banner278

Kula’daki Orman Kadastrosu Tamamlandı

Manisa’nın Kula ilçesinde 2015 yılında başlanan ormanlık alanlardaki kadastro çalışmalarında tamamlanan alanların tapuları Kula Kaymakamlığında düzenlenen törenle Kula Mal Müdürlüğüne teslim edildi.

banner292
Kula’daki Orman Kadastrosu Tamamlandı

Manisa’nın Kula ilçesinde 2015 yılında başlanan ormanlık alanlardaki kadastro çalışmalarında tamamlanan alanların tapuları Kula Kaymakamlığında düzenlenen törenle Kula Mal Müdürlüğüne teslim edildi.

Kaymakamlık makamında düzenlenen törene Kula Kaymakamı Murat Güven, Manisa Kadastro Müdürü Hanifi Sitemoğlu, Kula Kadastro Şefi Atilla Develi, Kula Mal Müdürü Mehmet Bilgin ve Kula Tapu Müdürü Yunus Koç katıldı.

Pilot il olarak seçilen Manisa’nın Kula ilçesinde 2015 yılı itibariyle 18 mahallede 105 adet orman parselinin 7 bin 882 hektarlık ormanlık alanında kadastro çalışmalarının yapıldığını ve 105 adet ormanlık alanda üretilen tapuların Mal Müdürlüğüne teslim edildiğini ifade eden Manisa Kadastro Müdürü Hanifi Sitemoğlu, gerek Manisa’da gerekse de ülke genelinde artık orman kadastrosu yapılmamış hiçbir alanın kalmayacağını belirtti. Sitemoğlu konuşmasında, "2015 yılı içerisinde yaptığımız çalışmalar neticesinde orman tapusu olamayan 18 mahallemizde bulunan 105 adet orman parselinin toplamı 7 bin 882 hektar alan olarak ölçüldü. 2015 yılı itibariyle gerekli çalışmaların yapılması ile birlikte orman tapusu özelliğini kaybetmiş arazilerin kadastro çalışmaları yapılarak yeniden orman tapusu olma özelliğine kavuşturuldu. Bugün itibariyle de bu tapuları Kula Mal Müdürlüğüne devrettik." ifadelerini kullandı.

2016 çalışma programlarında da 2/B sınıfı orman alanı dışına çıkarma işlemlerinin devam edeceğini belirten Sitemoğlu, "2015 yılında Orman Kadastrosu yapılan Kula ilçesine bağlı 18 mahallenin 6831 sayılı orman kanunun 2/B maddesi gereğince 1981 yılından önce bilim ve fen bakımından orman vasfını yitirmiş arazilerde orman alanı dışına çıkarma işlemi İzmir Orman Bölge Müdürlüğünce 2016 yılı çalışma programına alınmış olup, Kadastro Müdürlüğünün teknik yönden katılımı ile 2016 yılında orman vasfını yitirmiş tarım alanlarında orman sınırları dışına çıkarma işlemi çalışmaları da yapılacaktır.” dedi.

Türkiye’de orman konusunun çok tartışıldığını ifade eden Kula Kaymakamı Murat Güven, Kula’daki kadastro çalışmalarının tamamlandığını söyleyerek, “Kadastro yapılırken tam bir işbirliği sağlanamadığı için orman olduğu iddia edilen alanlar boş bırakılıp geçiliyordu. Daha sonra da oralarda orman kadastrosu yapılması gerekiyordu. Uzun yıllar devam eden süreçler bunlar. Kadastro işi çok uzun zaman devam etti, fakat artık Kula’da bu süreç devam etmeyecek. 18 mahallede yapılan çalışmalar neticesinde 105 orman tapusunun devir teslimini gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Tapuları teslim alan Mal Müdürü Mehmet Bilgin ise tapuların Orman Genel Müdürlüğüne tahsis edileceğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından kadastro çalışmaları tamamlanan arazilerin tapuları Kula Kaymakamı Murat Güven tarafından, Kula Mal Müdürü Mehmet Bilgin’e teslim edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.