bey benım işim sanayıde degıl servısım yok muradıye bana ek yolparası demek gunde 2,5 tl sızın ıcın onemli olmayabılır benım ıçın önemli ayrıca genel ımarı secımden once kımın engelledıgını bılıyoruz ben 2 donem akp ye oy verdım 2 donemdır mhp 'ye verıyorum su fatıh mh hafsa sultan vs.. ımarını secımden once engelleyenler kım her seyi görüyoruz bana muradıyede 1850 tl sabah 8 aksam 8 iş bul ben muradıyeye taşınayım