" CHP ZAMAN KAYBI"

AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur son günlerde hükümetin kurulmaması ve tekrar seçimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili Baybatur, CHP ile tekrar görüşülecek mi sorusuna; "CHP ile bu işleri görüşmenin zaman kaybından öteye gitmeyeceğine inanıyorum" dedi.


 

 Baybatur, 7 haziran seçimlerinin ardından siyasi partilerin AK Parti’ye kapılarını kapatmasının üzücü olduğuna işaret ederek ülkenin hiçbir zaman hükümetsiz kalmayacağını kaydetti. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koalisyon görüşmelerinin ardından koalisyon oluşmaması üzerine çıkan durumu değerlendiren Baybatur yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

“ Biz şunu söyledik bir hükümet kuralım hükümet süreli olsun seçim tarihi belli olsun. Ve reform hükümet olsun.bu reform hükümeti başta anayasa olmak üzere,seçim reformu,baraj gibi konularda bir mutabakat içerisinde bunları yapalım. 80 darbesinden kalan darbe anayasası değil sivil bir anayasayı oluşturalım. Önümüzdeki seçimlere gidelim CHP bunu kabul etmedi. Derin görüş ayrılıklarımız ve siyasete bakış açımızdan dolayı ne yazıkki millet içinde barınamadı. MHP’nin de kapıyı kapatmasından dolayı seçim kararı aldık. Ben hayır olmasını diliyorum. Sayın başbakanımıza bu süreçle alakalı bizlerde milletvekilleri olarak destek vermiştik. Sayın başbakanımızın 7 haziran seçimlerinden bütün koalisyon görüşmelerinden bu akşamki yaptığı basın toplantısına kadar duruşu nezaketi ve samimiyeti ile bu işi başarılı bir şekilde sürdürdüğü içinde ayrıca teşekkür ediyorum. 13 yıldan beri iktidar olan bir partinin genel başkanı olarak girdiği o bir üstten bakmacı bir politikayla değil ve rasyonel bir şekilde görüşmeleri yapmıştır. Netice böyle çıkmıştır hayır olsun diyelim.”

CHP ile bir daha koalisyon görüşmeleri olur mu? Sorusu üzerine açıklama yapan AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur şunları söyledi.; “ CHP ile bu saatten sonra artık kanaatimce kapı zorlamanın veya tekrar bir araya gelip bu işleri görüşmenin zaman kaybından öteye gitmeyeceğine inanıyorum. Her şey samimi bir şekilde iki taraf içinde hem CHP’nin bu işlerdeki yetkili komisyon üyeleri ile hem genel başkan Kılıçdaroğlu ile hem bizim genel başkanımız bizim üyelerimiz her şeye çok açık şeffaf bir şekilde nezaket içinde görüşüldü. Bundan sonrasının yararlı olacağına inanmıyorum”

AK Parti ve teşkilatlar tekrar seçime hazır mı?

“ Şuana kadar yaptırdığımız anketlerde ve kamuoyunda en azından Manisa için kendi adıma söyleyeyim benim görüştüğüm çoğu insan erken seçim olmasını istiyorlar. Bu milletimizin bu konuyu bu şekilde istediğidir. Büyük firmaların yaptığı ankette bu çıktı.Milletimiz buradaki bu seçimin olması taraftarı.Peki hazır mı parti teşkilatlarımız bence hazır zaten biz 7 haziran seçimlerinden sonra tekrar bir seçim ihtimalini görerek hazırlanıyoruz. Ak parti güçlü bir şekle sahaya iniyor. Teşkilatları ile beraber kadınları gençleri meclis üyeleri tüm ekip olarak çalışmalara katılıp propagandaya devam edeceğiz.”

AK Parti geçen dönemlerin değerlendirmesini yaptı mı ?

Şöyle 7 haziran seçimlerinden sonra 8 hazirandan itibaren sayın genel başkanımız . ve başbakanımız bütün parti kademeleri yani bakanlar kurulu ,il başkanları belediyeleri,ve anket çalışması ile biz 7 haziran seçimlerinde neden insanımız milletimiz tc vatandaşları bi önceki seçimde bizi tek başına iktidara getiren milletimiz bu kez bizi iktidara getirmediğimizi uzun uzuna analiz ettik. Zaten Ak parti her seçimden sonra oyunun düştüğü ve arttığı illeri analiz etmiştik. Her seçimden sonra bunu

yapıyoruz. Bu seçimden sonrada biz bu çalışmayı yaptık. Genel merkezimiz yaptı. Ve baktık gördükki nerede hata yapmışız anketler ve kamuoyu bize ne söylüyor. Yani 1. si emekliler ile alakalı emekli vatandaşlarımızın bizlerden olan taleplerinde ne karşılık verebildik. Bizim oy düşme nedenlerimizin en önemli kısmı emeklilerin sorularına cevap veremediğimizden kaynaklı.

Çözüm süreci devam eder mi yada edecek mi ?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bu süreci başlatan liderimizdir. Analar ağlamasın kan ve gözyaşı gitsin,artık 30 40 seneden beri devam ediyor. Artık bunun sona erdirmek niyetiyle çalışmalar yaptı. Fakat çözüm sürecini PKK ve siyasi uzantısı bu işleri suiistimal ettiğini görüyordu. Fakat bu kadar haince bu işi suiistimal edip bize saldıracaklarını askerimize polisimize saldıracaklarını görülemedi kandırıldık. Çözüm sürecinin de bize bu manada oy kaybettirdiğini gördük. Usul kaybettirdi diyelim taktikler kaybettirdi. Biz çözüm sürecinden geri dönmeyeceğiz. Bunu cumhurbaşkanımızda söylüyor. Çözüm süreci devam edecek. Yani bize şu eleştiriyi yapıyorlar. Türkiye 90 lara mı dönüyor.Yani devletin o dönemdeki hukuksuzlukları ohaller gibi yine devletin ceberut zulümü mü gösterecek diye eleştiriler var. Hayır böyle bir şey olmayacak devletimiz hukukun üstünlüğünden hak ve özgürlüklerden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Biz bu süreçte muhataplarımızı değiştireceğiz. Biz doğu ve güneydoğudaki öz Kürt vatandaşlarımızla bizi seven bizimde onları sevdiğimiz Karşılıklı sohbetimiz olan bu insanlarla ve oradaki değişik sivil toplum örgütleriyle çözüm sürecini yöneteceğiz. Biz çözüm sürecinden geri dönmüş değiliz. Çözüm sürecinde bu süreci suistmal eden hdp bizim muhatabımız değil. Çözüm sürecini biz oradaki halk ile çözeceğiz. Şunu söylemem gerekiyor bu eksiklikler içinde bizim hatalarımız olabilir kendimizi doğru anlatamamış olabilir teşkilatlarımızdan kaynaklı olabilir teşkilatlarımızdan vekillerimizden kaynak olabilir belediyelerimizden kaynaklı olabilir. Biz hepsini kendimizden check ediyoruz. Biz bunu söylüyoruz seçimden öncede söyledik. Birileri üst akıl bir plan yapıyor. Ve ilk baştan beri hepimiz biliyoruz Nişantaşı’ndan, Etilerden HDP ye oy verdiler. Bu ak partini önünü kesmek adına yapıldı. Tek başına iktidar olmaması adına yaptılar.

Türkiye için koalisyonu nasıl görüyorsunuz?

Ben Manisalılara şunu söylüyorum buna müsaade etmemek lazım 7 hazirandan beri hükümet kurulamadı. Bu hükümetsizliğin en önemli nedenlerinden biride terörün bu manada azması 2. Ekonomik olarak faiz oranların yükselmesi piyasada para oynamıyor yaprak kıpırdamıyor. müteahhitler sinek avlıyorlar.

İnşat sektörü canlı ve güçlü olursa 400 -450 kalem işe etki ettiği için bütün piyasayı hareketlendiremiyor. Türkiye önümüzde yapılacak olan seçimde böyle bir tablo ile karşılamaması lazım. Ak partinin tek başına iktidar olması lazım Ha eğer Manisalı hemşehrilerimiz CHP nin veya MHP nin tek başına iktidar olma olasılığını görüyorlarsa onlara oy versinler. Ama reel olarak doğru ve gerçek olan tek başına iktidar olabilen parti ak partidir. AK Parti’nin tek başına iktidar olması 13 yıldır hem siyasi hem ekonomik istikrardan dolayı Türkiye’nin nasıl güçlü bir şekilde büyüdüğünü gördük. Bunun devam etmesi lazım. En büyük eksikliği kendimizi görüyoruz. Milletimiz hatalı bir karar vermiştir demiyoruz. Bu bizim haddimiz değildir. Biz millet iradesine saygı gösteririz. Millet ne derse o. CHP ile biraz götürmeye çalıştık netice alamadık. Milletimize şunu söylüyorum. Oyunu görmemiz lazım ülkemizi biçilen rolü görmek lazım daha geniş bakmak lazım kim tek başına iktidara gelirse ona vermek lazım. Bu yüzden Ak partiye verilmesi lazım. Milletimizin fikrine saygılıyız. Manisalı hemşerilerden isteğimiz bu günleri unutmaması lazım, Koalisyon Türkiye için doğru bir yöntem değildir. Biz Türkiye de koalisyon gibi ortaklıkların ve şirket ortaklıklarda bile başarı sağlayabilmiş

değiliz hükümet yönetmek devlet yönetmek konularında da koalisyon anlamında başarılı olamadık. AK Parti’nin öncesinde koalisyon hükümetlerine anayasa kitabı fırlatıldı ğı için ülkenin ne hale geldiğini gördük. Onun için Türkiye de tek başına iktidar olursa tr güçlü olur daha hızlı büyür belirsizlikleri bir daha yaşamayız. Milletimiz seçimlerde en güzel kararı vereceğini söylüyorum. Bide şunu söyleyeyim şuan itibari ile deaş daiş ,pkk,dhkpc, ile devletin mücadelesinde herhangi bir sekteye uğratılmayacak. Milletimiz merak etmesin. Bu güne kadar nasıl son dönemdeki haince saldırılarından sonra hükümetimizi devletimiz, silahlı kuvvetlerimiz, emniyetimiz nasıl yekvücut olupta nasıl misliyle cevap veriyorsa, aynı oranda devam edecektir.

Milletimiz merak etmesin biz bu terörün bitmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Terörü azdıran kitlesel partiler oy kaybeder, uç partiler oy kazanır. bu terör olayları ile beraber Türkiye’yi t tehdit eden HDP özellikle bu olaylar ile beraber nasıl Diyarbakır mitinginde seçime 2 gün kala kendi kendini bombalatırdıysa mağdur rolü oluşturmaya çalıştıracaklar. Buna kanmamak lazım birileri de şehit cenazelerinden prim yapmama noktasında gayret ederler diye düşünüyorum. Hükümetimiz son güne kadar terörle mücadeleye devam edecektir. Çözüm süreci satın alındı ve millet nezdinde kabul gördü milletimiz bunu destekliyor. Daha önce muhatap alınan siyasi parti artık muhatabımız değil. Çözüm süreci milletle beraber devam edecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şahin kaya - 3 yıl önce
chp'ile hükümet kurmayı zaman kaybı olarak değerlendiriyorsunuz.Sandıktan çıkan milletin iradesi koalisyon yönünde oldu.Milletin iradesini tanımak istemiyorsunuz ve erken seçime gideceksiniz,sanıyormusunuz ki sandıktan çıkan sonuç sizi tek başınıza iktidara taşıyacak.o günler çok geride kaldı artık tek başınıza iktidarı bu millet size bir daha vermiyecek ..
Avatar
misafir - 3 yıl önce

sayın baybatur chp ile hükümet ortaklığı yapmayı lüzumsuz görüp erken secim naraları atıyorsunuz görüşmelerin olumsuz sonuçlandığının açıklanmasından beri dövizin ateşi cıktı ihracat düştü sıcak para girmiyor erken secimin maliyeti kim karşılayacak bunu yeni vergilerlemi karşılamayı düşünüyorsunuz kısaca biz tek başımıza iktidarda kalamazsak dağılırız diyebilirmisiniz


Avatar
rıfat ılgaz - 3 yıl önce

erken seçim olursa kendi koltuğundan da olacaklar haberleri yok 40 yıldır siyaset ile uğraşanlara 10 yıldır siyaset ile uğraşıp sonra ömrünü bu işte geçirmiş gibi tavır takınmasıda ayrı bir tuhaf