BAŞBAKAN 60 BİN TON SÖZ VERDİ, UYGULAMA SADECE 600 TON

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 24 Mayıs’taki Manisa mitinginde “60 bin ton üzüm desteği verdik” ifadesi doğru çıkmadı. Bakanlar Kurulu kararıyla bu yıl sonuna kadar okullarda dağıtılacak kuru üzüm miktarı sadece 600 ton olacak.

BAŞBAKAN 60 BİN TON SÖZ VERDİ, UYGULAMA SADECE 600 TON

Manisalı üzüm üreticileri Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 60 bin ton üzüm alım desteği açıklamasıyla sevinse de Milli Eğitim Bakanlığının okullarda sadece 600 ton kuru üzüm dağıtacağı haberiyle büyük bir yıkım yaşadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan Akçay Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun doğru söylemediğini ifade etti. Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Başbakan Davutoğlu’nun üzüm destekleme vaadi 31 Ocak 2015 tarihli partisinin Manisa il kongresine kadar gitmektedir. Davutoğlu burada 60 bin ton kuru üzümün dağıtılmasının Manisalı kuru üzüm üreticilerine verilebilecek en büyük destek olduğunu belirterek kongreden sonraki Pazartesi günü yani 1 Şubat günü Bakanlar Kurulunu çıkaracaklarını belirtmiştir. Oysa ilgili Bakanlar Kurulunun ‘Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Programı Uygulama Esasları Hakkında Karar’ı tam 1,5 ay sonra 17 Mart 2015 tarihinde 2015/7396 sayısıyla alınmış ve 4 Nisan tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu kararla okullarda kuru üzüm dağıtımı yapılması düzenlenmiştir. Bakanlar Kurulu kararı ise 26 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanının Pursaklar Saray Okulunda yaptığı kuru üzüm dağıtımıyla resmen başlamıştır.

Bakanlar Kurulu kararında kuru üzümün dağıtımı için sadece 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı süre olarak belirlenmiş olup haftada 2 gün 25’er gram şeklinde dağıtım yapılması planlanmıştır. Buna göre öğrenciler sadece 4 defa kuru üzüm dağıtım programından yararlanabileceklerdir ve program sonunda dağıtılacak toplam üzüm miktarı sadece 600 ton olacaktır. Başbakan 31 Ocak’ta 60 bin ton üzüm alım desteği yapacağız dedi, 24 Mayıs’ta yaptık dedi, ancak uygulamada sadece 600 ton kuru üzüm dağıtımı yapılacaktır. Başbakan Ahmet Davutoğlu Manisalı üreticiye yalan söylemiştir. Manisalı üreticiyi yüzüstü bırakmıştır.”

“60 bin ton kuru üzüm alımı yapılması için bu yıl kuru üzüm ihracatını azaltmak gerekir”

MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay bu yıl kuru üzüm rekoltesindeki düşüş sebebiyle 60 bin tonluk alımın yapılmasının ancak ihracattaki azalmayla karşılanabileceğini belirttiği açıklamasında AK Parti’nin TARİŞ’i işlevsizleştirdiğini ifade etti. TARİŞ’in daha önce piyasadaki fazla üzümü alarak fiyat istikrarını sağladığını ifade eden Akçay “AK Parti hükümeti 2008’de TARİŞ’e kredi kullandırtarak piyasadan üzüm aldırmıştır. TARİŞ’in bu kredileri ödeyemez hale gelmesiyle kurum işlevsizleş bir hale gelmiştir.” dedi.

MHP’li Akçay bu yıl üzüm rekoltesinin 150 bin ton civarında olduğunu belirttiği açıklamasında rekoltedeki düşüklüğün de 60 bin tonluk destekleme alımını mümkün kılmadığını gösterdiğini ifade etti. Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “22-25 Nisan arasında Manisa’da bağlarda meydana gelen don afetinden dolayı bağlarda TARSİM’in verilerine göre yüzde 50 zarar vardır. Üzüm rekoltesinin yarı yarıya düştüğü bir yılda yıllık ortalama 200-285 bin ton arasındaki kuru üzüm ihracatını dahi karşılayacak rekolte yokken AKP’nin yapacağı 60 bin ton destekleme alımı üreticiyi destekleyemeyecektir. Rekoltenin yüksek olduğu yıllarda destekleme alımı üreticinin lehine olur ancak bu yıl destekleme alımları işlevsizdir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET CAN - 3 yıl önce

Okullaar kapanıyor yeni mi akıllarına geldi. Seçim olmasaydı acaba bu haber olur muydu? Vazgeçilmedi halen popilist vaatler de bulunmaktan.