AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ÇAVUŞOĞLU MANİSA'DA!

Çavuşoğlu: "Demokratik hakkın kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz ama bu hakkın vandalizme, kargaşaya dönüşmemesi lazım. Polisimizin de aynı anlayış içinde tutum sergilemesi lazım" "Muhalefet, hepsi işbirliği yapmışlar, özellikle CHP ve şimdi içinde bulunduğumuz süreçteki paralel.

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ÇAVUŞOĞLU MANİSA'DA!

Ab Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, hükümet olarak demokratik hakların kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını ama bu hakkın vandalizme, kargaşaya dönüşmemesi, polisin de aynı anlayışla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Manisa programı çerçevesinde Vali Abdurrahman Savaş'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve bu olaylar sırasında yaralanarak dün yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümünün Ab sürecini etkileyip etkilemediğinin sorulması üzerine, Absürecini tek bir olayla değerlendirmenin yanlış olacağını ifade etti. 
 

Bununla birlikte "Gezi olaylarının" gerçekten Türkiye'nin imajını zedeleyen olaylar olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:  

"Burada canlarımızı kaybettik, gençlerimiz öldü, polisimiz keza. Demokratik hak önemlidir ama bir olay, kargaşaya dönüştüğü zaman maalesef can kayıpları oluyor. Biz tabii ki, kendimizi Ukrayna ve diğer ülkelerle karşılaştırmak istemeyiz, hiçbir zaman ve hiçbir yerde de kargaşa olmasını istemeyiz. Demokratik gösteri herkesin hakkıdır ve son çıkardığımız yasalarla da özellikle gösteri hakkını genişlettik. Bu konuda da valiliklerimizle, yerel yönetimlerle toplantı ve miting dahil her türlü gösterinin, demokratik hakkın kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz ama bu hakkın vandalizme, kargaşaya dönüşmemesi lazım. Polisimizin de aynı anlayış içinde tutum sergilemesi lazım."  

"ÜZÜNTÜ DUYDUK”

Çavuşoğlu, olaylarda yaralanan Berkin Elvan'ın ölümünden üzüntü duyduklarını dile getirerek, "Berkin kardeşimiz, uzun süre komada kaldıktan sonra dün vefat etti. Onun hayatından daha değerli bir şey olabilir mi? Olamaz. Onun için biz üzüntü duyduk, daha önceki kardeşlerimiz hayatını kaybedince aynı üzüntüyü duyduk" diye konuştu. 

Ab sürecinin uzun ve ince bir yol olduğuna ve Türkiye için 60 yıllık bir geçmişi bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Ab süreci son 11-12 yılda büyük bir ivme kazanmıştır ve ilk defa müzakerelere başladık, daha önce dışarda bekleyen bir ülkedeydik, şimdi masanın başında bir ülkeyiz ama masanın başında olmak her şeyin bittiği anlamına da gelmez. Müzakere etmemiz lazım. Zor olan konuları bile açıklıkla müzakere etmemiz lazım. Uyum sağlamamız, eksikliklerimizi gidermemiz lazım. Bunun için de çok çaba sarf ettik. Çıkardığımız yasalar reformlar önemlidir. Aynı şekilde eylem planları çok önemlidir."

Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu kapsamda daha bu ayın başında iki düzenlemeyi çıkardığını, bunlardan birinin 5. demokratikleşme paketi, diğerinin de Bakanları Kurulunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlallerinin önlenmesi konusundaki eylem planı olduğunu belirtti. 

Başbakan Erdoğan'ın 2014 yılının Ab yılı olacağını söylediğini ve bu konuda pek çok reform paketi hazırlıkları olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bunların sırayla Meclis'e getirileceğini bildirdi. 

Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu raporlarında bazen önyargıya, eksik bilgiye dayalı değerlendirmelerin olabildiğini ama burada da işin geneline bakmak gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Biz her zaman objektif ve yapıcı eleştirilere açığız. Avrupa Parlamentosu'ndaki değerlendirmelere baktığınızda da Türkiye'nin önemi, müzakerelere devam edilmesi ve hız verilmesine yapılan vurgu, özellikle fasılların açılması talepleri, bunlar önemlidir. Bizim de Avrupa Birliği'nden, Avrupalı dostlarımızdan istediğimiz, müzakerelerin önündeki engelleri kaldıralım ve uyumları sağlayalım veTürkiye'deki standartlarla Ab standartları tam uyumlu olsun. Bu Türkiye'nin deAvrupa'nın da yararınadır. Biz sürece böyle bakıyoruz."

"Müzakereler dursun isteyen gruplar var"

Yaşanan olayları fırsat bilerek Ab sürecini etkilemeye çalışan grupların da mevcut olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Türkiye'yi dünyaya, kurumlara şikayet eden, hatta müzakerelerin durmasını isteyen bir grup da var. Onları da anlamak zor. Muhalefet, hepsi işbirliği yapmışlar, özellikle CHP ve şimdi içinde bulunduğumuz süreçteki paralel yapı. Onlar istiyorlar ki, 'müzakere süreci dursun da Türkiye'ye zarar gelsin, belki iktidar bundan olumsuz etkilenir'. Bu anlayış da yanlış. Biz içeride her türlü fikir ayrılığında olabiliriz, yer yer tansiyon da yükselebilir, başka problemler olabilir ama ülkenin dışarıda imajını bir bozarsak, süreci sekteye vurdurursak, bunun tekrar düzeltilmesi yıllar alıyor. Bu da ülkemize, milletimize büyük haksızlıktır. Bu konuda herkesin daha sorumlu davranması lazım.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.