AK PARTİLİ VEKİL'DEN MUHALEFETİ KIZDIRAN KONUŞMA

AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, 2015 yılı bütçe kanunu çerveçevesinde TBMM'de yaptığı konuşmasında muhalefete yüklendi. Tanrıverdi'nin konuşmasında sık sık 'Teşekkür edin' demesi muhalefeti kızdırdı.

AK PARTİLİ VEKİL'DEN MUHALEFETİ KIZDIRAN KONUŞMA

2015 yılı bütçe kanunu çerveçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde TBMM'de söz hakkı alan AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti'nin iktdarlık sürecinde yapılan çalışmları başlıklar halinde meclise aktardı. Tanrıverdi'nin emeğe ve emekçiye sahip çıkıyoruz diyerek başladığı cümlesini "1 Mayıs, 2008 yılında Emek ve Dayanışma yılı olarak ilan edildi. 2009'da da resmi tatil yapıldı teşekkür etmeniz lazım" şeklinde bitirmesi muhalefet kanadında tepkilere neden oldu. 

"ÇALIŞMA HAYATININ KRONİK SORUNLARINI ÇÖZDÜK"

"Bütçeler bir ülkenin gelecek için yatığı plan ve hazırlıkların en önemli yol haritalarıdır" diyerek sözlerine başlayan Tanrıverdi, "Hiç Şüphesiz Geleceğe ilişkin perspektifler geçmişin birikim ve tecrübelerinden bağımsız da düşünülemez. Geride bıraktığımız 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Cumhuriyet tarihinin en radikal kararları alnmıştır. Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının birbirinden önemli kanunlar çıkarttığını görüyoruz. Çalışma hayatının kronik sorunlarına el atılmış ve endüstriyel demokrasinin tesisi sağlanmıştır. İnsan odaklı, emek merkezli bir anlayış benimsenmişti. Bunların bazılarını hatırlayacak olursak, Dönemin hükümetlerince kayıtta var ama kasada yok denilip ödenmeyen 14 katrilyonluk zorunlu tasarruflar AK Parti döneminde ödenmiştir. 1992 yılında başlayan özelleştirmeler sonucu mağdur edilerek kapı önüne konan işçilere yine AK Parti sahip çıktı, kamuda istihdam imkanı sağladı" dedi. 

HER CÜMLESİNDE 'TEŞEKKÜR EDİN' DEDİ 

Tanrıverdi, konuşması esnasında Muhalefet kanadından gelen tepkilere 'Teşekkür Edin' şeklinde cevap vererek şunları söyledi. 
"1 Mayıs 2008 yılında Emek ve Dayanışma yılı olarak ilan edildi. 2009'da da resmi tatil yapıldı teşekkür etmeniz lazım. Yıllardır beraber omuz omuza bunu haykırdık, bunu da biz gerçekleştirdik teşekkür etmeniz lazım. 
Bağ-kur SSK ve emekli sandığı tek çatı altında toplandı. Hastaneler birleştirilerek hizmette standart birliği sağlandı. Enflasyon canavarı katledilerek, çalışanların Enflasyona ezdirilmesi engellendi, hep şikayetçiydiniz teşekkür edin. işe girdiği dönemi ve siyasi kimliği bakılmaksızın kamuda çalışan 2yüz18 bin 733 geçici işçilere kadro verildi. Ve hangi dönemde girdiği, siyasi etiketi nedir bakılmadan verildi. Bunlara sizin çıkıp teşekkür etmeniz lazım"

"İŞ GÜVENLİĞİ YASASI ILO STANDARTLARINA UYGUN"

Miletvekili Tanrıverdi'nin Sık sık 'Teşekkür Edin' demesi muhalefeti kızdırdı. Konuşmasında İş sağlığı yasasına da değinen AK Parti Manisa Milletvekili Tanrıverdi, revize edilen yasanın ILO standartlarına uygun hale getirildiğini ifade ederek; "Sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu sadeleştirilip, güncelleştirildi ve yeni sendikal haklar sağlandı. İş yasası revize edilerek ILO standartlarıyla uyumlu hale getirildi. Konut işçileri iş yasası kapsamına alındı. Ücretlerinin ödenmemesi halinde işçilere iş bırakma hakkı tanındı. Kamu çalışanlarına toplu görüşme yerine, toplu sözleşme hakkı verildi. Çıkın da bir teşekkür edin yahu hala neden itiraz ediyorsunuz. İş sağlığı ve güvenliği kanunu yürürlüğe girdi. Çalışan tüm kadınlar için doğum borçlanması 2 çocuktan 3'e, borçlanma süresiyse 4 yıldan 6 yıla çıkarıldı. SGK'nın karşıladı tüp bebek deneme sayısı 2'den 3'e çıkarıldı. Torba kanun ile maden çalışanlarının sorunları çözüldü, yeni ilave haklar sağlandı. Ayrıca taşeron işçilerin çalışmaları sağlıklı bir yapıya kavuşturuldu. Uluslar arası çalışma örgütnün 176 sayılı maden iş yerlerinde güvenlik ve sağlık sözleşmesi 4 aralık günü TBMM'de yüce meclisin kararıyla kabul edildi. Biz ülkemize, emekçilerimize, insanımıza karşı sorumluluk bilinciyle bunları gerçekleştirdik. Artık ILO'nun kara listesinden de düştük" dedi

YENİ TÜRKİYE VURGUSU YAPTI

Konuşmasında 'Yeni Türkiye' vugusu da yapan Tanrıverdi. "Bunlar, Cumhuriyet tarihimizin bu aşamasında yani 'Yeni Türkiye'de insana ve emeğe saygı vizyonunun önünü açan uygulamalar ve çalışma hayatının geleceğini şekillendiren radikal dönüşümlerdir. Ancak bunları anlayabilmek için idrak, derinlik ve Türkiye gerçeklerini tanımak gerekir. 13 Mayıs 2014'de Soma'da 301 canımızı kaybettik. Allah rahmet eylesin milletçe hepimiz derin bir hüzün yaşadık. Elim olayın ardından yaraların sarılması için bir çok çalışma yaptık" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.