AKÇAY, “ KAMUDAKİ ENGELLİ MEMUR KADROLARININ YÜZDE 43’Ü BOŞ"

Dünya Engelliler Günü münasebetiyle TBMM Genel Kurulunda engellilerin sorunları üzerine konuşan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Modern devletin görevlerinden biri de engelli bireylerin haklarını geliştirmek, engellilerin yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda gelişmelerini, eşit fırsatlara sahip olmalarını güvence altına almak, onların ekonomik ve sosyal refahını sağlamaktır

AKÇAY, “ KAMUDAKİ ENGELLİ MEMUR KADROLARININ YÜZDE 43’Ü BOŞ

”. Ancak engellilerle ilgili bütün kurum ve kuruluşların katılımıyla ortak plan ve programlar çerçevesinde milli politikalar oluşturulamamıştır. Bu nedenle ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız eğitimden sağlığa, istihdamdan, ulaşıma kadar her alanda onlarca sorun yaşamaktadır” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sorumluluk alanındaki engellilerin sayısını dahi bilmediğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Engellilerle ilgili geniş kapsamlı son çalışma “Türkiye Özürlüler Araştırması 2002” çalışmasıdır.  AKP dönemindeki ilgili bakanlar engellilerle ilgili istatistiki verilerde 11 yıl öncesinin yani 2002 yılındaki ‘Türkiye Özürlüler Araştırması 2002’ sonuçlarını kullanmaktadır. Dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sorumluluk alanındaki engelli vatandaşların sayısını, engel, eğitim, sağlık ve istihdam durumunu bilmemektedir” dedi.

Engellilere yönelik istihdam politikaları büyük ölçüde kota tekniğine dayandığını söyleyen MHP’li AKÇAY,  “ 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 53 üncü maddesine göre kamuda çalıştırılması gereken engelli memur oranı yüzde 3’dür.  4857 Sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesine göre; işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör iş yerlerinde yüzde üç engelli,  kamu işyerlerinde ise yüzde 4 engelli çalıştırmak zorundadır. Engelli işçilerin istihdamından Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü sorumludur. Ancak Türkiye İş Kurumu piyasaya işgücü sunma görevini yürütememektedir. Sadece kendisine gelen talepler kapsamında istihdam görevini sürdürmektedir. 50’den fazla işçi çalıştıran işyerleri, genelde büyük kentlerde sanayi ve hizmet sektörlerinin geliştiği yerlerdedir. Bu nedenle az gelişmiş yörelerdeki engelliler kota sisteminden faydalanamamaktadır” dedi.

Kamudaki engelli memur kontenjanının yüzde 43’ünün boş olduğunu söyleyen AKÇAY, “ 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 53 üncü maddesine göre kamuda çalıştırılması gereken engelli memur oranı yüzde 3’dür.  4857 Sayılı İş Kanununun 30 uncu maddesine göre; işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör iş yerlerinde yüzde üç engelli,  kamu işyerlerinde ise yüzde 4 engelli çalıştırmak zorundadır. Devlet Personel Başkanlığına göre;  Kamuda çalıştırılması gereken engelli memur kontenjanı 55 bin 334 kişidir. Kamuda çalışan engelli memur sayısı 32 bin 21 kişidir. Açık bulunan engelli memur kontenjanı 23 bin 545 kişidir.  TBMM Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Mit Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ile Mahalli İdareler kadro ve pozisyonları bu sayılara dahil değildir. Engellilerin istihdamından sorumlu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 30 engelli memur kontenjanı boştur. AKP hükümeti 2010 yılının ‘engelliler yılı’ olacağını iddia ederek, kamudaki açık kadroların tamamının doldurulacağı sözü vermişti. Ancak görüldüğü gibi kamudaki engelli memur kadrolarının yüzde 43’ü boştur” dedi. 

Engelli işçi çalıştırmayan işyerlerine verilen cezaların caydırıcı olmadığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “  4857 sayılı İş Kanunun 30 uncu maddesine göre kamudaki boş engelli kontenjanı sayısı 1.010 kişidir. Özel sektördeki boş engelli işçi kontenjanı 23.298’dir. Engelli çalıştırma yükümlülüğüne uymayan işverene her engelli işçi ve çalıştırmadığı her ay için 1.832 TL cezası uygulanmaktadır. Bu ceza miktarı caydırıcı olmadığı için işveren engelli çalıştırmak yerine para cezası ödemeyi tercih etmektedir” dedi.

 

Engellilere yönelik özel ve örgün eğitim veren okulların ve öğretmenlerin sayısı son derece yetersiz olduğunu söyleyen MHP’li AKÇAY, “ Ulusal Özürlüler veri tabanında kayıtlı, hayatta olan ve adresi bilinen 5-18 yaş arası eğitim çağı engelli birey sayısı 322 bin 770 kişi iken Milli Eğitim Bakanlığının verilerine göre;  özel ve örgün eğitim veren 539 okulda 50 bin 760 öğrenci eğitim görmektedir. Bu okullarda toplam 7 bin 893 öğretmen istihdam edilmektedir. Dolayısıyla engellilere yönelik özel ve örgün eğitim veren okulların ve öğretmenlerin sayısı son derece yetersizdir”dedi.

 Rehabilitasyon hizmeti alması gereken engellilerin ancak yüzde 12’sinin rehabilitasyon hizmetinden yararlanabildiğini söyleyen AKÇAY, “ Birçok kurum ve kuruluşların görev alanına giren engellilik konusuyla rehabilitasyon hizmetlerine bir bütün olarak bakılmamaktadır. Bu da mevzuat dağınıklığına,  hizmetlerde karmaşıklığa, görev ve yetki karmaşasına neden olmaktadır.  Rehabilitasyon eğitimi alması gereken kişi sayısı 2 milyon civarındadır. Oysa bu eğitimi alan engelli sayısı 241.746’dır. Dolayısıyla engellilere yönelik sosyal bakım hizmetleri son derece yetersizdir” dedi.

MHP’li AKÇAY sözlerine şöyle sürdürdü: “ Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü bütçesi yetersizdir. Bu nedenle engellilerle ilgili sivil toplum örgütlerinin devlet desteğiyle hayata geçirmek istedikleri projeler ‘kaynak yok’ gerekçesiyle geri çevrilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bina ve araç kirasına milyonlar harcayacağına öncelikle Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bütçesini artırmalıdır. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladığımız bu günlerde ülkemizde yaklaşık 9 milyon engelli vatandaşımız eğitimden sağlığa, istihdamdan, ulaşıma kadar her alanda sorun yaşamaktadır. Engelli kardeşlerimizin hiçbir engelle karşılaşmadığı 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlamak umuduyla hepinize saygılar sunuyorum.” 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.