ALİ HAYDAR ARAS ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Sosyal medya üzerinden AK Parti İl Başkanlığı'na aday olduğunu belirten ve parti önünde kalabalık bir grupla adaylığını açıklaması beklenen Ali Haydar Aras, adaylıktan çekildi.

ALİ HAYDAR ARAS ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

HABER: BERFİN ADICAN- CEMİL SEVAL

31 Ocak tarihinde yapılacak olan AK Parti Manisa İl Başkanlığı kongresinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İl Başkanı olarak atanan Zülfikar Gürcan'a rakip olan Ali Haydar Aras, adaylıktan çekildiğini duyurdu. Aras, Manisa milletvekilleri ve koordinatör milletvekili olmak üzere herkesle görüştüğünü belirterek, "Bize alınan karara saygı duyun dendi, biz de buna uyduk." dedi. Aras'la birlikte kamuoyuna açıklama yapan AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, " Biz parti içindeki sıkıntıları ufak tefek ayarlarla her zaman çözmüşüzdür. Bunun sonucunda da tüm kongrelerimiz birlik ve beraberlik havasında geçmiştir." diye konuştu.

SERÜVEN 12 SAAT SÜRDÜ

Dün sosyal medya üzerinden 31 Ocak kongresinde AK Parti Manisa İl Başkanı adayı olduğunu açıklayan Aras'ın adaylık serüveni sadece 12 saat sürdü. 500 kişiyle parti önünde aday olacağını duyuran Ali Haydar Aras, Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci'yle görüştükten sonra adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Aras, "Kendi aramızda yaptığımız istişarede, mahalle başkanlarının desteğiyle bir aday çıkarma görüşü hakim kılındı ve arkadaşlar benim ismim üzerinde birleştiler. Ben de demokratik hakkımı kullandım ve il başkanlığına aday oldum. Yaptığımız açıklamada Zülfikar Gürcan ismi haricinde Ankara'ya çağırılan diğer 4 isimden birinin aday olması halinde adaylıktan çekileceğimi beyan etmiştim. Bugün Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci'yle görüştüm." dedi.

ASKIYA ALDIK

Aras şöyle devam etti, "Bizim sıkıntımız parti tabanındaki sorunların yeterince ve doğru olarak Genel Merkez'e aktarılmamasıydı. İlçe Başkanı, bize bundan sonraki süreçte böyle olmayacağının sözünü verdi. Biz bu sözü aldıktan sonra Genel Merkez'in İl Başkanlığı için aldığı karara saygı duyduk. Parti içerisinde benim hala CHP'li olduğumu öne süren bir grup var. Bizim buradaki derdimiz hizmet. Bizi kavganın içine çekmek isteyenler var, biz bu kavganın içinde olmayacağız. Adaylık sürecinde Genel Merkez'imize sorun ve sıkıntıları aktardık. Genel Merkezi'mizden beni aradılar. Manisa milletvekilleri ve koordinatör milletvekiliyle görüşmeler yaptım. Onlara da sorun ve sıkıntıları dile getirdim. Şu anda adaylık düşüncemizi askıya alıyoruz. Sorunlarımız giderildiği takdirde kongrede aday olmayacağız. Manisa'dan Genel Merkez'e doğru bilgi akışı gitmediği için doğru bir adayın belirlendiğini düşünmüyoruz. Yunusemre İlçe Başkanı bize bilgi akışının daha sağlıklı yapılacağının sözünü verdi."

YANLIŞ BİLGİ, YANLIŞ ADAY

AK Partili Ali Haydar Aras, Manisa teşkilatından Genel Merkez'e yanlış bilgi aktarılmasından dolayı İl Başkanı'nın yanlış belirlendiğini belirterek, "Biz daha farklı bir aday bekliyorduk. Daha kucaklayıcı bir aday bekliyorduk. Zülfikar Gürcan'ın da mutlaka artısı ve eksisi vardı. Gürcan bizim için doğru bir aday değil. 5 kişinin içindeki en zayıf halkaydı. Benim adaylık sürecim parti içindeki yarıştan parti içindeki kavgaya sürüklendi." dedi.

GENEL MERKEZ 'KENETLENİN' DEDİ

Aras, AK Parti Manisa Koordinatör Milletvekili Nesrin Ulema ile yaptıkları görüşmeyi anlatarak, "Benim adaylığım üzerinde birleşen grup adına kendisine Manisa'daki sıkıntıları ilettim. Kendisi de Genel Merkez tarafından belirlenen adaya saygı duyulması gerektiğini ifade etti ve kenetlenin dedi. Biz buraya adaylık açıklamak için yüzlerce kişiyle de gelebilirdik ama kendi aramızda belirlediğimiz bir temsilci heyetiyle bu görüşmeyi yaptık ve bir takım şeylerin sözünü aldık. Bazı Manisa milletvekillerimiz de aday çıkmamızın doğru olmayacağı yönünde uyarılarda bulundular. Birlik ve beraberlik vurgusu yaptılar. Bize göre doğru olan yarışmaktı. İlerleyen zamanlarda Genel Merkez'e gidip bu sorun ve sıkıntıları orada da anlatacağız. Ben AK Parti'nin delegesiyim ve kongrede oy kullanacağım. Gün itibariyle AK Parti kongresi tek listeyle yapılacak. Amacımız kongreyi şölen havasında yaşatmak. Bize bir yarış şansı doğmuştu ancak parti içindeki bir takım grupların bu olayı başka yönlere çekip şiddet eğilimi göstermesi sonucu böyle bir karar aldık." şeklinde konuştu.

HERKESİ MEMNUN EDEMEYİZ

Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci de, AK Parti İl Yönetimi adına kendisinin Ali Haydar Aras'la görüştüğünü ve aday olmaması için ikna ettiğini belirterek, "Ali Haydar Aras'la birlikte hareket eden mahalle başkanlarının birçoğu Yunusemre ilçesinden. Ben kendileriyle yaptığım görüşmede onlara gerekli teminatı verdim. İlçe Başkanı olarak onların derdine derman olacağım. Buraya gelen heyetten birçok kişi bu durumu anlayışla karşılayacağını söyledi. Kendisiyle uzun süreli bir hukukumuz var. Bana güvendiği için aday olmaktan vazgeçti. Zülfikar Gürcan başkanlığıyla tek listeyle gideceğimiz kongrede birlik ve beraberlik havası esecek. Bir sorun yaşamamız mümkün değil. Bizim AK Partililer olarak mevkii ve makam derdimiz yok. Ali Haydar Aras'ın da böyle bir derdinin olmadığını biliyoruz. Amacımız hizmet etmek. Partiden talepleri olan arkadaşlarımızın tamamını mutlu etmek mümkün değil. Önemli olan memnuniyeti arttırabilmek. Aşkımız bu millete ve Manisa'ya hizmet etmek." dedi.

UFAK TEFEK AYARLARLA ÇÖZERİZ

İkinci, kamuoyunda bazı kesimlerce il başkan adayı Zülfikar Gürcan'ın parti içinde geçmiş dönemde yapılan İl Kongresi'nden ötürü hainmiş gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu söyleyerek, "Zülfikar Gürcan'a karşı yapılmış tepkiler bir birikmişliğin eseri. AK Parti yeni bir parti değil, 12 yıldır iktidarda. Zaman zaman birikimlerin ve patlamanın olması normaldir. Biz parti içindeki sıkıntıları ufak tefek ayarlarla her zaman çözmüşüzdür. Bunun sonucunda da tüm kongrelerimiz birlik ve beraberlik havasında geçmiştir." diye konuştu.

ARINÇ'IN GÖRÜŞ BİLDİRMESİ NORMALDİR

Kamuoyunda AK Parti İl Başkanı'nı Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın belirlediği yönündeki iddialara cevap veren Ali Haydar Aras'sa, "Biz milletvekillerinin yanında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da il başkanlığı için görüş bildirmesini normal olarak yorumluyoruz. Onunda fikri alınmıştır ve bu fikir önemlidir. Bizim burada Bülent Arınç'a bir tepkimiz söz konusu değildir." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mandrake - 3 yıl önce

duygularımı yazmak istiyorum ama fişlenme veya kelepçe korkusu ile susuyorum. İnsanın gözünün önünden işi gücü çoluğu çocuğu geçiyor.


Avatar
AHMET - 3 yıl önce
niye çekildi acaba 15 basın mensubu orda hazır bekliyor. ve her yerden baskı görüyor . evet dediği gibi 1000 kişi gelcekti ama baskılar çok oldu araya hatırlı insanlar girdi ve gelmediler. ama doğruyu kamu oyu bilsin